Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 4

bebelusi octombrie 2014 bobocei mamici

266 raspunsuri la acest subiect

#21
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:17

Multumim, Caresse! Noi nu plecam de aici sa stii, ramanem pe pozitii!  [:)] Sa stii ca si mie imi este teama de diversificare. Ingrid nu vrea vigantolul, la apa se stramba foarte rau, la ceai la fel. Ibalgin cand i-am dat l-a scuipat cam pe tot, i-a iesit pana si pe nas, i-am pus la gurita mar si para si s-a strambat de parca i-as fi dat ceva amara. Asa ca eu cred ca va fi foarte greu cu diversificarea. Doamne ajuta sa ma insel! Chiar, a inceput cineva sa dea la bebe altceva decat laptic? Eu ma gandesc d epe la 5 luni sa incerc.

 

Ingrid a facut rau mucisori si nu stiu de ce. Era mai bine cu raceala, dintii o suparau cel mai rau, dar de noaptea trecuta i s-a umplut nasul de mucisori. De-abia a dormit mititica, iar dimineata i-am aspirat nasucul de 4 ori intr-o ora jumate. Ieseau multi dar nu erau galbeni sau verzi, deci cred ca suntem bine deocamdata.

 

Anda, bravo tie ca esti asa de perseverenta! Putine mamici rezista cand bebe trece prin asa perioada sa nu-i dea lapte praf. Esti o super mamica!

 

Ale, la multe lunite scumpetei tale! Bobocelu, si tie iti doresc la fel! Cresc puii nostri, maine poimaine facem urarile de un anisor

Silvia, imi pare rau ca Ingridutza are mucisori, stiu cat de greu este, nu uita ca noi in primele 2 luni deviata am facut 3 ture la inteval de 2 sapt de aerosoli cu antibiotic ... si luam si noi, eu andu si tati, ca sa ne protejam de stafilococ!

Vezi ce faci cu batista bebelusului, daca o folosesti, ca genereaza mai multi muci daca este prea des folosita!

Parca am citit ca din 1 martie aveti casa noua ! [pk]  [pk] [pk]  Ma bucur mult pt voi, ca va intoarceti in orasul de suflet , ca aveti casa voastra, dar si ca mai exista oameni cu suflet ca cei de la care cumparati : acum 17 ani si noi am avut parte de niste proprietari draguti ! 

Mutare usoara! [flo2]



#22
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:18

e superb caresse - sarcina usoara prietenei tale si bebe sanatos la termen!!!!



#23
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:20

Si una cu noi!attachicon.gifDSC01186.JPG

Miky, chair ma intrebam ce faceti, dar acum am inteles de ce ati fost asa ocupati !

Sunteti o familie superba (banuiesc ca sotul e in spate) Dar nu lipseste un membru?

Cum te descurci cu timpul?



#24
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:21

e superb caresse - sarcina usoara prietenei tale si bebe sanatos la termen!!!!

Anda, multu mult [flo2] , sunt extrem de fericita! [:)]



#25
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:38

Salutari, mamici
Anda,esti tare ambitioasa. Eu cedam de multa vreme:| In greutate ia? Adica sa ai grija totusi. Oricat ne-am incapatana noi cu unele chestii, cred ca suntem oameni si trebuie sa fim flexibili. Oricum esti de admirat.
Fetelor, ce bebici grasunici aveti!! :) Felicitari!
Noi am mers azi la vaccin. Bebe a plans foarte putin. Ca si data trecuta, a fost un erou ptr mine:)
Al meu are peste 7 kg, are 70 cm si e un barbatel chiar daca de vreo 3 saptamani trecem printr-o perioada mai grea. Noaptea nu mai doarme decat maxim 45 min, suge vreo juma de ora si iar doarme doar 40-45 min. Eu sunt praf de oboseala. Si el are fatzuca obosita, dar nu inteleg de ce nu poate dormi. Inainte dadeam cu aspiratorul cand dormea, acum se trezeste si de la o musca:(
Cred ca o fi si de la gingiute ptr ca baleste f mult si baga manutele in gurita la greu. Doctorita spune ca e de la aerosolii cu ventolin si ca o sa dureze pana isi revine. Ea mi-a sugerat sa ii dau seara 20-30 ml de ceai de tei, insa toate ceaiurile cumparate au si alte prostii in ele, cum ar fi macese ori capsuni. Maine o sa merg in piata poate gasesc la batrani niste tei.
Citind mult am gasit niste chestii despre regresia somnului. Cica bebe e in perioada unor noi achizitii si de aici somnul fractionat atat de mult. El desi are fatzuca obosita, e vesel, gangureste mult. Se mai confrunta cineva cu asa ceva? Eu simt ca ma scurg de la oboseala. Mama nu ma poate ajuta ptr ca bunica e bolnava si nu are cu cine sa o lase, desi ea ar veni imediat daca ar putea. Soacra si cumnata, tata si fratele meu, cu totii stau la peste 2000 km deci ajutor nu am de la nimeni. Sotul a inceput munca in ture 12/24/48h deci e greu. Uneori ma simt depasita de situatie, dar bebe imi zambeste si zic..hai, inca o zi si va fi mai bine!

Emysa, esti o mami tare puternica si curajoasa! [flo2]

Eu, in locul tau , m-as fi descurcat greu ; o am pe mama si mai e si mama-soacra , il mai iau pe Andu la ele ... deci si tu si Anda sunteti de admirat!

Si Lu e plina de balute si roade tot ce prinde, mai are momente, chiar zile de maraiala totala, dar e normal ! Doar un zambet de-al ei sterge toata oboseala [:)]

Citeam in jurnalul lui Andu ca dupa 7-8 luni ma trezea de 6-7 ori pe noapte [batcap] asa ca cine stie ce ma mai asteapta [fri]

Tu sa ai grija de tine, sa fii in forma, da ?



#26
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 22:04

Se pare ca Natalia este cea mai grasunica de aici !! Silvia multumim frumos , la fel si pt ingridutza multe lunite si anisori sanatosi si frumosi !! Caresse te cred ca esti foarte fericita , si eu de azi incep sa fiu oarecum nostalgica Cand ma gandesc la ziua de maine , ziua de nastere a sotului meu Si ziua in care am fost cea mai fericita , bine pe locul doi acum dupa ziua nasterii puiului , mi aduc aminte si acum cum m am trezit eu direct setata sa mi fac un test de sarcina , sotul imi zicea sa mai astept ca nu aveam o intarziere a cm dar eu am stiut in sufletul meu ca in mine prinsese viata o mica minune !!!

Editat de Ale2, 05 februarie 2015 - 22:16 .


#27
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 22:08

Si doamne cat de fericita am fost cand am vazut testul acela cu 2 liniute , nu imi venea sa cred , am fost atat de fericita , apoi am plecat la bucuresti ca aveam un examen , dar inainte am oprit la o farmacie si am luat un test Si am mers acasa , noi avem un ap in bucuresti , si din nou 2 liniute era clar , aveam sa fim parinti , sotul a primit cel mai frumos cadou posibil de ziua lui !!

#28
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 22:13

Emysa cred ca esti epuizata si Te inteleg Si puiul meu a avut toata sapt trecuta un program f urat adormea dupa 12 , apoi sugea Si suzeta toata noaptea , ziua a fost maraita Si nu doarmea, eram zombi , noi stam cu socrii , dar pitica mea nu sta cu nimeni mai mult de 15 minute si apoi se Pune pe un plans isteric si da din maini , pana nu ma vede Nu se calmeaza, cum o iau in brate rasufla asa usurata, mititica!!

#29
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 08:20

Neata fetelor , acum un an pe la acesta ora aveam in mana testul pozitiv !! Ce zi frumoasa !!

#30
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 09:41

Neata si de la noi:)

ale- a ta spui ca e cea mai grasunica de aici, al meu e cel mai micut dintre bebelusi. Sa fie sanatosi.

bebe m a terminat cu suptul, suge la 2 ore de 2 zile , chiar si 1,45 h. Parca nu i ami ajunge țâța. Suge cateva minute si gata, imediat isi baga pumnisorii in gurita. Avem si mucisori la greu, e cam fornait. Nu i place cand ii pun ser, dar n am ce sa fac, trebuie sa i curat nasucul. Noi nu am gustat ceai sau apa, nici nu ii voi da pana nu o sa incep diversificarea. Dr mi a spus ca nu are nevoie.

 Aici e f frig, stam in casa.

 Pup.





Etichetat si cu bebelusi, octombrie 2014, bobocei, mamici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -