Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Trucuri culinare - super utile!

trucuri bucatarie culinar

210 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 21:38

Eu fasolea din conserva o spal ...o trec peste jet d eapa de citeva ori...asa e mai bine parca ,ca si eu am probleme mari cind o consum.

 

Ralcat,incearca sa-i schimbi apa de citeva ori in timpul fiertului si sa-i iei cojile alea care se formeaza deasupra.

 

Cred ca am s aiau si eu niste fasole uscata s-o fierb la oala d epresiune ,s-o fac batuta,cu prajeala,ceva costita prajita si muraturi! [pofticios]

 

Imia sum riscul unei dureri de burta [:)] sa-mi fac pofta de fasole batuta!


Editat de andacos, 30 ianuarie 2015 - 21:39 .


#32
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 11:15

in loc sa fierbi ore in sir la fasole, dupa ce ai pus/preparat ce iti trebuie pentru felul respectiv de mancare, adaugi fasolea din conserva, mai dai 2-3 clocote, pui condimente dupa gust si gata mancarea.

La fel fac si eu, mai ales pentru sot, mare amator de fasole rosie.

Viata e prea scurta ca sa astept sa fiarba fasolea :)))

Pe cutie scrie: fasole, sare, apa. O spal bine inainte de-a o folosi.

 

Mie imi place mult fasolea batuta, dar mananc rar din cauza consecintelor (plus ca inca alaptez).

Am descoperit insa ca o pot inlocui cu linte sau naut (hummus, linte batuta) si scap de efectele secundare.



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 11:31

Si eu am probleme cu fasolea, mie imi provoacă dureri de burta si diaree, imi pare tare rau ca nu pot manca, pentru ca imi place...am incercat si din conserva, intr-adevăr e mai usor de suportat, dar tot ma deranjează...si eu ca si ralcat am înmuiat inainte, am schimbat ape la fiert, dar cu cartof n-am incercat. Si eu vb de fasolea albă, cu coaja subțire, care e cea mai ușoară...
Acuma copiii nu suferă, lor nu le place fasolea, dar sotului ii place. El nu are treaba. Si eu nu fac...

#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 11:37

Mihaela,spala fasolea din conserva.in citeva ape si n-o sa mai ai asa probleme mari.Asa am si eu probleme ca tine...aplicind metoda asta,e foarte bine chiar.



#35
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 11:40

Sa stii ca o sa incerc. N-am spălat-o ca am zis ca zeama are gustul acela bun de fasole fiarta :). Mersi! Măcar de dragul sotului o sa fac :).

#36
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 11:38

Vre-un truc care chiar sa mearga impotriva efectelor nedorite ale fasolei ... nu stiti ? Ca eu am incercat ce stiam, adica schimbat apa de cateva ori si de fiecare data tot cu apa fierbinte si pus de bicarbonat la fiert, dar tot degeaba fuse :(.

In Germania cand cumperi pastai din piata ti se da gratis pe langa , bohnenkraut= cimbru,un smoc asa de ramurele de cimbru si daca le fierbi impreuna nu ai probleme cu gazele; la fel stiu si eu ca se schimba apa, plus ca se lasa 12 ore cel putin la inmuiat.

Cristina

Editat de cristina30, 01 februarie 2015 - 12:30 .


#37
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 11:48

cristina,ce sunt aceste bohnenkraut...kümmel cumva?

 

http://de.wikipedia....i/Echter_Kümmel

 

 

Eu stiam de kümmel ca s epune in varza murata(mincarea de varza murata)tocmai sa nu produca gaze si balonari.


Editat de andacos, 01 februarie 2015 - 11:49 .


#38
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 12:24

cristina,ce sunt aceste bohnenkraut...kümmel cumva?

http://de.wikipedia....i/Echter_Kümmel


Eu stiam de kümmel ca s epune in varza murata(mincarea de varza murata)tocmai sa nu produca gaze si balonari.

pai am scris mai sus, am cautat pe wikipedia bohnenkraut si apoi mergi si vezi acelasi subiect in lb romana Si e vorba de cimbru, ramurele de cimbru.

Cristina

P.S. Eu kümmel mai pun in salata de varza proaspata cateodata si se mai pune daca faci handkäse mit muzik ( handkäse cu ceapa taiata pestisori, kümmel si ceva ulei sw oune la am erat vreo 3-4 zile pana se impute bine branza aia.. Mie imi place cu poine neagra, e delicatesa in Hessen, a mei insa sa nu o vada de fapt mirosuö e extrem)

Am corectat si sus, sa se inteleaga ce e..

Editat de cristina30, 01 februarie 2015 - 12:31 .


#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 12:39

Am inteles...eu nu stiam ca bohnenkraut este una si aceasi cu thymian...

 

De kümmel stiam ca s epune la salata de varza...desi personal nu-l folosesc!Trebuie sa caut prin rafturile magazinelor.



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 12:51

[offt]  [offt]  [offt]



Mancati cartofi...  [:)]  Glumesc.

Pentru ca mie imi place fasolea de orice fel imi asum "riscurile inerente".

Ok,  dar Angela ce parere are?  [:)]  [:)]  [:)]

 

Corina , asa este, englezii maninca multa fasole, se numeste baked beans, se gaseste la conserva, gata gatita si arata asa cum ai vazut-o tu in vacanta, dar nu produce pirtzuri sau balonare. Dimineata ei maninca asa zisul full english breakfast  format din: oua, fasole, rosi si ciuperci prajite in tigaie, un cirnat, o felie de bacon si piine prajita. Teoria e ca dimineata maninci ca un rege, la prinz ca o regina si seara ca un pauper [:)] . Evident ca nu sta nimeni sa gateasca acest mic dejun zi de zi, ca timpul nu permite, dar in concediu se alinta si ei.

Un alt clasic de-al lor e baked potato with beans and cheese, si noua ne place, asa ca in camara mea am tot timpul conserve cu baked beans. Sau uneori desfac conserva asta si pun alaturi un cirnat si muraturi cumparate de la magazinul romanesc si mincam ca inecatii (btw, tocmai am desfacut un borcan de pepene murat, asta ca sa salivati in cor  pe aici [:)] ).

Sau un alt "clasic"beans on toast, pur si simplu acea fasole pusa pe piine prajita. 

 

Edit sa spun ca sint variatii pe aceiasi tema, in loc de cirnati unii prefera black puding de exemplu, ca in poza asta.

http://www.essential...s/breakfast.jpg


Editat de Letitia1, 01 februarie 2015 - 12:57 .




Etichetat si cu trucuri, bucatarie, culinar

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -