Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de des...


64 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:22

Nu, nici eu nu pun balsam. Gasesc ca nu are nici un efect care sa merite, doar mirosul care nu-mi place. Folosesc insa servetele absorbante de culoare pentru masina de culoare cind culorile sunt amestecate. E foarte eficace.

Mai folosesc Ace Delicat pentru petele facute de purcelusii mei.

 

MissD, ma shochezi ! [:)]  apret ! asa ceva nu suport, gasesc ca stau toate cele tapene, ca se murdaresc repede si ca nu se merita.

 

mik, la mine apa este foarte dura, daca nu pun balsam la rufe, dupa uscare raman aspre, scortoase, se sifoneaza foarte rau la stoarcere. cu balsam toate aceste "simptome" dispar sau se diminueaza.

a durat mult si la mine pana am gasit balsamul care sa-mi placa dpdv al mirosului. imi plac cele din gama sano (cel roz, de mosc e bestial, ma rog, imi place mie mult de tot), imi placea si balsamul malizia, insa nu-l mai gasesc in magazine...



#22
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 16:11

 

 

silvi8 , de ce le speli separat , folosesti alt fel de detergent? De cand am copilul singurul detergent pe care il cumpar e persil non-bio si nu avem probleme .

 

silvi, ia un cos cu capac, sa nu mai vezi rufele. :-)))

de ce speli rufele fetitei separat de ale voastre ? daca ce scrie in semnatura ta e corect, are 5 ani, nu mai e bebelus, deci poti sa speli linistita rufele ei cu ale voastre, ca doar voi parintii nu sunteti cine stie ce boschetari, sa fiti plini de mizerie si microbi. (glumesc, sa nu te superi, da ?).

 

 

spal rufele fetitei separat, cu toate ca are aproape 6 ani pentru ca asa m-am obisnuit si pentru ca nu am reusit sa ma dezvat inca [:D]

la inceput am folosit alt detergent, special pentru ea, acum insa spal cu acelasi detergent toate rufele.

eu am o problema cu faptul ca creste prea repede si eu tot o vad micuta. sunt eu o mama  mult prea atenta. sper sa vina in curand bb2 ca sa nu ma mai concentrez doar pe ea. (ca nu e vorba doar de spalatul rufelor).

 

cat despre balsam, eu folosesc dar mare efect nu vad. in schimb folosesc cu succes vanish la pete.



#23
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 17:22

 dati-mi voie sa nu va cred cand spuneti ca nu calcati nimic , imposibil .Pai hainele cu care mergeti la serviciu , sau pe strada , le purtati necalcate . Si hainele copiilorEu ii calc de la chiloti , cardigan , bluza , fusta , tot .Si pentrunoi la fel . Pijamalele si prosoapele nu , dar celelalte , da . Cand eram in Romania aveam niste lenjeriile de pat dintr-un material creponat si intradevar nu le calcam.



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 17:26

Otet pun la ochi, torn in cutie, o cescuta sa zic! Plus ca odata pe luna pun 1 l de otet in masina si ii dau un program scurt de spalare, face minuni impotriva calcarului!

Si spal cu persil lichid acum, inainte spalam cu ariel pernite.

Zi-mi si mie cum faci curatarea preventiva a masinii cu otet. De aia lunara zic. Dar zi-mi asa ca la copii mici:

- ce fel de otet folosesti, alea clasice sau din ala de mere sau miere si mere? Ca difera concentratiile

- unde anume torni otetul? In compartimentul in care pui si detergentul pt spalat?

- pui doar otet, fara detergent, atunci cand faci spalarea anti calcar?

- cat pui? cantitatea unei cesti de cafea?

Cam atat, pt moment

Merci anticipat!  [flo2]



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 17:29

n-am zis ca nu calc nimic.

m-am referit la faptul ca dupa ce strang rufele de pe balcon, le impachetez frumos si le pun la locul lor, FARA sa le calc.

calc doar daca bluza/camasa pe care vreau s-o imbrac (eu, sotul sau copila) prezinta urme de sifonare.

insa majoritatea hainelor le cumpar din materiale gen bumbac amestec cu lycra, astfel incat nu se sifoneaza (mai) deloc dupa spalare.

iar daca la clatire pun mult balsam si scutur bine rufele ude inainte sa le pun pe sarma, majoritatea cutelor se indreapta.

am fuste, pantaloni, sacouri din material care nu necesita deloc calcare dupa spalare.

la fel si sotului, i-am luat camasi easy iron, au model in patratele, daca le pun la uscat pe umeras, le poate imbraca direct, nu e nevoie sa le mai calc.



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 17:34

missdarcey, care e rostul sau logica de a calca chilotii, de exemplu ?

de spalat ii spal mereu la temperaturi inalte (programul de fierbere). ca deh, daca-i speli la temperaturi joase, nici mama detergentului nu-i face curati-curati si nici microbii nu sunt distrusi.

apoi, chilotul nu se vede. cand il pui pe tine, oricum se intinde, deci nu se pune problema ca iti vede cineva chilotii necalcati.

si atunci ? de ce ar trebui calcati chilotii ? exceptam situatiile gen oxiuri, cand se recomanda calcatul chilotilor pentru distrugerea oualor de parazit. cu toate ca am dubii ca ouale alea mai rezista dupa ce au stat o ora in apa fierbinte la 95 grade celsius, in detergent.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 21:04

Pai probabil ca spala la 40°C si atunci e mai sigur sa calci.

 

Eu am renuntata la calcatul zilnic,pentru ca nu mai am timp,Cum am spus calc cind am nevoie si ce am nevoie,poate ceva in plus,depinde.

 

Am avut perioade cind apretam tot ,inlcusiv lenjeria d epat,ba chiar si perdele,pijamale [batcap] [batcap] ,deci totul trebuia calcat ,na chiar in plus calcam si cirpele d evase!!!! [batcap] [batcap]

 

Acum si camasi pentru baieti cumpar fara sa fie necesara calcarea lor.



#28
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 22:23

Nu , spal la 40 cele colorate si la 60 si 95 cele albe .



#29
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 00:51

MissD, pardon. Eu sunt alergica la idea de apret sau de simulare de apret. Aici in Franta nu se poarta. Nici macar spray-uri de care zici.

 

Dana, la bucatarie am prosopel minuscul pt miini, manusi maltasate de bumbac pentru scos din cuptor si servete de bucatarie din pinza groasa de bumbac, sau din cele aduse din Ro din bumbac si cinepa. Ei bine, eu calc tot, afara de prosopel. Si shortzurile de bucatarie mi se par mai utile calcate.  [:)]  (uite ca n-m emoticon cu pasarele care zboara).



#30
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 12:50

Monica, 1 l de otet simplu, de vin, din ala sticla verzuie cumpar eu, il pun direct in cuva si dau un ciclu de spalare scurt, la mine dureaza juma de ora, si gata! Calgon la pret derizoriu!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -