Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 3

bobocei bebelus mamici

255 raspunsuri la acest subiect

#231
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:47

Buna,

anda, s a reprogramat vaccinul pt azi la 14.30. Caca mi a fc cu supozitor dupa 12 zile, usor verde si cu miros cam puternic. Nu stiu de la ce. Azi la control o sa vb cu dr sa vedem ce ne spune. Nu e normal sa iasă asa greu. 

La botez al meu a plâns doar cand l a băgat in cristelnita si la miruit. In rest, liniște, zâmbete si somn. Nu mi venea sa cred. A mai fost botezată cu el o fetita de 9 luni, care a plâns de cand a intrat in biserica si pana la final. S a speriat si nu a mai putut sa o linisteasca deloc. Al meu n avea nici o treaba. Cat despre muzica si zgomot, la fel nu am avut probleme. Noi am fc masa dupa amiaza de pe la orele 15 pana la 21.30 am stat. Spre final, începuse sa planga, era obosit,mârâit, nimic nu i convenea. Dar am ajuns acasa si s a linistit imediat.

doarme singurel in patut si in camera lui.  E un copil bun, multumesc lui d zeu pt el.

Revenim cu vesti dupa vaccin.

pupicei:)



#232
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:52

si al meu tot verde cu miros, astept rezultatele de la coprocultura



#233
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 17:05

Am ajuns acasa. Am trecut si peste vaccin.

il face mama fotomodel , evoluție f buna, având in vedere ca a fost nascut prematur.

6 kg si 60,5 cm

in o luna si o sapt fix, a luat 820 grame si 5 cm.

 

anda- am specificat faptul ca iese greu si mi a zis sa nu mi fac probleme , atat timp cat alăptez exclusiv. Culoarea se mai schimba si mirosului normal sa fie asa. Atat timp cat bebe este ok, nu plange , nu are alte reactii,,,sa nu ma impacientez.

Ne a dat si o schema de diversificare, a spus ca putem incepe . Este pregătit, dar la fel sa nu uit ca e prematur si ca e mult mai sensibil decat un copil nascut la termen. A zis sa nu l forțez, sa incep cate putin sa vedem cum reactioneaza . Următorul control este peste doua luni, pe 7 Aprilie l am fixat.

fara apa, fara ceai, fara sare sau zahăr, fara miere de albine.

in schimb a spus ca e bine sa i pun in mancarica ulei de masline si unt cate putin.

si sa nu uitam sa i facem poza cand ii dam prima data papica :))))

 

doamne ajuta!



#234
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 17:09

ma bucur mult ca sunteti bine si sanatosi! e o minune mica si superba din pozele pe care le-am vazut!

poti sa ne spui si noua cam ce schema de diversificare ai primit?



#235
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 17:38

Multumim, fetelor, ptr incurajari. Si eu si bebe suntem mai bine. Eu ma lupt cu nasul infundat, al meu pitic cu tusea productiva. Continuam tratamentul pana luni si speram sa treaca orice urma de raceala. Azi mi-a parut asa rau ca nu am putut iesi afara fiind caldut, dar batea vantul si nu am vrut sa risc.
Elynko, sa fii fericita! Ai un copil extraordinar!
Aseara l-am pus pe bebe sa doarma la el in patut si ia ghiciti:dupa o ora jumate s-a trezit:( Pana la urma l-am lasat la noi in pat ptr ca ma simteam prea obosita ca sa fac ture la fiecare o ora si jumate. Intre noi pare sa se simta f bine ptr ca doarme si 3-4 ore. Mama zice ca probabil ii este mai rece in patut, desi in camera sunt 23 grade si il si invelesc. Ea zicea sa incerc sa il mai pun si in patut si la noi in pat, dar sa nu ma impotrivesc totusi macar pana se mai incalzeste vremea. Pe undeva si eu ma simt mai bine stiindu-l langa mine, doar ca dorm cu grija si pe o bucatica de pat. Patul e imens 2m x1,90, dar piticul e print la noi in pat.
Legat de caca verde Sa stiti ca si al meu mai face asa uneori si pediatra mi-a zis ca nu e cazul sa ma ingrijorez ptr ca inca isi curata intestinele.
Va dorim sanatate, fetelor!

#236
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:22

Emysa, fa sul o Paturica si pune o pe langa el. Eu asa ii fc cand era f mic ( asa m au învățat moașele in maternitate , sa nu se simtă singur) , acum il bag intr un sacut de dormit sau chiar il mai înfas noaptea si nu am treaba. 

Uite ne si pe noi:)

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg


#237
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:24

Anda, o sa i fac o poza si o trimit. Nu e cine stie ce. Oricum, mai astept pana incep. Tot țâța e la putere :))



#238
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:37

merci - eu pana incep tot caut info :))



#239
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:41

si eu tot infasat dar sa isi poata scoate singur manutele prin somn



#240
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:59

Sunt foarte multe variante, ca nici nu știi cu care sa incepi sau care e mai buna.  Am in fam o mamica, le da suc de portocale la gemeni. Aici dr imi spune ca nu asa ceva. Asta mi a spus ca inclusiv mărul sa il fierb si pasez. Ei na, noi mancam mar ras cu biscuiți la greu si ne am facut mari. Astia de aici habar nu au de asa ceva. 

Stiu pe cineva ia dat spanac prima data,,,eu am zis ca o sa i dau niște morcov, cred.





Etichetat si cu bobocei, bebelus, mamici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -