Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu au voie femeile în Altar

religie dezbatere tabu ortodoxism

56 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 22:02

Mary, cum sa fie facuta pt femei???? Le era interzis sa intre in Biserica, se rugau preotii pt ele si tu spui ca era facuta sa le ajute? De ce nu s-a spus ca e binecuvantata femeia? :)

Asta cu preotul pro bono o spui de parca nu ar fi normal sa boteze pe oricine. E xa si cum m-as bucura ca m-a tratat medicul fara sa ceara bani. :)

de ce crezi ca daca le era interzis sa intre in biserica , era o forma de opresare?

ti-am mai raspuns de fapt la idea assta cu ceva timp inainte dar vad ca ai uitat....sau poat enu ai citit.

pe vremea aia nu erau tampoane si imagineaza-ti cat de dificil era pt o femeie sa fie in public, mai ales pt cele care au o menstruatie mai abundenta, sau dureri menstruale. crezi ca erau scaune confortabile? nu, ar fi treb sa stea la inghesuiala, in picioare.

crezi ca aveau atitea haine de schimb ccum avvem noi?

 

eu I-as fi multumit lui Dumnezeu pt asta.

 

la fel si dupa nastere cum a spus maryella...

 

 

ps. sunt multe femei in biblie despre care se spune ca sunt binecuvintate.


Editat de michelle-usa, 15 ianuarie 2015 - 22:05 .


#32
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 22:20

Michelle mereu am ce invata de la tine. Tu chiar esti documentata si raspunzi intr-un mod foarte clar si la obiect.

XIO preotii inainte erau foarte respectati in comunitatile in care aveau parohie si de ei ascultau si barbatii. Femeile erau f muncite, nu li se lasa ragaz de odihna nici dupa ce nasteau.Sa stii ca la 8 zile dupa nastere preotul vine acasa si citeste o rugaciune mamei, sfinteste apa din care mama bea pana la 40 de zile si pune si in baita copilului, deci nu vad cu ce e marginalizata. Poate sunt eu inapoiata, dar nici mie nu mi se pare normal sa te duci in biserica atunci cand esti in plina menstra. Eu una am dureri, trebuie sa schimb tamponul des, deci numai la slujba si la rugaciune nu mi-ar fi gandul. Pana la urma e vorba de cateva zile dintr-o luna intreaga. E suficient restul de 25-26 de zile sa tot merg la biserica.Stau si ma gandesc ca noi acum suntem revoltate ca nu putem intra la menstra in biserica si in pantaloni.De fapt putem si intram,ca nu ne opreste nimeni, era vorba de regulile bisericesti, ce o sa se intample peste 20 de ani, sau 30? Or sa vrea sa intre in costumatie de club si cu tigara in gura, ca doar Dumnezeu nu se uita la asta.Macar in biserica sa mai respectam anumite reguli ca si asa in rest se tot confunda libertatea persoanei cu libertinajul.

Nu am vazut nicaieri revolta ca la Opera trebuie sa mearga imbracati intr-un anumit fel , la teatru sau chiar la o petrecere cu dress code. E perfect normal.Dar cand e vorba de codul vestimentar pentru biserica toata lumea e revoltata. Pana la urma nu mi se pare normal sa ma duc la biserica imbracata cum ma duc la piata. Curios totusi cum avem grija in ce ne imbracam in diferite situatii, dar suntem revoltate ca se poarta fusta si batic pe cap in biserica.



#33
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 22:43

Mary,tu compari o discriminare sexuala cu o regula de bun simt.
Nu era legea data ca sa protejeze femeile pt ca ele erau considerate MURDARE cand aveau menstruatie.
Michelle, ceed ca ceke cu hemoragie nu mergeau oricum. Dar celelalte? Nu era u regula ca daca vrei poti intra dar stai in picioare. Nu aveau VOIE. :)) nici macar cele care nu aveau dureri si nu sangerau.

#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 22:44

maryella, citesc, asscult pastori si ma rog la Dumnezeu sa ma lumineze sa inteleg cce citesc si dacca pot si cu cit pot sa ii fac si pe altii sa citeasca sa nu se mai ia dupa auzite...sau datorita unor intimplari aiurea sa respinga harul lui Dumenzeu.

 

e lumea plina de ura si diavolul e la lucru...si nu face decit sa puna la indoiala in sufletele noastre cuvintul lui Dumnezeu, de asta avem nevie de un ghid, de Biblie care va sta pururi in picioare si de care ne putem agata oricind avem nevoie sa cunoastem adevarul.



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 23:01

Mary,tu compari o discriminare sexuala cu o regula de bun simt.
Nu era legea data ca sa protejeze femeile pt ca ele erau considerate MURDARE cand aveau menstruatie.
Michelle, ceed ca ceke cu hemoragie nu mergeau oricum. Dar celelalte? Nu era u regula ca daca vrei poti intra dar stai in picioare. Nu aveau VOIE. :)) nici macar cele care nu aveau dureri si nu sangerau.

tu vorbesti de altar sau de biserica?

 

in Biblie treb sa intelegi ca e o diferenta cand spune de ceva ca e "clean" sau "unclean"...nu stiu exact daca in romaneste se traduce murder ori impur...nu am timp acum sa caut.

 

sutn multe mentiuni de unclean si se refera si la barbati nu numai la femei, se refera si la alimente...etc..

 de ex cei care atingeau un corp , pe cineva care a murit, sau pe cineva cu o boala dde piele...treb sa intelegi ca nu aveau medicamente cum avem noi si nici acces la medic ...erau alte vremuri si Dumnezeu in felul asta ii ocrotea dind legi specific.

 

au fost si cazuri in care fariseii au adaugat legi "lumesti" si au facut un jug din legile lui Dumnezeu inccat oamenilor comuni, cu familie, munca... sa le fie si mai greu de tinut iar ei sa iasa in evidenta ca le poate tine. de asta Domnul Isus I-a apostrofat. 

 

eu zic draga Xio sa nu te impiedici de pietricele, lucruri marunte si neimportante...cauta harul, voia si calea Domnului. Domnul Isus a spus :eu sunt calea, adevarul si viata... 

 

 

chiar vroiam de ziua ta sa te sfatuiesc "ca de la cinvea cu 40+ ani, pt  cineva cu 30+ ani", sa cauti in viata ce e cel mai important.si  cu cit o sa gasesti mai repede cu atit iti va fi mai bine. [:)]



#36
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 09:33

Da Michelle, e frumos ce spui tu, dar ... caile oamenilor sunt diferite :-)

Uite, de exemplu religia mea nu impune chestii de astea cu clean/unclean, eu mi am tinut copila in brate la botez la altar, nimeni nu a numarat zilele cate au trecut de la nastere, nimeni nu a intrebat cine ce religie are sau nu are, etc etc etc.

Pur si simplu puncte de vedere diferite ... dtpdv :-)

 

 Poti fi om si daca nu mergi cu crucea si biblia in maini.



#37
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 11:00

Michelle, multumesc! :)

 

 

Am auzit zilele trecute o replica faina intr-un film 'nu confunda religia cu Dumnezeu'.



#38
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 11:16


Am auzit zilele trecute o replica faina intr-un film 'nu confunda religia cu Dumnezeu'.

 

Xio, daca n-ar fi din film si ar fi a ta ... ti-as propune replica la mesajul lunii.

Si ma uit cat de multi oameni intra in aceasta confuzie de ma doare.



#39
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 15:26

Michelle, multumesc! :)

 

 

Am auzit zilele trecute o replica faina intr-un film 'nu confunda religia cu Dumnezeu'.

Exact.Este esenta a tot ce simt si cred eu la momentul actual.Au inceput sa nu mai aiba multe in comun.



#40
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 15:28

Pe mine personal ma deranjeaza enorm chestia asta cu unclean pt ca esti la cm. Cum adica unclean, cine a pus eticheta si de ce ?





Etichetat si cu religie, dezbatere, tabu, ortodoxism

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -