Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentatul din Franta

terorism pediga

450 raspunsuri la acest subiect

#31
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:22

Mirela, la noi in institutie nu se mai face bradul in holul mare de vreo 10 ani de cind s-au plins unii studenti musulmani, sustinuti de altii care se ziceau atei.

 

In iarna asta au fost procese legate de ieslea de Craciun (cu Iosif, Maria, oite si fin) facute in local unei primarii.



#32
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:27

Nu cred ca caricatura, satira ar trebui sa batjocoreasca valorile pentru care milioane de oameni si-ar da viata. Strict in cazul asta, eu nu vad de ce ar fi nevoie de caricatura lui Mahomed in patru labe, gol pusca, in vreme ce-i intra o racheta in fund.

Mi se pare chiar gretzos.

Nu vad ce legatura are asta cu libertatea de exprimare a presei.

 

Rufus, caricaturi de acelasi ordin au fost cu DalaiLama, cu Iisus, cu Moise cu DSK, cu fostul presedinte, cu actualul.

Si da, e nevoie de caricaturi, chiar si deochiate ca sa deschidem ochii.

Nu te obliga nimeni sa le vezi, dar daca le vezi (poate) mai intelegi ceva.

 

Un link ca sa intelegi un pic cum sta treaba :

http://www.lefigaro....ir-les-yeux.php



#33
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:28

Mik, si totusi, asta e normal?  Eu in asta vad intoleranta la simbolurile crestine.



#34
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:30

da unde e limita?

 

 

Limita nu e trasata foarte hotarat si nici nu cred ca stie cineva unde este.

Limitele ar trebui trasate de constiinta fiecaruia.

 

Am in continuare nedumeriri legate de limitele astea. Inteleg satira la adresa unor personaje reale, al carui comportament determina reactia acestui gen de presa. Dar nu inteleg satirizarea unor personaje care nu exista in viata reala, ci doar in constiinta celor care cred in ele. Ce este de satirizat? Cu ocazia asta am vazut caricaturile incriminate (nici nu stiam ca exista) si va spun sincer ca nici nu le inteleg.

Nu inteleg



#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:35

Rufus, caricaturi de acelasi ordin au fost cu DalaiLama, cu Iisus, cu Moise cu DSK, cu fostul presedinte, cu actualul.

Si da, e nevoie de caricaturi, chiar si deochiate ca sa deschidem ochii.

Nu te obliga nimeni sa le vezi, dar daca le vezi (poate) mai intelegi ceva.

 

Un link ca sa intelegi un pic cum sta treaba :

http://www.lefigaro....ir-les-yeux.php

 

Da, inteleg ca au fost, stiu ca este nevoie de caricaturi, de satira, ar insemna sa-l renegam pe Caragiale, pe care-l iubim atat de mult.

Dar care-i motivul caricaturilor cu Isus, Mahomed &co? Ce au facut/zis aia de a starnit reactia ziaristilor?

Cred ca-i gresit sa amestecam credinta...nu-i vorba de ceea ce/in cine cred eu, tu sau altcineva.

Doar nu inteleg cui foloseste si de ce este nevoie.



#36
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:39

Si toate articolele astea in care se spune voalat ca si-au cam cautat-o prin ceea ce au publicat ce sunt?

 

Nu sunt scuze.

Ci sublinieri ale faptului ca nu starnesti monstrul daca nu ii faci fata.

E o diferenta.



#37
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:41

Tot asa de sincer spun ca nu inteleg de ce trebuie renuntat la bradul de Craciun, iesle, etc. Pe cine jignesc alea? Banuiesc ca si in Franta exista biserici de toate religiile, pe strada nu ascunse undeva, in padure.



#38
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:46

 

Cred ca-i gresit sa amestecam credinta...nu-i vorba de ceea ce/in cine cred eu, tu sau altcineva.

 

 

Si eu cred ca e gresit sa amesteci rosiile cu perele de exemplu . Asta nu e un motiv sa ma omori .

Pentru un necredincios (si asta iti poate confirma orice necredincios de pe forum) a amesteca satira cu credinta este exact ce este pentru mine a amesteca rosiile cu perele. Nu le pasa, nu inseamna nimic  mai mult decat altceva. Necredinciosii nu vad ceva deosebit in asta .

 Unii vor sa amestece rosiile cu perele altii vor sa amestece satira cu credinta . Asta este parerea lor . Nimeni nu le poate da in cap pentru asta.

 

 

Edit : cu bradul asa este. Este abuz sa ceara desfiintarea lui si eu cred la fel. Problema se pune abia daca in primaria respectiva ar fi declarati mai multi atei si musulmani ce isi exprima dorinta de a nu fi brad decat crestini ce vor acest simbol. Atat timp cat nu pot dovedi ca sunt mai multi e absurd sa faca galagie sa se desfiinteze doar pentru ca au gura mare.


Editat de mamica11, 08 ianuarie 2015 - 11:51 .


#39
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:52

in cazul bradului - Nu cred ca e vorba despre numar sau majoritate - ci despre FRICA.

 

si asta e o dovada clara a faptului ca lumea se teme de extremisti. Si asta arata un mare esec de integrare si respect pentru traditiile si cultura tarii care iti ofera casa si paine.



#40
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:57

 

Pentru un necredincios (si asta iti poate confirma orice necredincios de pe forum) a amesteca satira cu credinta este exact ce este pentru mine a amesteca rosiile cu perele. Nu le pasa, nu inseamna nimic  mai mult decat altceva. Necredinciosii nu vad ceva deosebit in asta .

Intelegi? Asta este parerea lor . Nimeni nu le poate da in cap pentru asta.

 

Nu, n-am sa transform subiectul asta intr-o disputa religioasa, este mult mai mult (si mai grav) decat atat.

Spuneam (si mi-ar place sa fiu inteles asa cum spun) ca nu inteleg satirizarea personajelor in cauza, nu daca le pasa unora sau altora satirizarea lor.

Nu inteleg scopul, pur si simplu, oricat m-am gandit si am intors pe toate fetzele notiunea de satira.

Pentru ca satira are un scop foarte bine determinat, mai ales cand e promovata de oameni valorosi.

 

Dar daca cineva intelege, ma poate lamuri si pe mine.





Etichetat si cu terorism, pediga

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -