Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bucate romanesti - fineturi

bucate bucatarie bucatarie traditionala

23 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 11:48

Am deschis acest topic pentru ca discutam la alt topic despre mancarea romaneasca si trebuie clarificate niste lucruri.

Da, iubim bucatele romanesti pentru ca sunt ale noastre, cu ele am crescut. Ne plac sarmalele, ne plac poalele-n brau, raciturile de iarna si nesfarsit de bunele salate de vinete pe care le facea mama fiecarui cititor de la acest topic. Ca sa nu mai orbim de zacustele picante romanesti - pentru care poti  si bate pe cineva...

 

Dar, ce vroiam sa va spun ca este ca romanii nu stiu sa isi promoveze bucatele si bucataria. 

 

Exista branza romaneasca mai buna decat feta - exista zacusca romaneasca mult mai gustoasa decat glomozurile de legume bulgaresti sau turcesti, laptele romanesc este unic pentru ca vacile chiar pasc iarba si flori de munte aromate, slanina din Ardeal afumata este mai buna decat orice aperitiv. (daca stii sa o prezinti si sa tai felii subtiri)

 

Eram de curand in Toscana si eram un restaurant de fitze si a venit patronul sa ne serveasca cu niste bunatati speciale - si erau niste felii de paine prajita unsa cu ustoroi si deasupra pusa o felie de slanina afumata. Dar, atentie, italienii stiu sa faca scandal pe seama mancarii lor, sa ti-o laude ca pe un secret si sa te ameteasca de cap.... Si sa o taie fin... ca pe o delicatesa si nu ca pentru niste flamanzi.

 

Romanii trebuie sa invete sa aleaga produse de calitate. La restaurante in Romania - se aleg ingreiente ieftine, se cumpara de la supermarket produse ieftine ... nu se aduc produse unice, specifice ... 

 

Poate si pentru ca exista mereu presiunea pretului si petnru ca romanii aleg de multe ori mult in defavoarea calitatii

Insa cu totii stim ca exista bucate romanesti fantastice ... pacat ca le mancam doar la mama acasa ...si strainii nu reusesc sa le inteleaga.



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 12:27

Cei care au ajuns sa manance in Romania produse romanesti, ori revin ori recomanda altora ori amandoua. Reactia aproape invariabila a lor este ca nici nu au stiut ca asa are defapt gustul o rosie/fasole/ardei/castravete/mar/para/ samd ceea ce pentru romanii din Romania este ceva obisnuit. Insa (din nefericire) chiar si pt noi incep sa apara si sa se consume "bunatatile" produse in tarile europene prin interese financiare uriase.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 12:39

Ma intreb de ce in supermarket in Romania - cel mai des gasesti mere din Polonia si nu din Romania? Unde merg merele din Romania?



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 12:56

eu vad iarna mere din polonia, dar si din romania, destule.

probabil e vorba de supermarket.

merele din romania raman de multe ori la producatori pentru ca nu sunt foarte aspectuoase si nu sunt date cu ceara, deci se lovesc si arata mai repede rau. iar clientii nu le mai cumpara.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 13:00

Ma intreb de ce in supermarket in Romania - cel mai des gasesti mere din Polonia si nu din Romania? Unde merg merele din Romania?

o parte la fabricile de sucuri/gemuri/marmelada.

restul se strica probabil prin depozite, pentru ca in supermarket greu sau imposibil pentru producatorii autohtoni sa-si vanda produsele...



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 13:36

http://www.addjb.ro/...ws[tt_news]=109

#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 13:38

Sunt cateva produse , carne,,lactate, care sunt o idee mai scumpe dar au eticheta cu "traditional romanesc"... sunt ok, toate mi se par groaznic de sarate, dar iaurturile sunt minunate - oaie, capra, bivolita... mmmm

#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 14:40

eu vad iarna mere din polonia, dar si din romania, destule.

probabil e vorba de supermarket.

merele din romania raman de multe ori la producatori pentru ca nu sunt foarte aspectuoase si nu sunt date cu ceara, deci se lovesc si arata mai repede rau. iar clientii nu le mai cumpara.

Wonky vegetables se cheama aici. La noi au inceput sa se introduca in magazine aceste legume, sint la fel de gustoase chiar daca arata ciudat. La jumatate de pret.


Editat de Letitia1, 05 mai 2016 - 14:41 .


#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 14:51

la noi sunt in piata. si nu de putine ori le vad si la auchan, etichetate de genul "mere pentru placinta". sunt gustoase si foarte bune pentru prajituri.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 15:11

Din ce a enumerat Mirela, sint de acord ca brinzeturile romanesti ar trebui promovate.

 

Zacusti au si aici, e adevarat in niste borcanele mici si scumpisoare, dar exista, Se cheama pesto. AM luat pesto de ardei copti cu parmezan sau de vinete coapte pe plita, exact gust de zacusca au ambele. Ei nu maninca pe piine chestia asta, de obicei pun in mincare si da un gust fantastic mincarii.

 

Salata de vinete, tocmai am luat baba ganush, superb gust, de vinata coapta pe BBQ, se poate adauga, usturoi sau ceapa si nu e nici o diferenta de gust fata de salata de vinete facuta de mama.

 

Sarmale sint si aici, gata de cumparat, in vita de vie, sint ok la gust, ca sarmalele de post. Se numesc dolmades si sint grecesti. In general astora aici nu le prea place varza murata, deci nu cred ca sarmalele noastre ar fi un hit cu ei (cu cei mai multi).

 

Despre racituri, au avut si astia aici, "cind au fost saraci", exact asa o faceau ca noi, cu gelatina si extremitati de porc. Acum nici sa nu mai auda de asa ceva. N-as sfatui pe nimeni care are musafiri straini sa le serveasca racituri, drept mare delicatesa.

 

De vaci nu stiu ce sa zic, au astia aici niste vaci grozave, de carne de lapte, mai ales in Scotia cresc, nu stiu daca ar ramine masca la vacile noastre. 

 

Despre restaurantele in Romania, eu la care am fost mi-a placut mult mincarea, doar ca e extrem de multa. Insa de calitate foarte, foarte buna! Nu mi-ar fi rusine sa duc un strain la un restaurant romanesc din Iasi unde am testat eu mincarea. Unul din favoritele mele este Oscar. Daca treceti prin Iasi, luati masa acolo,

 

Eu aici sustin producatorii locali, cumpar local cit pot de mult si am impresia ca (,) calitatea produselor e mai buna la micii producatori. Cel putin carnea e mult mai buna la macelarul meu, decit la orice supermarket. 





Etichetat si cu bucate, bucatarie, bucatarie traditionala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -