Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Copilasi din 2002 (32)


308 raspunsuri la acest subiect

#31
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 02:35

quote:
Originally posted by Daisy

Si Andreea va merge din toamna la Kindergarten (va avea fix 4 ani si 11 luni). Deja am inscris-o si beneficiaza de program full time ca nu e nascuta aici si e considerata ESL.
Poze la: www.stephend.smugmug.com


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...




N-am stiut ca daca esti ESL esti automat inrolat in full-day Kindergarten.

#32
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 02:52

Sanzi, ai dreptate.



Am pus cateva poze noi[foto] : http://community.web...557939635KXNSse



Crig, am vrea sa mergem la Neptun. Anul trecut am fost la Olimp. Dar suntem mobili, putem ajunge si pana-n Mamaia sau Constanta - numai sanatosi sa fim [:)]!



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#33
Daisy

Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 03:31

Ruxij,
Nu a fost inrolata "automat", a fost "la cerere" :)
Nu stiu cum e in US, dar aici Guvernul iti pune la dipozitie anumite facilitati, la scoala unde va merge Andreea puteam opta in program normal Kindergarten 2 1/2 h pe zi, dimineata sau dupa amiaza, program cu limba germana sau program full-time pentru copiii cu disability, learning problems sau ESL. Acestia, de la full time prigram sunt impartiti pe grupe si in partea a doua a zilei urmeaza cursuri de pregatire pentru problema fiecaruia, fii-mea va face engleza (desi, fie vorba intre noi, ar avea nevoie mai mult de cursuri de romana:)).
O alta chestia frapanta aici e ca nimeni nu te informeaza de aceste facilitati, daca afli singur, ok, ti se pun la dispozitie, la cerere, dar ei nu se inghesuie sa te informeze...
Eu am intrat pe site-ul Min. Educatiei si am aflat ce programe au si la ce scoli.

poze la : www. spephend.smugmug.com

"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...


#34
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 03:55

Ai dreptate Daisy, si eu am observat ca nu prea te informeaza. Dar de ce trebuie sa faca ESL daca nu are nevoie? Eu sunt cam picata din luna cu astea. De exemplu azi dimineata la scoala m-am trezit ca exista un program, "multiage" la scoala, de care nu stiam, desi m-am uitat pe site-ul scolii, ba i-am si sunat de cateva ori sa intreb te miri ce. In programul asta, copiii de kindergarten dimineata fac lectii impreuna, iar dupa amiaza fac impreuna cu copiii de clasa I si au cate un "buddy" dintre cei mai mari. Apoi cand sunt ei in clasa I va trebui sa ajute si ei cu cei de kindergarten. Am cerut sa fie inscris in clasa asta fara sa am informatii, doar din ce mi-a spus "vecina" de la coada. Am vazut ca ea si-a pus copilul in asta si mi l-am pus si eu. Voi stiti ceva de programul asta? Cred ca as putea sa ma razgandesc.

#35
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 05:41

Cristina, ai un baiat tare frumos!!!!! Si tu esti foarte tanara!!!! (am presupus ca tu erai in ultima poza[:D])Daisy, noi avem niste vecini cu 3 copii de 5, 7 respectiv 10 ani, care au venit anul trecut...Doar baiatul de 10 ani a intrat in programul ESL, fetitele au intrat direct in kindergarden amandoua (cea de 7 ani, dupa 2 luni a fost mutata in 1-st grade!!!)Nu stiam ca au programe pt copii asa de mici...oare ii ajuta mai mult decat un program normal? Mai ales daca mai rup ceva engleza???Io zic ca David intr-un an (de fapt jumate de gradinita aici) a recuperat ff repede si logopedul ne-a spus ca a ajuns cu vocabularul si exprimarea la nivelul varstei...(avem logoped la gradinita) Desi eu vad ca se mai balbaie (dar o face si in romana) si nu prea le are cu timpurile, genurile (feminin sau masculin) si mai poceste acorduri...Ruxi, e ff interesant sistemul asta...eu sunt uimita in fiecare zi si super entuziasmata!!!!La fractii, de exemplu (sunt mai multe modele de lectii, eu descriu una) avem o tablitza gen puzzle cu 4 fructe pe ele si tot apartinand lectiei (pt copii mai mari care scriu cifrele deja, cei mici fac doar puzzle-ul) o foaie cu desenul puzzleului cu locuri goale in fructe. Prima fructa este intreaga, cand o scoti, sub ea scrie 1/1...a doua fructa este in 2 jumanati, sub fiecare jumatate scrie 1/2;1/2, a treia este taiata in 3 parti si ultima in 4 (1/4). Copii mici sunt invatati ce inseamna fructul intreg, ce inseamna jumate (doua jumatati este un intreg) ce inseamna un sfert (4 sferturi este un intreg, 2 sferturi o jumatate)...cei mari le scriu pe foaie (foaia este un desen al puzzleului) in dreptul partii fiecarei fructe, si apoi le aduna: 1/2 + 1/2 = 1/1...Ii invata sa asocieze numarul cu ceva real...o cantitate, o parte dintr-o cantitate...ii face sa se gandeasca automat cand vad cifrele la cantitate...Ii invata sa gandeasca...nu ii invata neaparat fractiile...ei de fapt nici nu stiu ca alea sunt fractii...stiu ca 4 sferturi este un intreg, ca un sfert este reprezentat de 1/4, adica o felie de mar taiat in 4!!!!E atat de usor, copiii inteleg atat de bine, nu uita si invata cum sa gandeasca...cum sa vizualizeze matematica!!!!Asta e unul din putinele exemple de lectii...toate asa sunt...Invata copilul sa gandeasca...si nu il invata mecanic...il invata sa inteleaga ce invata, sa constientizeze si sa vizualizeze!!!Orice copil montessori (de la 3 ani) invata de la inceput ce inseamna 1,10,100,1000 vizual (alt exemplu). 1 este o biluta, 10 e un sirag de bilute intinse pe o sarmulita, 100 este un patrat de bilute (10 sarme puse una langa alta) 1000 sunt un cub de bilute, 100 de 10 puse una langa alta...!!!!Orice copil iti poate spune asta...cand spui 1000 el deja vizualizeaza cantitatea....si nu numarul in sine...Si uite asa invata sa adune...fara sa stie...si fara sa stie sa numere pe de rost pana la 1000!!! E de ajuns sa numere pana la 10...

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#36
Daisy

Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 09:22

Ruxij,
Prefer sa o las in scoala pentru programul ESL (aici macar are de-a face cu teacheri certificati) decat sa o las sa stea in daycare si sa nu invete nimic. Nu-i bai daca isi dezvolta cunostintele de English mai mult, cat mai mult cu atat mai bine. Oricum, noi in casa vorbim in romaneste dar ea, acum sta 10 ore in daycare si vorbeste numai in engleza de aceea are mai mari lacune la limba romana.
Daycare0ul aici se plateste si dau lunar 800 de CAD. Normal ca daca va fi la scoala full time, aproape 6 ore pe zi, timpul de stat in daycare (before and after school) va fi mai mic, in felul acesta impusc 2 iepuri deodata: platesc mai putin la daycare si sta si fii-mea mai mult la scoala (sper sa nu stea numai ci si sa invete:))
Sinzi_ana,
Andreea va merge la kidergarten dar ESL-ul il va face dupa-amiaza, la cererea mea, impreuna cu alti copii de aceeasi varsta. Aici, programul de ESL este impartit pe grupe de varsta si e si de la sine inteles, nu poti invata un copil de 4 ani sa vorbeasca engleza impreuna cu altul de 10. Sunt alte metode de predare, alte carti, alte cantecele, la astia mici metaoda este bazata pe joc mai mult, pe cand la cei mari se aprofundeaza din carti (a mea nu stie sa citeasca/scrie inca).
Scuzati-ma ca am pus link-ul gresit catre poze, corect este:
www.stephend.smugmug.com

Sunt mai multe galerii acolo (sotul este fotograf iar aceasta este pagina lui web) dar pe noi ne gasiti in sectiunea: People just People.
Enjoy!

"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...


#37
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 10:27

sunt total depasita de tot ce se intampla in viata mea - derutata si cu capu in nori...



despre Julian am discutat cu sotu, si chiar daca trece usor peste aceasta perioada in care se simnte complexat si derutata si fara pic de incredre in el, tot nu va merge in toamna la kinder... mai bine sa fie mai maricel decat mai mititel. vom continua cu strict eng pt cel putin 4 luni.. dupaia sa vedem cum va evolua treaba si daca vom introduce si ro - sau ro va ramane doar cu mama pe yahoo mess si cu copii prietenilor pe la parkurile de joaca.

legat de scoala inca ma mai gandesc daca il voi muta la cea noua sau nu...



pup si sanatate la toti



Sinzi, Julian si David vor avea acelas an scolar, adica vor incepe in aceeas perioada. Mi s-a spus la scoala ca daca va tine pasu cu stilul lui de a invata si in viitor, si daca va scapa de timiditate e posibil sa il avanseze, pana ajunge la nivelul lui si atunci sa stea intr-o clasa pana la final... cica faza e sa spae de timiditate si dupaia se gasesc soluti la ori ce




Sanatate si numai bine [flo]


Nicole mami lui Julian


[foto]

scaune de masina pt copii


Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#38
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 13:09

[flo]Sanzi, da, eu eram in poza[8)].

Si David e o frumusete de baiat. Seamana mult cu tine.



Gabb, imi pare rau de pierderea bunicii tale- am vazut subiectul celalsalt. Bunica mea are 82 de ani, e bolnava de inima si in fiecare an plec din Romania cu inima stransa la gandul ca s-r putea sa fie ultima data cand o vad. Si Robert s-a atasat de ea, vorbesc la telefon...



Cat despre scoala, aici parintii nu prea sa grabesc sa-si dea copiii la 6 ani, multi ii dau la 7 si chiar dupa ce au trecut de 7. In ulimul an de gradinita se formeaza grupa pregatitoare, educatoarea lucreaza separat cu copiii presculari vreo 2-3 ore pe saptamana. Robert, pe langa anul asta mai are 2 ani de gradinita plini si o sa fie in grupa pregatitoare din toamna cand o sa aiba 5 ani si 9 luni ca la sfarsitul anului respectiv, la 6 ani si 9 luni sa inceapa scoala.



Ai vostri au trotineta? Ca Robert a vazut la copiii si vrea si el. Poate-i luam sambata. Pentru role cred ca e prea devreme... sau nu?



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#39
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 14:24

Hello mamici de copilasi din 2002 !



N-am mai scris de mult, ca am fost f. ocupata.



Va doresc din toata inima o primavara frumoasa si multa sanatate.

Multumim Nina de martisor [pup].



Intre timp Bogdan a mai fost racit, a mai fost la gradi. Nici acum nu e complet refacut, dar cum a racit si buni, am preferat sa-l trimitem la gradi, decit s-o luam de la capat cu raceala.

Cu martisoarele la noi e cam greu. Nu prea l-a interesat subiectul, nu prea a inteles cum sta treaba. Seara cind au venit acasa si tati mi-a asud martisorul - o vulpita, a inceput sa plinga ca vrea el vulpita, ca el n-a avut niciodat vulpita. Pina la urma l-am convins sa se linisteasca, fara sa-i dau vulpita, in speranta ca va intelege cum e cu cadourile [:D]

E f. obraznic in ultimul timp, nu stiu ce se intimpla cu el. Dimi nu vrea sa manince la gradi, deja are 3 zile de cind n-a mincat mai nimic dimi. Astazi a zis sotul ca se ia si de educatoare/ ingrijitoare, ca asa nu se mai poate, chiar face numai ce vrea el?! Seara cind vine de la gradi, o ora si ceva sta fara sa se dezbrace, fara sa se descalte, etc. Abia cind il amenint ca nu dorm cu el, incepe sa se miste. Dupa ce se schimba si se spala pe miine, devine Bogdan cel normal, se joaca frumos in casa, fara sa faca crize de nervi. Dar pina sa se dezbrace ne umple de nervi...

Gradinita tot nu-i place, ne tot gindim sa schimbam gradinita, dar ne e frica sa nu fie si acolo la fel. Acum a devenit mai vorbaret, ne povesteste cite ceva de la gradi, dar dimi cind il duce tati la gradi tot se smiorcaie un pic.

Pe 8 martie avem serbare la gradi si sintem in cautare de costum de elf. Am gasit ceva, dar ne mai gindim ca e un pic cam scumput pt. un costum ce-l poarta doar o data.

Are de invatat si o poezie, dar fetelor, nu stiu ce e in mintea educatoarelor astea, ca versurile chiar si eu greu le tin minte, dar un copil de 4 ani.

"Think about her face! It’s like a warm spring sun

That comes out of the clouds when the storm is gone

That sends its joyful rays to tickle your cheeks

And wakes you up each morning with a tender kiss"

Cum el abia a inceput sa invete engleza, mie asta mi se pare f. complicat, voi ce ziceti?

Sinzi, eu inca nu l-am dus pe Bogdan la dentist, dar am in plan sa-l duc cit de curind. Eu cred ca o vizita la un an de zile nu strica, sa stai tu linistita ca e totul OK.

Cit priveste plinsul, Bogdan e campion. Plinge din orice, taica'su ii tot zice ca parca e o fetita [:D]. Inca n-a avut probleme de excludere, doar imbrinceli si alte alea, ca intre copii. O prietena imi zicea ca sa stau linistita ca fiecare copil are perioada lui de "miorlaiala", dar ca o sa-i treaca.

Elena, iti doresc odihna placuta. Sper sa mai intri pe forum, sa ne tii la curent cu evenimentele. Si daca-ti place numele de Irina, sa nu te retina chestia cu Columbenii, ca ei sint trecatori si pina se face fata mai maricica, n-o sa-i mai tina minte mai nimeni. Irina e un nume frumos, dar la fel e si Gabriela. Mie imi plac amindoua tare mult.

Cornelia, ce m-am distrat cind ai scris de Rares. Sa-ti spun insa una si mai si: baiatul unei colege anul trecut a dus martisoare la toate fetitele din grupa, dar cind sa plece acasa le-a cerut inapoi [:D] Cu greu l-a convins mama lui sa nu le ia martisoarele.

Cristina_C, te-as sfatui sa mergi mai bine la mare in Bulgaria. La noi preturile sint mari si conditii nasoale. Am fost anul trecut la Bulgari si e mult mai frumos, desi si la ei a mai scazut calitatea.

Bogdan are trotineta de 1 an, dar in vara se fac doi ani de cind a invatat sa mearga cu ele. Cu rolele a invata de curind sa mearga. Nu e prea devreme, cu cit mai devreme, cu atit mai bine.

Nicole sincere condoleante, imi pare tare rau. Eu din pacate mi-am pierdut singura bunica de muuult de tot si mi-ar fi placut sa am una.



Fug acum ca am treaba, chair daca nu scriu asa des, sper sa nu ne uitati [pup].






[pup]

Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]

Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]



ajutor ptr alexandru

Ajutor pentru Alexandru

#40
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 14:46

Aici se recomanda mersul la dentist odata la 6 luni. Dar pe Robert nu l-am dus inca, o sa-l duc primavara asta.

Karina, o a ne mai gandim cu marea. Anul trecut am stat o saptamana in Olimp la un hotel cu 3 stele (Majestic) si a fost acceptabil. Sincer, mi-e dor sa aud oamenii vorbind romaneste in jur[pup]



Da, cam multe subordonate pentru anul I de engleza...Se putea ceva mai simplu.

Lui Robert ii place din ce in ce mai mult la gradinita, mai ales de cand a invatat bine si limba. Mai greu e cu ajunsul acolo pana la 8,30. Cateodata face scandal dimineata inainte de plecare. Ori e somnoros si ar vrea sa mai doarma, ori spune ca-l doare burta si ca vrea la doctor (asta ca sa aiba motiv sa lipseasca). Daca ar putea sa inceapa gradinita pe la 10 ar fi foarte fericit. Il streseaza ca trebuie sa se scoale, sa manance, sa se spele, sa se imbrace si imediat sa plece. Totul e cam din scurt si nu-i place deloc sa fie luat pe sus. Si-ar dori program de voie dimineata.







Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -