Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Copilasi din 2002 (32)


308 raspunsuri la acest subiect

#11
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 22:41

Tare haios Rares, asa ar fi facut si Liviu, insensibil la sexul frumos. ultrasensibil la masini. Las ca ii vedem noi peste 10 ani [:D]. Sper sa se schimbe lucrurile.

Cornelia ti-am trimis un mesaj privat.

NOi am fost azi la dr Cernatescu si deja ma gandesc la toate cele. Ne-a spus ca sigur are o alergie la ceva, dealtfel i-a iesit acum un an IgE toatl 214, iar acum ne-a recolatat Ige panel specific din care probabil reiese la ce ar fi alergic.
Si dupa cum am inteles e posibil sa fie alergic exact la alimentele de care e mai atras, probabil lactate, lapte sau ou.
Iar daca nu iese nimic, iar e bai, pentru ca trebuie sa aflam de unde isi tot drege vocea asa zilnic mai des sau mai rar si de unde tot isi trage secretiile alea din gat. Sper sa nu fie cazul de operatie de polipi pentru ca ne-a trimis si la ORL sa ne interesam daca are polipi. Polipi stiu ca are dar nu i-au creat probleme: nu otite, nu respirat pe gura, nu sforait, nu rinite si inflamari ale polipilor deci in general suntem bine cu polipii dar copilul e alergic, si nu stim la ce in afara factorilor de mediu, In fine nu ma mai strofoc astept luni rezultatul analizelor.

#12
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 23:00

[flo][flo][flo]salutare fetele,
eu mi-am revenit in cele din urma, ieri mi-a fost tare rau..am placet de la servici pe la pranz, am luat nurofen si vad ca mi-e bine acum...

noi suntem fetite nu am luat martisoare, insa le scot pe cele 4 fete care lucreaza ci Ema la o petrecere de fete... se intampla o singura data pe an la noi in oras si ...e f frumos...
o sa va povestesc ...

pana atunci va doresc multe martisoare de la cei dragi si o primavara frumoasa ca sufletul vostru...
[flo][flo]va pupam de martisor
mari si Ema[flo]

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema



#13
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 00:29

Ruxij, mai povesteste-ne de voi!!! Tot zapada?Lucia, e prima data cand mergeti la Cernatescu?? Ti-a placut de el?? Carmen, ce familie frumoasa sunteti!!! Si ce mi=a placut iarna pe ulitza!!!! Vreau si eu o ulitza ca a voastra!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#14
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 01:48

Lucia, trebuie depistata alergia si apoi eliminata cauza. Daca polipii se inflameaza pe fond alergic, pot sa reapara dupa operatie. Daca un orelist recomanda operatie, cere si parerea altuia.



Eu tocmai am fost la orelist (al treilea!) si mi-a zis ca nu-i nevoie sa scoatem polipii! Si pe aici asa ceva destul de rar auzi de la un orelist - de obicei sunt foarte dornici sa opereze copiii de polipi - dar nu in toate cazurile operatia este absolut necesara, insa ei spun ce spun si conving parintii. Si Robert a avut o otita medie dupa care a ramas cu putin lichid intr-una din urechi si, cu toate astea, polipii nu-s de scos. Audiograma a iesit aproape bine (o ureche e complet sanatoasa si la cealalta auzul e usor diminuat - cu cateva procente din cauza ca nu s-a reabsorbit inca lichidul ala - dar auzul o sa se refaca, nu-i afectat permanent). Eu am avut mare noroc s-o gasesc pe doctorita asta - jos palaria! Mi-a spus ca e normal ca dupa un numar de raceli sa aiba polipii inflamati. E normal ca si amigdalele sa fie mai mari tot din motivul asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie indepartate. Si e perfect adevarat, primul an in colectivitate si-a spus pe deplin cuvantul- racelile s-au tinut lant - dar nu-i nimic obisnuit, asa se intampla cam la toti copiii.



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#15
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 06:10

Am si eu putin ragaz pt un mesaj mai lung...Gabi, ce mai fac copiii? Ce puzzle mai face Lili? Am si eu o fetita la gradi pe care o cheama tot Lili si e evreica...e o coincidenta de nume sau e un nume des intalnit la evrei? Are 5 ani jumate, si e foarte inteligenta...ma uimeste cu cate stie...si e tare inalta si slaba...are 120cm (am avut o lectie in care i-am masurat si am transformat din inch in feet si in cm[:D]) si cred ca de abia are 15 kg...Katty, ce mai face Andrei? Nu mai pui ceva poze noi? Elena, odihna placuta pana la venirea fetitei!!!! V-ati hotarat la nume? George are preferinte?Cornelia, si David a facut tot cam asa cu valentine's card...numai ca a dat unui baietel si unei fetite!!! hihi!!!! si gata!!!!Mari, sper sa te simti bine si sa iasa super iesirea intre fete !!!Voi cat de des ii duceti la dentist??? Eu l-am dus pe David pe la 3 ani, si ma gandeam daca sa il mai duc acum la control??De cate ori ii spalati pe dinti? Se spala singuri?Eu il frec pe David si apoi il las singur...si ne spalam in fiecare seara, si destul de rar dimineata...David azi a fost tare sensibil la gradi si m-a impresionat...Are 2 prieteni buni cu care se joaca mereu...si la jocurile in 2 cand unul trebuie sa fie exclus, daca se nimereste sa fie David plange...Dar plange cu lacrimi de crocodil (nu chiar de fiecare data, dar destul de des)...Si azi i-am spus ca daca prietenii lui nu vor sa se joace cu el, sa se duca sa se joace cu alti copii, si sa nu mai planga ca nu rezolva nimic...Si el tot insista ca si ce daca nu vor sa se joace cu el, ca el vrea sa se joace cu ei...si ca nu vrea sa se joace cu altcineva...Nu stiam cum sa il potolesc sa ii explic ca se mai intampla sa fie exclus...Are si alti prieteni in grupa, cu care se mai joaca, dar numai cand are el chef nu cand e "exclus" din trio!!!Mi-a fost asa mila de el....Copiii vostrii mai plang din cauza altor copiii? Adica o fi normal sa planga din cauza asta? Nici nu stiu cum sa il dezvatz, sau prin ce metode sa ii mai explic ca nu toata lumea e obligata sa se joace mereu cu el!!!![:D]El e un mic "tiran" in sine, caci am observat ca ii place sa dicteze alti copii, si sa se impuna, dar uneori cand nu ii merge asa tare se ofenseaza ca boceste...

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#16
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 07:39

Salut fetelor! Sper ca toata lumea se simte bine acum.

Sanzi, saracul David, mie mi s-ar rupe inima. Eu cred ca sufar mai tare ca el cand e respins. Noi n-am patit cu Bogdan asta. A fost trist asta vara de vreo doua ori ca nu se juca un baiat mai mare cu el, dar i-a trecut repede si n-a plans. Baiatul acela s-a jucat cu el o vreme, ca ceilalti copii mari il necajeau, dar la un moment dat au inceput cei mari sa se joace cu el si l-a parasit pe fi-miu. I-a parut rau, ii straluceau ochisorii de fericire cand se juca acel baiat cu el, dar mie mi-a parut bine totusi ca nu cred ca e bine sa se joace cu baieti atat de mari (clasa a treia).

Am avut o alta problema, are doua fetite colege care se joaca cu el duminica, amandoua il plac. El a fost mai intai prieten cu una dintre ele, ca sunt si eu prietena cu mamica ei, iar cand a aparut a treia si a inceput sa il indemne pe Bogdan sa nu se mai joace cu prima fetita, prima fetita a plans. Acum eu sunt la mijloc, ca vor amandoua sa vina cu noi la joaca duminica, iar Mamica nr. I, prietena mea nu le mai vrea pe Mamica/fiica nr II si trebuie sa fiu la mijloc si sa vin chiar cu mici minciunele si e jenant. Si o inteleg, nici mie nu mi-ar fi placut sa fiu in locul ei.



#17
HelleneC

HelleneC

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 11:49

O primavara frumoasa va doresc si un martisor virtual va trimitem![flo]

Desigur ca George a fost cel mai incantat de venirea zilei de 1 martie, si-a luat martisoarele pentru fetite si doamne si... a zburat pana la camin, atat de nerabdator a fost!

La noi in zona obiceiul este invers: fetele dau la baieti in aceasta zi, insa eu am zis ca martie e luna femeilor, asa ca el trebuie sa se invete sa daruiasca la fetite! Fetele au fost foarte incantate, l-au pupat, i-au dat si ele martisoare... era o nebunie in grupa. Toti aveau plicuri pregatite de doamne sa isi aseze "colectia" de martisoare, veselie maxima era acolo, mie nu imi venea sa mai plec, atata energie pozitiva pot sa dea copiii astia ai nostri!

Sanzi, pe bebelina probabil o va chema Gabriela, alt nume nu prea am in cap, sotul dorea Irina, insa... nu facem concurenta columbenilor![;)] Si va avea un singur nume ca si George. Legat de reactia lui David, e normala, nici unui copil nu ii place sa fie exclus, si al meu sufera daca trece prin situatii de astea (in special in parc), insa incerc sa ii ofer rapid alternativa si sa ii treaca nervii. Pe dinti il spal eu sau tati, prefer sa ma asigur ca e spalat bine.

Ruxi, sa stii ca e o problema cu fetitele. Nici nu stiu ce sa spun, mai ales pentru ca banuiesc ca mamele nu sunt romance. Situatia e delicata pentru tine mai ales, cata vreme ele nu stiu sa se coboare la nivelul copiilor si abordeaza problema doar din perspectiva adultilor si chiar impun un comportament atat de matur propriilor copii.

Mari, asteptam povesti de 1 martie, distractie placuta si sanatate maxima![flo] Si un martisor virtual pentru printesa Ema!

Cristina, si aici sunt medici care recomanda usor operatia de polipi, chiar pe George trebuie sa il duc la control, insa mai aman din motive de bebe. Oricum, medicul orl-ist a zis sa amanam luarea unei deciziii pana la 5 ani, doar sa il tina sub obeservatie, si atunci ne spune ce sa facem. Problema e ca sforaie noaptea, se chinuie sa respire, insa nu a facut decat o otita pana acum, iar anul asta vad ca a scapat de raceli repetate ca in primul an de gradi! E mare noroc sa dam peste medici buni si care nu iau masuri radicale din prima.

Carmen, astept sa vina vara sa iti mai vad mandrutele prin parc! Cred ca de anul trecut nu ne-am vazut!

Lucia, bafta sa dai de capat la tot chinul asta, si sa poti sa il duci la gradi cat de curand pe Liviu! Nu cred ca Liviu e insensibil la fetite![;)] George stii ca e topit dupa masini, insa cand e sa aleaga, urca fetele in masina si asa nu supara pe nimeni! Acum loganul ne-a ramas noua, doar ca eu nu am carnet, probabil il voi lua dupa ce nasc, tati are masina de serviciu, un fiat panda, pe care George il adora. Zilnic imi spune: "mami sa iti iei carnet sa ne plimbam noi doi cu loganul". Banuiesc ca Liviu tot sofer de Logan vrea sa se faca![;)]

Nina, la noi s-a topit zapada, mai este putina, insa cu siguranta ca babele isi vor scutura cojoacele si in martie! Va pup, si un martisor virtual si Cristinei![flo]

Cornelia, amuzant de tot Rares, oricum au copiii niste reactii neasteptate... Sanatate va doresc si o refacere cat mai grabnica! Mergeti maine la Busteni?

Cristina22, noi am dus martisoare la toate fetitele si l-am supervizat eu pe George sa nu scape pe vreuna!

Gabi_K, pentru Lili un martisor si o primavara frumoasa![flo]

La fel si pentru Mariuca lui Criq[flo]!

Acum vad ca am scris asa cum nu am scris de mult, m-am lungiiit! E prima mea zi de prenatal, asa ca o savurez stand aici!

Va pup, inca o data sanatate la toti si primavara sa alunge toti virusii din zona!

Elena




Mami [gravi]32+ si "George" (6.09.2002)



#18
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 12:07

Sizni, da, a fost prima data cand am fost la domnul doctor, e adevarat ac m-am enervat un pic, pentru ca tot umlba pe culoare pe acolo desi ne vazuse ca asteptam la usa, doua mamici cu copii, apoi s-a inchis in cabinet, apoi a venit un student care a intrat la vorba si tot asa, ma apucasera pandaliile. Insa in final am fost multumita sa vad ca incearca sa ne ajute cu tot ce poate si abia astept luni rezultatul.

Nicoleta voi ce faceti? Sunteti bine?

Elena ai dreptate, Liviu tot sofer de logan vrea sa se faca [:D].
Ma bucur ca voi sunteti bine si ca aveti linistea necesara pentru venirea pe lume a bebelusului. Sa inteleg ca pana la urma e fetita si se numeste cum? Gabriela?

#19
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 16:04

Ruxij, nici David nu e chiar fara vina[:D][alcool], dar asa e el...ii place sa dea ordine si probabil ca uneori prietenii lui se mai satura!!!![bang]Ieri de ex, dupa scena cu gradinita, am avut in vizita vecina noastra de 5 ani, care este tare ascultatoare, si face tot ce ii spune David fara sa comenteze, si la un moment dat s-a dus la toaleta, iar David dupa ea "unde te duci??, ce faci?? vrei sa faci pisu??? (fetita nu raspunde) faci pisu??? (nici un raspuns) te-am intrebat daca faci pisu??? (la fel liniste) ah...atunci faci kaka???" De abia l-am luat de la usa toaletei!!!![:D]Si toate fazele cu plansul se intampla cred la gradi, ca in parc, sau acasa cu alti copiii nu l-am prea vazut...Dar probabil ca acolo sunt cei mai buni prieteni ai lui si il deranjeaza cel mai tare...Elena, eu lui David nu i-am povestit nimic de 1 martie...imi pare rau...dar nu stiu ce va intelege, ca tocmai ce a fost Valentine's si cred ca mai mult l-as ametzi...dar imi pare rau...Eu te-as sfatui sa faci repede acum intensiv scoala de soferi, pt ca dupa ce nasti, ma indoiesc ca vei avea timp, si chiar vei avea nevoie de masina!!!!! Nu mai stiu cum e acum, dar imi aduc aminte ca acum 2-3 ani o prietena de-a mea a facut in 2 saptamani scoala si a luat carnetul!!! Deci timp ar mai fi acum!!![:D]Te-ar ajuta si George, nu ma indoiesc!!!!Lucia, si cu noi a fost de treaba...noi venisem din C-ta, fara trimitere, fara nimic...(nici cnp-ul lui David nu il aveam la noi!!!)...si tot ne-a primit...Oricum ne-a purtat noroc...de anul trecut de cand am fost la el, David a fost super ok...Sper sa va poarte si voua!!! Si sa stiti la ce e alergic sa puteti evita cu succes!!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#20
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 16:16

Fetelor, fug sa il inscriu pe Bogdan la kindergarten (clasa pregatitoare) si e primul venit primul servit pentru gradinita cu program de toata ziua, asa ca tineti-mi pumnii!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -