Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Adolescentele si anticonceptionalele


67 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 23:58

Adina, cati hormoni bagi in tine?

Anticonceptionalele pacalesc organismul mimand o sarcina. Si inhiba ovulatia.

Daca sugerezi metoda calendarului, sa stii ca nu este deloc sigura. Functioneaza doar pt o  mica parte dintre femei.

Bineinteles ca pot apare noduli la san. Pot favoriza chiar si aparitia cancerului de san  atunci cand e constelatia 'ideala' pt asa ceva.

 

 

In alte vremuri nu se stia de ce se moare. Se murea 'de batranete', nu se cauta si nu s egasea vreo explicatie, nu existau atatea diagnostice, atatea tratamente, situatia nu este chiar asa cum o descrii tu. Bineinteles ca alimentatia de acum si poluarea au adus si ele un aport semnificativ in cresterea incidentei bolilor, dar nici atunci nu era totul roz.



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 00:11

Eu am o fiica nu un fiu. Daca Ioana cunoaste/stie si aplica ceea ce cunoaste sau stie depinde doar de ea nu de el. Ea trebuie sa aiba grija de ea nu el. 

eu cred ca, folosirea corecta a unui condom depinde mai mult de el decit de ea... 

rata de esec 15-18 % ...hmmm...mi se pare un mare risc...mai ales la adolescenti.



#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 06:29

eu cred ca, folosirea corecta a unui condom depinde mai mult de el decit de ea... 

rata de esec 15-18 % ...hmmm...mi se pare un mare risc...mai ales la adolescenti.

Dupa cum spuneam eu am o fiica nu un fiu deci nu am cum sa port discutii cu terti adolescenti/barbati cum sa utilizeze un prezervativ corect sau ce-mi tot sugerezi sa o sun pe Ioana sa o intreb ai un partener, Ok vreau sa vorbesc cu el sa ma asigur ca stie cum se utilizeaza un prezervativ corect? 

Daca Ioana nu are grija de ea sa fie atenta la aceste detalii vrei sa vina taica'su sa faca verificarea prealabila?

Rolul meu este sa ma asigur ca ea a inteles corect ce poate sa faca ea, ce depinde de ea si ce accepta sau nu accepta ea. Nu sunt garda de corp, sunt tatal ei.



#34
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 08:36

Sa raspund la intrebare, nu mi se pare devreme pentru AC la 17 ani.

Insa eu sper ca fiica-mea va folosi prezervativ + spermicide. Desigur ca si Marius, cred ca protectia trebuie sa fie asigurata de propra persoana, fie baiat sau fata, trebuie ca fetele sa stie cum se pune corect un prezervativ si sa fie atente. Si ca acestea se pot rupe (si mie mi s-a intamplat o data) si ce trebuie facut daca se rupe.



#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 09:00

Teoretic. Insa ma intreb cat de corecte sunt sfaturile unor medici care ar putea fi influentati de lobby-ul farmaceutic

 

 Nu stiu de ce este considerat scenariu SF, cel putin in Romania s-a demonstrat efectiv existenta medicilor platiti de vanzatorii de medicamente. Exista si sunt frecvente cazurile, atat pentru medicamente cat si analize medicale. Nici vorba de scenarita.

Foloseste cuiva sau la ceva sa bagam sub pres?

Acuma...cat din treaba asta are legatura cu contraceptivele, nu stiu efectiv.

Pe mine ca parinte ma sperie mai mult bolile decat sarcina la fetele mele.

De aceea prezervativul, cu tot cu aia 2%, este recomandarea mea fara dubii si nu anticonceptionalele-pilule.



#36
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 09:49

Xio,nu mi se pare tocmai normal toate efectele adverse si ceea ce poti pății de la ele.Poate sunt si eu mai fricoasa ca mama a murit de cancer acus 3 ani dar mie frica de noduli,nu mai imteleg nici un lucru.Am Vb.cu mai multe fete care iau contraceptive si toate spuneau ca in pauza de 7 zile le venea ciclu regulat,fara probleme.Eu de cand iau,abia imi vine,cu greu a 6-a zi si ma tine o zi.Daca le opresc,3 luni nu am menstruație si apoi revine corpul la normal cu menstruație regulata si 4 zile normal..dar mi se fac iara chisturi daca nu iau.Nu mai stiu ce sa fac:(

#37
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:15

(AC-urile nu sunt pentru toata lumea. Se fac analize. Si observi cum iti reactioneaza organismul. Eu le iau de peste 10 ani si am facut pauza dupa 9 ani (am un singur ovar si am evitat pauzele) si am avut 3 luni cm fara probleme, apoi le-am reluat din comoditate.)

 

Pentru adolescenti si eu votez cu prezervativ+spermicid.



#38
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:38

Michelle, rata de esec e de 2%, macar unul dintre cei 2 stie sa foloseasca un prezervativ corect. :))

Eu stiu ca aveam o obsesie sa nu raman insarcinata, eram atenta cand isi punea prezervativul sa nu se atinga inainte de lichidul preseminal,  sa nu il puna invers, sa nu traga de el samd :))))

 

 

Rufus, mai ales-ul ala e pt alte tari, nu pt Romania :)))) Imagineaza-ti ca la spitalele la care am lucrat eu nu a existat nici un medic platit de vreo companie farmaceutica.

Nici macar unul.

In Germania avem reprezentanti de la diverse firme care vand plasa pt hernie, proteze de sold samd, unii ofera si sponsorizare la congrese, seful meu a  fost de mai multe ori la asa ceva, a spus ca daca materialele sunt bune le vom folosi, daca nu, nu. Simplu.

ca nu va folosi nimeni un material prost pt a beneficia de un congres gratuit, ca mai apoi sa aiba procese sau plangeri pe cap.

 

 

Adina, ai citit de efectele adverse la alte medicamente?



#39
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:50

XIO imi pare rau sa te dezamagesc dar acest lucru nu este public, nu se face cu stat de plata :))) Nu ai de unde sa stii cine este sau nu beneficiar de atentii, invitatiila congrese si alte lucruri de la marile companii farmaceutice. Se stie asta destul de bine ...



#40
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:54

(AC-urile nu sunt pentru toata lumea. Se fac analize. Si observi cum iti reactioneaza organismul. Eu le iau de peste 10 ani si am facut pauza dupa 9 ani (am un singur ovar si am evitat pauzele) si am avut 3 luni cm fara probleme, apoi le-am reluat din comoditate.)
 
Pentru adolescenti si eu votez cu prezervativ+spermicid.



Intradevar nu mi s-a dat sa fac nici o analiza..doar mi le-a prescris si sa vin la control peste 6 luni..aici in zona mea Satu Mare sunt cand varza doctorii,nu te asculta si te expediază repede.Mi-a spus ca posibil sa am endometrioza dar eu nu am nici un simtom la asa zisa endometrioza.In fine...asa k m-am programat mai repede in CJ la sf.lunii acesteia.Esti de părere ca ar trebui sa mi le schimbe sau sa imi prescrie alt tratament?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -