Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de des...


64 raspunsuri la acest subiect

#61
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 12:19

Mie sa imi spuneti cum spalati papucii la masina va rog? Folositi un program mai scurt? La cite grade? Puneti si rufe cu pantofii? Pantofii sint din piele? Nu se desprind la cusaturi? Cum arata pielea dupa ce e spalata la masina? Puneti detergent si lenor, ori nimic? Poate puneti si o poza, inainte si dupa va rog.

 

Multumesc

Eu am program special, dar am spalat numai papucii de pinza si de casa.



#62
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 14:19

Se spala bine la 30* Selene? Eu lenjerii, prosoape, lenjerie intima spal numai la 95*, altfel am impresia ca sunt nespalate, sau n-o spala masina mea bine... Hainele le spal la 60*, perdele la 30*, uniforma sotului la 40*.



#63
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 14:27

la 30 de grade niciodata nu se vor spala bine albiturile, oricat de bun sau de mult detergent ar fi folosit. la 30 de grade apa e calduta spre rece, are temperatura mai mica decat cea a corpului uman, de ex.



#64
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 09:22

In masina mea de capacitate mare, 6 kg, spal saptamanal 4-5 ture (depinde de musafiri, lenjerii). Folosesc doar detergent bio de la Amway si uneori pentru camasile sotulul spray de scos pete tot de la Amway. Balsam as folosi doar la prosoape, insa suntem alergici si inca nu am gasit ceea ce-mi doream. Inainte eram fun persil, insa mi se pare ca am rezultate mai bune acum la spalare, cu efecte mai bune pentru sanatatea noastra.

 

Albiturile de corp si prosoapele de bucatarie le fierb cca 30 de minute in detergent. Si-apoi le calc. Eu nu calc ciorapii, altfel calc toooot. Duminica, cand sunt acasa, cca 2-3 ore sunt dedicate calcatului. De uscat, usuc rufele in balcon, pe uscator. Prosoapele le spal saptamanal, lenjeriile la 2-3 saptamani. Covorasele din baie la 3-4 saptamani, cand sunt murdare. 

 

Am spalat la masina perdele si draperii pe care le-am calcat imediat, umede fiind, si adidasi la program scurt 30 minute la 40 de gr si 800 rotatii. 



#65
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 16:08

..spalati rufe ?

 

Eu parca nu le mai termin . Spal in medie doua masini pe zi . Cum le sortati si organizati , poate e ceva ce imi scapa mie.

 

Asa spalam si eu. Pana am inceput munca, au intervenit si altele asa ca am taiato cu risipa.

Lucrurile care le strangeam dupa cei mici chiar daca erau curate dar purtate o singura data intrau automat la spalat.

Acum am 2 zile pe saptamana pt rufe si o zi in care bag geci, covorase, perdele etc.

Poate sa stea teancul acolo pana la tavan daca nu a venit ziua de spalat nu spal.

Cand intru dupa ei in dormitor le sortez si pun la loc tot ce nu e murdar. Pijamalele merg si 2-3 zile, nu le mai schimb zilnic iar pantalonii de gradinita ii schimb doar o data la cateva zile (cu care sta in sala).

Si cum acum e iarna si se usuca greu au inteles repede ca pantalonii de casa pot fi purtati si 2 zile daca nu vor sa stea in pijama toata ziua. [:)]

Adica pana nu s-au lovit efectiv de problema ca nu au mai gasit pantaloni de casa, nu intelegeau. Acum e simplu. Toate astea se aplica si copiilor si adultilor fara discriminare  [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -