Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 22:38

Exact, exact, exact ...zice Julika ca o sa le pese ...pai nu pare sa le pese cand calca peste haine, se joaca peste ele ca si cum nu ar fi acolo.

In schimb orice nu găsesc ma intreaba pe mine. Auziti, ma suna la serviciu sa ma intrebe unde este nu stiu ce manual de la scoala. Wellll ...prin casa. Cand nu l-a gasit, s-a pus pe plans ...si pe acuze. Cineva i l-a luat. Cum cine ? Fratele / sora ...

Si daca il gasim, nimic nu se schimba ...adica nu se face ordine ca sa nu se mai întâmple data viitoare.

Voi chiar considerati ca nu merita nervii in a invata copiii sa fie ordonati ?

#12
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 22:52

Sa spun de la inceput ca la mine in casa nu exista haine aruncate , cred ca ceea ce ai descris tu buflea m-ar dezechilibra putin .

 

VVestea buna e ca niciunui copil nu-i place sa faca ordine  , cei care o fac fie au parinti prea severi de cere le este frica  si care stiu cum sa se impuna , fie sunt pedepsiti sau sunt recompensati .

Fata mea isi tine hainele intr-un chest cu 5 sertare lungi si intr-un dulap cele care stau pe umerase .

Noi am cumparat de la Ikea pentru fiecare sertar niste chestii ca niste cutii care compartimenteaza sertarul .

In sertarul de jos de ex are ciorapii , intr-un compartiment sunt cei pentru scoala , in altul cei albi ( sosete ) , in altul ciorapi lungi de party , altul cu ciorapi lungi pt rochii si fuste , altul cu sosete colorate si cel cu leggings . Asa nu se mai incurca .

La fel in sertarul cu chiloti , maieuri si  pijamale .Si tot asa .

Mai revin.



#13
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 23:33

Cum adica te retrasesei?

Mey...eu uitindu-ma in urma ,imi dau seama ca e un tres si nervi inutili pentru tine ,ca parinte.

Daca au camerele lor,unde doar ei intra(bine si parintii ocazionali)atunci ei singuri sa-si faca.

Eu dupa ceva nervi intinsi am aplicat metoda asta,care functioneaza si la ora actuala,nu intru in camera lui si gata.Te asigur ca atunci cind ii vine cineva in vizita,pune mina pe aspirator si face curat.

Eu intru s aspla geamul si perdeaua...in rest e zona lui si-ti garantez ca atunci cind nu mai poete...face.


Dacă nu citești cu atenție (ranjet).

#14
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 00:05

Sa spun de la inceput ca la mine in casa nu exista haine aruncate , cred ca ceea ce ai descris tu buflea m-ar dezechilibra putin .

 

VVestea buna e ca niciunui copil nu-i place sa faca ordine  , cei care o fac fie au parinti prea severi de cere le este frica  si care stiu cum sa se impuna , fie sunt pedepsiti sau sunt recompensati .

Fata mea isi tine hainele intr-un chest cu 5 sertare lungi si intr-un dulap cele care stau pe umerase .

Noi am cumparat de la Ikea pentru fiecare sertar niste chestii ca niste cutii care compartimenteaza sertarul .

In sertarul de jos de ex are ciorapii , intr-un compartiment sunt cei pentru scoala , in altul cei albi ( sosete ) , in altul ciorapi lungi de party , altul cu ciorapi lungi pt rochii si fuste , altul cu sosete colorate si cel cu leggings . Asa nu se mai incurca .

La fel in sertarul cu chiloti , maieuri si  pijamale .Si tot asa .

Mai revin.

[flo2] asa am facut si eu, i-am organizat dulapul sa-i fie usor sa faca curat si sa tina ordonat, cu sertare pt toate, acum sa nu credeti ca nu mai sant 2,3 rufe aruncate , da  am scapat de munti [:)]



#15
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 00:10

depinde si de personalitatea fiecariu copil, dar pt orce obicei sa se formeze trebuie consistenta si lucrat la formare,

a mea desi e fetita, e un fel de tomboy, nu se da in vant la curatenie , dar nu-i nimic asta se invata, stiu nu o sa fie perfect ca nu are rabdare dar e ok atata timp cat nu lasa sa se adune munti de haine [:)]



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 01:18

buflea,tu nu vezi ca nu faci nimic tot spunindu-le sau te asteapta pe tine sa le faci pe toate...trebuie sa treci la masuri mai drastice.

 

le faci o data curat in camera si eventual faci si poze ca sa nu zica ca nu tin minte, sau nu au stiut...ori le pui etichete...si le spui ca in fiecare dimineata cand pleaca la scoala asa vrei sa gasesti camera...ori daca asta e prea greu le spui la 2-3 zile cand se mai string.

daca nu vor sa faca curat...ori te ignora. confisti tot ce gasesti pe jos (sau pus aiurea), carti, caiete, ghiozdane, jucarii...haine.

 

 cand nu vor mai avvea cu ce sa se duca la scoala , sa vezi ce grija o sa aiba de ele sa le puna la loc.

 

eu sunt sigura , sigura ca asta e o metoda buna de a le atrage atentia.

 

la fel, cand ii lasi sa-si faca curat, nu-I lasi toata ziua, incit sa se joacce sa uite ce au de facut...le dai ceas si termen 30 min. sa termine.

daca nu au terminat le iei din orele de desene...si ce le mai place lor sa faca.

 

incearca tu asta sa vezi ca dda rezultate.

 

eu ti-am spus, la mine e ordine si asta nu ca stau eu acasa...dar fiecare face ce are de facut.

cand isi mai lasa William hainele pe bancuta e suficcient un advertisement spus pe voce calma, chiar zimbind.

 

anul trecut parca, a fost la un pas de a se duce cu cartile in punga la scoala, ca tot obisnuia sa-si lase ghiozdanul pe scari la intrare...sa ne impiedicam de el.

 

de cind era mic, jucariile stia ca nu se duc in toata casa, avea un loc si gata.

 

eu cred ca  e obligatia parintilor sa ii invete de mici cu ordinea si desigur ca asta se face prin exemplu propriu.



#17
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 11:14

copii astia s facuti cu totii de o mama si un tata, zau!!!

 

cu fetele mari, am aplicat de a lungul timpului diverse metode: golit dulapurile in mijlocul camerei, aruncat hainele pe geam, 5 zile lasat de capul camerei-mobilizat in wke, zbierete, certuri,etc.

in final am zis ca or sa creasca si le va deranja.... AIUREA!!! totul a devenit mai rau. (nici nu indraznesc sa povesesc) de parca cu cit cresc cu atit se timpesc mai rau!! nici cind le vine cineva in vizita nu se obosesc sa stringa..

de ceva vreme, am reluat urita apucatura de a impune ordinea: ma ocup de tedodora: locul de depozitare, infratite murdare cu curate este intr un colt al camerei, cam pe linga birou...aproape zilnic ii adun in mijlocul camerei: hainele dibuite prin camera,vase murdare, coji de portocala ori altele nepuse la locul lor. cu bombaneli stringe... poate va deveni obisnuinta!? [ruga]

 

cu ioana nu am nicio sansa! ii adun vasele murdare pe birou, in loc sa le aduca la spalat le vira la loc prin dulap, sertare. la ea dulapul favorit, unde traiesc intr o mare infratire murdare/curate este in spatele televizorului. i le pun in mijlocul camerei, le pune la loc.. sa nu le ia vertijul daca le ar pune in dulapuri, ori le da la spalat

 

ehe, cu ana i alta poveste.nu pot spune ca i foarte ordonata, la ea dulapul favorit este scaunul. dar in fiecare seara, inainte de culcare ii amintesc sa desfiinteze "dulapul-scaun" si musai curatenie pe birou. de ce spun ca i alta poveste? pt ca ea se si apuca sa stringa atunci cind ii spun.

curatenie facem impreuna... ofaie de ti se rupe inima cit ii de obosita. eu inca mai sper ca ana sa fie altfel... promite.

 

so, concluzionind: nu cred ca se va gasi vreun leac pentru puturosenia cronica de care sufera copkii astia!

 

spunea michelle despre exemplul propriu: eu sint o persoana poate un pic exagerata cu ordinea si curatenia.pai tu ai idee cum mi se urca tensiunea cnd le vad camerele? dar in 10 ani de spus si iar spus si aplikt metode peste metode (cu bataia nu am incercat... acum e tardinv) renunt. (asta nu inseamna ca le fac eu curatenie) ma refer la fetele mai mari.


Editat de tora97, 22 ianuarie 2015 - 11:21 .


#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 11:44

si eu cred ca cea mai buna metoda este sa ii lasi asa. vor epuiiza hainele si vor carai ca nu au cu ce sa se imbrace..

ba chiar daca as fi in locul tau cand sunt ei la scoala m-as duce si as face o si mai mare dezoridine, ca si mie mi se intampla  ca in dezordinea de pe birou sa stiu totusi care foaie unde e si care carte sub ce foaie e, daca venea bunica-mea saraca sa le arajeze putin ca sa nu mai arate ca o bomba explodata eu aveam tupeul sa ma iau de ea ca nu imi mai gasesc nimic. :)))

sau na, clasica pedeapsa ca atata timp cat camera arata in halul ala, nu au voie sa ... faca ce le place, sa manance, s abea apa, s amearga la WC sdsamd.

 

[:-)))]  glumesc, evident.



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 12:27

Buflea, ai tai sunt un pic cam mici ca sa-i lasi de tot de izbeliste...dar un pic foaia tot poti s-o schimbi. Ma recunosc in ceea ce faci tu, dar eu am o partenera care nu-i chiar opusul, dar este oricum departe de mine: ea isi lasa copiii sa se descurce in multe situatii in care eu nu-i las, rezolvandu-le micile probleme.

Te inteleg ca nu-i poti lasa (deocamdata, da?) sa mearga ca homelessii la scoala...dar poti sa spui stop atunci cand pleaca undeva unde le place. Nu ai cu ce sa te imbraci, nu gasesti ciorapii, pantalonii, geanta...ok, stai acasa.

Te poti gandi si tu la mai multe situatii, unde rezultatul nu-i asa grav, in care sa-i lasi sa decida si sa puna in aplicare. Daca vor, desigur.

Uite ca vorbim de atata timp si eu nu stiu daca aveti posibilitatea de camere separate pentru ei...fetele mele (cele mari) se certau mereu care-i de vina cand stateau impreuna, pana a avut fiecare camera ei. Bine, acuma se pare ca nici casa nu le mai incape pe amandoua, mereu cealalta e de vina cand nu gasesc, in propria camera, cate ceva. Ca si cum in explozia aia ai putea gasi ceva...

Si stiti ceva? Cunosc doua doamne absolut respectabile in casa carora bate mereu taifunul, e singura explicatie pentru haosul de care mereu ma minunez. Si nu pare sa le deranjeze foarte tare...



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 12:46

si eu cred ca cea mai buna metoda este sa ii lasi asa. vor epuiiza hainele si vor carai ca nu au cu ce sa se imbrace..

ba chiar daca as fi in locul tau cand sunt ei la scoala m-as duce si as face o si mai mare dezoridine, ca si mie mi se intampla  ca in dezordinea de pe birou sa stiu totusi care foaie unde e si care carte sub ce foaie e, daca venea bunica-mea saraca sa le arajeze putin ca sa nu mai arate ca o bomba explodata eu aveam tupeul sa ma iau de ea ca nu imi mai gasesc nimic. :)))

sau na, clasica pedeapsa ca atata timp cat camera arata in halul ala, nu au voie sa ... faca ce le place, sa manance, s abea apa, s amearga la WC sdsamd.

 

[:-)))]  glumesc, evident.

La noi nu a functionat metoda asta cind al meu era ca baiatul lui Buflea, ca oricum nu ii placea sa mearga la scoala si neavind haine ar fi fost motivul perfect sa stea acasa. Ori nu e legal sa nu iti trimiti copilul la scoala, indiferent de motiv. Nu ii pasa nici cum arata si se imbraca, deci daca il trimiteam ca scos din fund n-ar fi fost mare chestie pentru el. Asa ca am insistat enorm, cu amenintari uneori (nu acces la computer de exemplu) sa isi puna uniforma pe umeras cind vine de la scoala. Macar atit. Doar uniforma. De restul hainelor si de mizeria din camera am zis ca nu imi pasa, e strict problema lui. Macar avea bunul simt sa stringa cind ii vendea cineva in vizita, in rest Dumnezeu cu mila. 

Acum e mare, ii pasa cum arata, de unde inainte trageam cu furca de el sa faca un dus, acum nu-l mai scot din baie, isi stilizeaza parul, ii plac hainele frumoase, merge cu mine in oras si si le alege personal, de unde inaite nu-i pasa deloc cu ce se imbraca. Dat fiid ca participa la cupararea de haine, a inceput sa le puna frumos in dulap, ca sa le gaseasca frumos. Doar ciorapii si chilotii murdari sint pe podea, dar dat fiind ca eu nu prea intru la el in camera, doar bag capul sa vorbesc cu el, nu ma deranjeaza. Farfurii stocheaza si el pe birou, insa cind strig de jos ca pun la spalat, mi le aduce fara sa cricneasca. Stie ca altfel nu mai are voie sus cu mincare (l-am mai pedepsit in felul asta) si le aduce jos. O alta problema sint sticlele de apa, bea apa din sticle mici de plastic si dupa ce se goleste le arunca pe jos. Nu va pot spune ce e la el in camera (poate fac o poza), efectiv nu ai pe unde sa calci de chiloti, ciorapi si sticle, dar iarasi cita vreme nu trebuie sa locuiesc eu acolo, e problema lui. 

 

Deci Buflea, rabdare si tutun pina mai cresc un pic si incepe sa le pese cum arata, ca vine si vremea aia n-ai grija.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -