Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 10

sarcina bebe gravida septembrie octombrie bobocei nastere

192 raspunsuri la acest subiect

#41
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:48

Ale, eu ma bazez si pe infos de la voi, pentru ca si eu am uitat unele lucruri ! SI vom invata impreuna [:)] !



#42
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:59

asa e caresse, fiecare experienta este unica, e bine totusi de stiut prin ce au trecut mamicile la prima nastere/primul bebe :)

 

Voi aveti plapumioara ptr bebe? Eu am doar un sac de dormit fara maneci si nu stiu ce sa fac..ma gandesc ca nu are rost sa ii iau si plapumioara, o sa ii fie prea cald, adica ori una ori alta, nu? pernuta asa de mititel nu, doar un prosopel sub capusor, nu? incep sa ma gandesc cum o sa ma organizez cand ajung acasa :)) nu mai pot de nerabdare si timpul parca imi face in ciuda uneori la cat de incet trece; iar alteori trece mai repede ca gandul... uuufff



#43
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 20:03

Anda, bucura-te de timpul pe care-l mai ai de petrecut 2 in 1 ... o sa-ti fie tare dor de "situatia " asta .... pana data viitoare (banuiesc ca n-o sa-l lasi pe bebe singurel)

Pentru mine, din pacate, nu va mai fi alta sarcina si nu vreau sa pierd niciun moment !



#44
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 20:13

daaaa, ma bucur de fiecare tresarire in burtica, si planuiesc sa mai fac cateva poze cu burtica zilele astea sa le am ca amintire.

Mi-ar placea sa aiba si o surioara, dar inca e prea departe sa ma gandesc la asta. Vreau sa il vad sanatos si sa stiu ca e bine. In rest cum ne e norocul tuturor; pana la urma nici pe brotacel nu l-am planificat, a fost o intamplare ce s-a dovedit o minune pentru mine (menstruatie neregulata mereu, uneori la 3 luni, chisturi care se tot inmulteau, ba cresteau, si nu scapam de ele in nici un fel, anticonceptionale, naturiste...) Dar toate se intampla cu un motiv in lumea asta :)) altfel cine stie cand ne-am fi hotarat sa il "proiectam" :))))



#45
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 20:15

Anda, deci ai o mica minune in burtica ! Imi plac aceste sarcini neplanificate si totusi foarte dorite! O sa fie bine si la bebe2!

Aly, Roxy, bafta maine la eco ! SI noi tot maine !

Sa venim cu vesti bune !

 

Bonne nuit, mes belles !

 



#46
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 20:21

da, o mica mare minue [il]

 

Succes burtici maine la eco - si sa veniti cu vesti buuuuuune!

Somnic usor si nu va lasati prada gandurilor [flor]



#47
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 20:35

Buna mamici! Citind despre problemele pe care le aveti acum pe ultima suta de metri ma tot gandesc ca sunt norocoasa insa, cred ca nu voi fi la fel de norocoasa si cand se va naste bebe.
Imi este fff frica de venirea lui pe lume! Ma chinuie gandul ca nu voi putea fi o mama asa de buna cum imi doresc, am cosmaruri in care moare bebele de foame pt ca eu nu il aud noaptea cum plange de foame, etc.
La mine exista si problema muncii, cu siguranta nu o sa imi permit sa stau mai mult de luna decembrie acasa cu bebe, implicit o sa imi fie mult mai greu cu alaptatul, apoi treb sa il las cu mama sau cu o bona! Eu imi doresc sa il pot alapta si mai tarziu, probabil o sa ma mulg, nu stiu... e fff greu!

Mytzyus, as vrea sa te intreb dc o sa nasti la Regina Maria? M-ar interesa si pe mine cat te costa pachetul de nastere si dc include si recoltarea de celule stem. Eu le-am cerut o oferta de pret insa nu am primit nimic pana acum. As cam vrea sa stiu pt ca joia viitoare ma duc la medic si vreau sa discut si detaliile astea cu el. Pana acum vroiam sa nasc cu dr. Filipescu la spitalul Elias, insa acum as vrea sa imi schimb optiunea! Tot cu dr Filipescu vreau sa nasc, dar la Regina Maria! Daca se poate sa imi dai unele detalii, ti-as fi recunoscatoare!

In alta ordine de idei, bebele meu de 3 zile e fff agitat, ma loveste zi si noapte si e fff dureros, picioarele simt ca imi vor crapa de umflate, nu mai dorm bine in nicio pozitie, ma dor soldurile, tot tacamul de simptome, dar nu ma plang pt ca observ ca poate fi mult mai rau!

Va pup pe toate, sa aveti o seara linistita!

 

Ellennas iti atasez poze cu mailul de la consultantul medicului meu. Daca medicul tau nu e  medic permanent din retea va fi in plus si o diferenta pt el. Prelevarea de celule stem este separata si costa in functie de ce optezi, doar sange din cordon sau si tesut. Nu stiu sa iti spun exact cat costa prelevarea si procesara pt ca eu am facut contractul foarte devreme, la un targ de copii si am prins niste oferte. Cel mai bine este sa mergi la maternitate si sa vorbesti direct cu un consultant pentru ca e deja tarziu. Nu are sens sa mai stai dupa mailuri.. In poze o sa vezi si ce include fiecare optiune si tu alegi ce ti se pare mai potrivit.

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg


#48
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 21:29

Bafta mâine burticilor ce merg mâine la eco ! Si mie imi e drag de burtica dar abia astept sa o vad pe bebe sa o țin in brate sa o alăptez, chiar azi mai devreme m- am întâlnit intr un părculeț cu o prietena ce a născut pe 7 august si o alapta pe bebelina si mi s- a părut așa frumos si emotionat ! Ellenas am găsit mailul primit de la consultanta mea in leg cu celule stem si iti atașez poza sa ti faci o idee ! Noapte buna burtici

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#49
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:09

Ce drag imi e ca s-au pus mamicile pe scris! Inainte cand intram vedeam cate un mesaj, doua, acum cateva pagini! [:)]

 

Bafta maine la eco, burtici! Asteptam vesti bune!

 

Si mie o sa imi fie dor de bebelina in burtica, dar sunt si nerabdatoare sa o avem printre noi! cand am nascut-o pe Ama, chiar in zilele cand eram in spital, ma gandeam ca abia astept sa fiu insarcinata iar [:)] Si acum ma gandesc ca sunt la finalul sarcinii si ca e o experienta care va lua sfarsit in curand. Dar nu vreau sa ma intristez, sunt entuziasmata de tot ce imi ofera viata, de cat de norocoasa sunt si parca abia astept sa inceapa acest nou capitol din viata noastra!



#50
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:15

In legatura cu celulele stem, cei de la Cord Blood Center au acum oferte pt mamicile care mai au cel mult o luna pana la nastere. Stiu ca pachetul de 3600 de lei e redus la 2000 si cel de 4600 la 3000. Eu pe acesta ultimul l-am luat, O sa platesc in 3 transe, 3 luni consecutive, incepand cam de la 2, 3 luni de la nastere.





Etichetat si cu sarcina, bebe, gravida, septembrie, octombrie, bobocei, nastere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -