Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Adolescentele si anticonceptionalele


67 raspunsuri la acest subiect

#51
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 17:38

Wow, ma gandesc oare ce spun si ce cred pacientii cand vad pixurile mele cu numele medicamentelor, carnetele de la firme de medicamente, ornamente, genti de laptop samd :))))))

 

oameni buni, exista n medicamente, fiecare medic are anumite preferinte in fctie de exprientele sale cu medicamentul, reprezentantii vin si pleaca, lasa mostre, lasa pixuri, carnetele, carduri de memorie samd, sponsorizeaza congrese, samd.

NU inseamna ca reprezentantii ne umplu contoruile cu bani :))) teoria conspiratiei, zau asa.

 

La mine la spital primim lista cu preturile edicamentelor, seful ne-a spus d emai multe ori ca un medicament de la firma X e mai ieftin decat acelasi medicament de la firma Y. Eu si el prescriem tot timpul varianta ieftina, medicul cu care fac eu vizita prescrie cealalta varianta. Fara sa primeasca bani sau ceva de la firma, pur si simplu considera ca celalalt e mai ok, sau are chef sa prescrie samd.

 

Bineinteles ca exista medici care primesc milioane de la companiile farmaceutice. dar aia sunt un rara avis.

 

 

Adina, parca ai spus ca ti-a dat AC ca tratament pt ceva chist.



#52
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 18:12

Da Xio..mi-o dat pt un chist de 4,9 cm dar ziceam la cum mo repezit sa nu imi explice nimic sau sa vedem alte alternative de vindecare inafara de contraceptive,chiar nu exista?

#53
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 18:29

Adina,

si eu am avut un chist mare si nu cred ca exista alte alternative tot anticonceptionale a trecut [flo2]  si eu am avut si ultrasunet dupa sa ma conving ca nu mai e acolo [:)]



#54
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 18:30

Nu cred ca sunt rara avis , daca nu faci tu asa nu poti spune ca altii nu recomanada . Altfel cum s-ar vinde medicamentele noi . Ma intrebam mereu de ce cabd mergeam cu copilul pentru o raceala reteta era de vreo 5-6 medicamente . Eu nu vorbesc din auzite , am copil , am fost la doctori si in tara si aici si stiu ce spun . te apuca groaza cand vezi o reteta , cu fel de fel de siropuri , un antibiotic , un antihistaminic , samd . De ce medicii de aici nu recomanda niciodata nimic , doar generic daca o fac si fara sa denumeasca un brand .

 de ce aici medicii nu-ti recomanda niciodata antitusive si fel de fel de siropuri .



#55
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 19:01

Adina,
si eu am avut un chist mare si nu cred ca exista alte alternative tot anticonceptionale a trecut [flo2]  si eu am avut si ultrasunet dupa sa ma conving ca nu mai e acolo [:)]

Of,of si mai demult oare cum se tratau femeile de chisturi?sau nici nu știau ca au?mureau si nu știau de ce?
Te mai întreb ceva.Al meu chist e pe ovarul drept endometriozic.Doar acolo.Daca ai un astfel de chist e endometrioza?sau chistul e una si endometrioza alta.Poate stii sa imi răspunzi.Mersi:*

#56
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 19:12

Redactor, spui asta din experienta ta? :)))

Mi se pare fascinant cum oameni care nu lucreaza in spital imi spun cum este in spital.

Crede-ma ca se stie si se vede.

Xio, in Olanda au fost nenumarate dezvaluri in presa despre aceste practici in lumea medicala. Poate esti inca un medic tanar si nu ai intrat in sistem insa siin Germania au fost astfel de scandaluri. 

 

Lobby-ul farmaceutic este urias in lume. Sa nu fim naivi.

http://en.wikipedia....ceutical_lobby


#57
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 20:41

Of,of si mai demult oare cum se tratau femeile de chisturi?sau nici nu știau ca au?mureau si nu știau de ce?
Te mai întreb ceva.Al meu chist e pe ovarul drept endometriozic.Doar acolo.Daca ai un astfel de chist e endometrioza?sau chistul e una si endometrioza alta.Poate stii sa imi răspunzi.Mersi:*

cred ca chistul e una si endometrioza e alta, Xio iti va da un raspuns mai bun

ce a fost la mine [:)] am avut chist a trecut, edemetrioza stiu ca e legat de uter, eu am avut si test pt din cauza menopauzei premature, dar la tine nu cred sa fie vreo problema



#58
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 22:08

Inteleg.Sper sa ma lămurească doctorul la care am programare la sf.lunii.pt.ca nu mai inteleg nimic.Mersi de raspuns.

#59
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 02:07

Adina, la asemenea dimensiuni singurul tratament e cel primit de tine sau operatia. Indicatia pt operatie e chist de peste 6 cm, daca e sub, se incearca evident cu anticonceptionale. Daca nu vrei, nu le iei si gata. Inainte isi storceau femeile o lamaie in vagin pe post de anticonceptional dar intre timp s-a descoperit altceva.



Redactor, nu e vorba ca sunt eu tanara, am lucrat in multe spitale, am mjlti prieteni medici, se stia daca cineva rrvomanda ceva doar pt bani. Si se observa.

Nu se scrie pe reteta med generic pt ca asa e sau era regula.
Si eu am colegi care dau automat protectie gastrica la tratament cu antiinflamatoare desi acrie in protocoale ca se recomanda doar la pacienti cu istoric. Si nu iau bani pt asta.
Sunt multe pareri exagerate ale unor oameni care nu au legatura cu domeniul resp. iar aceste pareri nasc idei paranoide in unii oameni. Evident nu vb de voi. Sunt si medici care fac bani buni din asta dar dupa vim am spus, pana avim eu nu am intalnit nici macar unul care sa fi prescris un medicament doar pt bani. Din postura de pacient am fost sftaauita de sg dr care mi-a solicitat bani, ss cumpar produsele de pe reteta de la farmacia x. Care intamplator era si cea de la care cumparam.

#60
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:38

Xio am înțeles.Deci iti dai seama ca iau inca pt.ca nu as vrea sa se facă tot mai mare.Si da de scap de operatie desi ma cam îndoiesc pt.ca din cate am auzit chistul endometriozic si dermoid nu trec de la nimic,trebuie operate.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -