Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de des...


64 raspunsuri la acest subiect

#11
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:25

Eu spal 3-4-5 masini pe saptamana! 

Lenjeriile noastre le schimb la 2 saptamani iarna, la 1 saptamana vara, lenjeria copilului o schimb in fiecare saptamana, prosoape  pe masura ce se murdaresc, ala de maini il schimb la 2-3 zile, cele de corp se schimba zilnic! Hainele nu le spal dupa o folosire, evident in afara de lenjeria de corp.

Odata la 3 luni spal perdele, cuverturi, frec covoare, d;astea!

De calcat...nu mai calc lenjerii, in rest, tricouri, fuste, pantaloni, camasi, uniforma sotului, pe masura ce le iau de pe sarma! Nu las sa se adune mai mult de 2 masini, ca tot mie imi este greu pe urma!

 

Michelle, nici praf nu aveti ma la voi? Ce tare!



#12
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:27

A, si am renuntat la balsam, foarte rar pun, pun in shimb otet in cutia pentru balsam! Nu, nu miros rufele a otet, miros a curat!

Balsam mai pun la pulovere de lana, la niste prosoape mai aspre si cam atat!



#13
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:50

Nici eu nu folosesc balsam dar nici otet . Am sa incerc , ce cantitate trebuie pusa ?

 

Noi avem praf , si spal si perdelele cam de 4 ori pe an . Covoarele de 2 ori , aici mi-am cumparat covoare de bumbac de la Laura Ashley si le duc la laundry unde le spal la o masina mai mare . Le aduc acasa uscate .


Editat de missdarcey, 21 ianuarie 2015 - 12:52 .


#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:51

eu spal 2 masini pe saptamana, de obicei sambata. o tura de rufe deschise la culoare, una de rufe inchise la culoare. lenjeriile, prosoapele, lenjeria de corp - le spal din 2 in 2 saptamani, avem suficiente de schimb. suntem 2 adulti si un copil marisor.

 

valentina, de ce schimbi zilnic prosoapele de corp ? teoretic n-au de ce sa fie murdare, ca doar te stergi cu ele dupa ce te speli. mai degraba se murdareste lenjeria de pat in cateva zile, caci noaptea mai transpiri, mai dormi cu gura deschisa si iti curge saliva din gura, etc.

 

iarna nici nu am cum sa spal mai des, pentru ca nu mi se usuca rufele intinse pe sarma de pe o zi pe alta, dureaza cel putin 2-3 zile pana se usuca bine, iar in casa nu-mi place sa le usuc fortat (pe calorifer).

nu mi se pare economic sa spal rufe daca nu sunt suficient de multe, e risipa de apa, curent electric si detergent/balsam. in plus, nu prea imi place sa am balconul vesnic plin de rufe puse la uscat.

zilele astea am spalat si eu perdelele si draperiile din casa. pentru ca nu prea e praf in zona in care locuiesc, nu e nevoie sa le spal decat o data pe an. in plus, la curatenia saptamanala oricum aspir perdelele si draperiile, se mai strange praf in partea superioara de la circulatia aerului cald de la calorifere.

noi obisnuim sa purtam bluze/maiouri/camasi o singura data, apoi le bag la cosul de rufe, insa pantalonii, fustele, sacourile pot fi purtate inca de 2-3 ori pana le vine randul la spalat. exceptie atunci cand se pateaza de ceva sau se stropesc de noroi.



#15
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:54

Nu, nici eu nu pun balsam. Gasesc ca nu are nici un efect care sa merite, doar mirosul care nu-mi place. Folosesc insa servetele absorbante de culoare pentru masina de culoare cind culorile sunt amestecate. E foarte eficace.

Mai folosesc Ace Delicat pentru petele facute de purcelusii mei.

 

MissD, ma shochezi ! [:)]  apret ! asa ceva nu suport, gasesc ca stau toate cele tapene, ca se murdaresc repede si ca nu se merita.



#16
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:02

eu spal hainele fetitei separat, asa ca am trei masini noi +doua masini fetita in fiecare saptamana - ceea ce mi se pare foarte mult, mai ales ca nu am unde sa le usuc iarna.

hainele noastre le impart in albe (lenjerii, prosoape, chiloti, etc.), negre (blugi, sosete, pantaloni, hainele sotului de munca etc.) colorate (plovere, bluze,rochii, tricouri etc. de diverse culori care pot fi spalate impreuna).

hainele fetitei le impart in deschise la culoare/inchise la culoare.

e adevarat ca multe masini nu sunt pline, dar eu nu pot sa astept sa se adune, ma deranjeaza sa le vad burdusite in cos.

 

perdelele le spal de doua ori pe an. covorul il duc la spalatorie si il aduc uscat.

 

de calcat nu calc decat cand am nevoie de ceva. si nu calc niciodata prosoape sau lenjerii, pentru ca nu am timp.



#17
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:10

 NU , am spus ca NU apretez . Doar la camasi mai folosesc spray .

 

Pentru albit folosesc cu incredere Napisan .

 

silvi8 , de ce le speli separat , folosesti alt fel de detergent? De cand am copilul singurul detergent pe care il cumpar e persil non-bio si nu avem probleme .


Editat de missdarcey, 21 ianuarie 2015 - 13:10 .


#18
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:18

Corina, nu stiu, asa am apucat sa le schimb zilnic! Eu am calorifer pe balcon si acolo usuc rufele, cam in 2 zile maxim, depinde daca sunt groase sau nu se usuca!

Otet pun la ochi, torn in cutie, o cescuta sa zic! Plus ca odata pe luna pun 1 l de otet in masina si ii dau un program scurt de spalare, face minuni impotriva calcarului!

Si spal cu persil lichid acum, inainte spalam cu ariel pernite.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:18

silvi, ia un cos cu capac, sa nu mai vezi rufele. :-)))

de ce speli rufele fetitei separat de ale voastre ? daca ce scrie in semnatura ta e corect, are 5 ani, nu mai e bebelus, deci poti sa speli linistita rufele ei cu ale voastre, ca doar voi parintii nu sunteti cine stie ce boschetari, sa fiti plini de mizerie si microbi. (glumesc, sa nu te superi, da ?).

noi avem cosuri de rufe separate, adica unul in dormitorul nostru, unul in cel al fetitei.

suntem foarte disciplinati, fiecare isi pune rufele murdare in cos, nu le lasam imprastiate de colo-colo.

urasc sa calc, o fac doar daca avem nevoie sa imbracam ceva anume si este sifonat. eu pun rufele in dulap exact asa cum le iau de pe sarma, nu le calc inainte de a le impacheta/pune pe umeras, pentru ca oricum cand vrei sa le imbraci, tot mai trebuie netezite cu fierul, fac dungi de la impachetat sau de la statul pe umeras (daca sunt prea inghesuite). obisnuiesc sa cumpar imbracaminte care nu se sifoneaza la spalat, am fuste si sacouri pe care le pot imbraca linistita dupa ce le iau de pe sarma, nu au nici macar o cuta de la spalat.

niciodata nu am calcat lenjerii de pat, prosoape, pijamale, sau mai rau - chiloti sau sosete - am auzit ca sunt persoane care si pe astea le calca.

zilele astea am spalat perdelele si draperiile, le-am pus la loc umede, sunt oleaca sifonate. ei si ? nici ca-mi pasa, nu vine nimeni in inspectie, pot sa traiesc bine-merci si fara perdele/draperii calcate, nu asta e important in viata.



#20
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:21

Aaa, clar, perdele scoase din masina si agatate direct la geam, se calca cat se usuca! [:)]

Am insa unele la mosie, luate de la ikea, alea arata oribil necalcate, le calc, insa am de gand sa scap de ele curand!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -