Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentatul din Franta

terorism pediga

450 raspunsuri la acest subiect

#41
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:03

Eu personal rezonez cu acest articol :

 

"Imaginati-va urmatoarea scena: in noaptea de Inviere, cineva se duce la o biserica ortodoxa din Romania imbracat cu un tricou pe care scrie "crestinii romani se dracuiesc cand stau la coada la anafura". Eu deduc, logic, ca individul va manca o bataie decenta. Asta daca experimentul nu are loc la Vaslui, unde putem fi siguri ca experimentalistul va fi omorat.

Dar sa zicem ca scapa neomorat. Amenintat va fi sigur, mai ales daca e tot ala care de Craciun a purtat tricoul cu "crestinii romani isi fac daruri cu bani pe care ii fura statului prin evaziune", si care, de Sfanta Maria, a purtat tricoul cu inscriptia "Napoleon zicea ca toate femeile sunt curve, deci si maica Precista este".

Clar, dementul cu tricouri cu mesaj o sa aiba nevoie de protectia politiei ca sa ramana in viata. Pe toata durata vietii. Asta desi, legal, ai voie sa porti tricouri cu orice, in afara de simboluri naziste sau obscenitati. Nimeni n-o sa puna problema rational, respectiv: De ce trebuie protejat un trepanat care a vrut cu tot dinadinsul sa ofenseze o comunitate religioasa? Nu. Politia din judetul ala o sa-i asigure protectie prostului, ca sa-l tina in viata, desi si-a pus singur viata in mana comunitatii.

Nu sustin terorismul, nici omorurile, iar despre fanaticii religiosi am o parere foarte proasta. Nu aprob si nici nu sustin ce-au facut jegurile alea care, azi, in Paris, au omorat 12 oameni. Dar ma intreb care era/este folosul adus democratiei de "jurnalistii" de la Charlie Hebdo.

Si le zic "jurnalisti" cu ghilimele pentru ca, in afara caricaturilor anti-islamice care i-au facut celebri, baietii aia nu faceau tocmai jurnalism. N-au publicat anchete care sa scoata la iveala afaceri de coruptie, si nici stiri care sa foloseasca cuiva. Faceau si ei niste misto-uri modeste, chititi complet pe comunitatea islamica. Si-au castigat faima fiind extremi, nu plini de umor. Cautati pe net caricaturile lor: pe bune, alea-s glume? Rade cineva la ele, in afara unor cretini pentru care Islamul este raul suprem pe pamant?

Pentru glumitele lor de cacat, baietii astia de la Charlie Hebdo au fost amenintati de fundamentalistii islamici inca de acum doi ani, munceau cu un politist in redactie, in timp ce alt politist le insotea redactorul-sef si la baie. Si-au continuat sa faca misto de musulmani.

Sigur ca nu trebuia sa fie omorati pentru ca erau rai si n-aveau umor. Dar au fost ucisi pentru se comportau ca niste extremisti, iar alti extremisti au considerat asta ca fiind impardonabil. A fost o rafuiala intre doua culturi de cretini: unii care nu suporta sa nu fie lasati sa se ia de oricine, iar altii care nu suporta ca oricine sa se ia de ei.

Am avut si eu niste belele cu niste bad boys d-astia. Dar le-am avut pentru ca pe unii i-a mancat puscaria dupa ce am scris ce-au facut, nu pentru ca am zis de sora unuia ca-i curva si de ma-sa altuia ca bea pana lesina. M-am raportat la fapte, nu la ce sunt ei, de unde vin, daca-s tigani sau nu (apropo, erau tigani).

Ce vreau sa spun este ca e timpul sa facem distinctia intre libertatea de expresie si responsabilitatea cuvantului scris. Nu mai putem sa ne luam de unii si de altii doar pentru ca sunt diferiti de noi. Eu, de exemplu, sunt un pic homofob, dar n-o sa gasiti pe acest blog manifeste anti-gay. Daca unii vor sa miroasca a cacat cand fac dragoste sunt liberi sa o faca, nu e treaba mea. Asa cum nu era treaba celor de la Charlie Hedbo daca religia islamica e cool sau nu.

O mai spun inca o data, pentru cretini: nu aprob omorarea celor 12 insi, in atentatul de azi de la Paris. Dar va rog frumos sa nu mai spuneti nimanui ca cei 12 sunt niste martiri ai democratiei. Erau la fel de intoleranti ca asasinii lor, doar ca foloseau altfel de arme.

Sigur, ce vedeti la tv si pe net arata mult mai sensibil si mai misto decat ce-am scris eu aici, acum. De-aia, am o rugaminte: peste vreo luna, incercati sa vedeti ce s-a intamplat in Franta, in urma atentatului. Ce decizii s-au luat, ce modificari structurale au aparut, ce investitii s-au facut si in ce, cine a luat contractele, ce legaturi are cu miscarile pro sau anti-islamice.

Si stiti de ce? Pentru ca, in politica nu este vorba despre democratie, libertate, demnitate, viata sau moarte. In politica, totul se reduce la trei cuvinte:

follow the money

P.S. Daca te simti foarte ofensat de acest text, te rog sa-ti aduci aminte cum ai reactionat atunci cand presa sportiva franceza a scris ca nationala Romaniei e formata din tigani sau atunci cand la televiziunile franceze s-a difuzat celebrul Le Salut Roumain."

 

sursa http://bogdanstoica....a-charlie-hebdo



#42
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:04

Scopul este banul normal.

Se vinde. Pur si simplu. Se cumpara si se gusta satira facuta de ziaristii ce nu cred -la ei ma refeream cand spuneam ca nu are nimeni dreptul sa le dea in cap pentru ca sunt necredinciosi.



#43
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:10

Mirela, la noi in institutie nu se mai face bradul in holul mare de vreo 10 ani de cind s-au plins unii studenti musulmani, sustinuti de altii care se ziceau atei.

 

In iarna asta au fost procese legate de ieslea de Craciun (cu Iosif, Maria, oite si fin) facute in local unei primarii.

 

eu nu ma isterizez si nici nu dau in judecata colegii musulmani care ar alege sa se roage la pranz in sala de conferinte, publica. de aceea mi se pare absolut idiot sa faci asemenea actiuni. de multe ori am impresia ca discriminarea asta cade in alta latura....



#44
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:11

mie mi se pare deja infioratoare aceasta motivatie a terorismului.



#45
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:17

 -la ei ma refeream cand spuneam ca nu are nimeni dreptul sa le dea in cap pentru ca sunt necredinciosi.

 

 

Oooo...nu cred ca trebuie minimalizat in felul asta...

Ti se pare ca oamenii aia au fost omorati ca nu credeau in vreun dumnezeu?



#46
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:21

E ingrozitor sa auzi pe cineva la cateva ore dupa ce 12 oameni au fost executati pentru libertatea de exprimare ca se condamna atacul terorist dar tipii trebuiau sa si-o incaseze .

Laura , revista nu era distribuita la usa moscheilor , o cumpara cine avea interes sa o cumpere .

 

Inainte de Craciun un designer , Tom Ford (s-ar putea sa ma insel ) a scos un lantisor cu cruce care are forma unui penis . Asta e exemplul care imi vine in minte , daca nu citeam in presa nici nu as fi stiut , si probabil pentru cineva care nu crede in cruce nu e nicio problema .



#47
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:22

Si eu rezonez cu citatul Laurei.

 

Si as mai mentiona ceva: necredinciosii ar fi de bun simt sa respecte valorile credinciosilor. Asa cum credinciosii trebuie sa traiasca linistiti chiar daca unii nu cred.

Dar nu putem sa aruncam cu rahat unii in altii si apoi sa ne intrebam de ce mirosim.

 

Asta cu "daca nu crede in D-ze - de ex - poate face misto pentru ca pentru el nu inseamna nimic" e oarecum , in conceptia mea, ca si cand am intelege un psihopat de ce omoara...ca doar si aluia ii lipsesc empatia etc si nu "simte" durerea victimei.

 

Nu, punct, indiferent cine am fi nu putem sa lovim in cineva fara sa primim in schimb reactiune. Asa ne invatam noi copiii, nu ? Orice fapta are urmari...

Acum, ca urmarile depind de la om la om in functie de gradul de civilizatie, cultura, educatie, sanatate mintala...asta e alta mancare de peste.

 

Eu nu am spus nici o clipa ca acei jurnalisti si-au meritat soarta, ba chiar am mentionat de mai multe ori ca eu condemn ce s-a intamplat acolo. Dar totodata ii consider pe ziaristi vinovati de jurnalism de proasta calitate, provocator, care a dus si la moartea unor persoane colaterale (a se vedea cei doi politisti de ex)

 

Asa ca mai subliniez din nou, mesajul postarilor mele este urmatorul: trebuie sa ne gandim mai mult la consecinta faptelor noastre.



#48
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:25

Nu sunt scuze.

Ci sublinieri ale faptului ca nu starnesti monstrul daca nu ii faci fata.

E o diferenta.

Sau "capul plecat sabia nu-l taie", in traducere balcanica. Ei, in occident mentalitatea e cu totul alta. Pentru ei libertatea cuvintului e paramount. Totul pina aici. Daca acei caricaturisti au sarit calul, ii dai in judecata, legile functioneaza aici, daca au gresit infunda puscariile, nici o grija. Daca esti religios, nu citi revista lor, it is a free country. Fiecare are dreptul la o opinie. Asta inseamna "free country". Nu vii cu gunul si impusti jumate din redactie. Sau jumate de tara, ca nu nu crede in profet (vezi decapitarile si crimele in masa facute de ISIS in Irak).


Editat de Letitia1, 08 ianuarie 2015 - 12:26 .


#49
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:26

deci daca de la pamflet se ajunge la impuscarea prin mitraliere ... si unora li se pare normal ...e gata cu libertatea de exprimare ...

 

Ma intreb ce pareri au cei care practica pamfletul in Romania.



#50
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:27

 

 

Nu, punct, indiferent cine am fi nu putem sa lovim in cineva fara sa primim in schimb reactiune. Asa ne invatam noi copiii, nu ?

 

 

Eu nu. Nu ii invat asta.

 

Din contra, le spun si s-au convins si singuri cei mai maricei ca exista si oameni buni ce nu lovesc inapoi si ei sunt mult superiori celorlalti.





Etichetat si cu terorism, pediga

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -