Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 10

sarcina bebe gravida septembrie octombrie bobocei nastere

192 raspunsuri la acest subiect

#51
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:15

Da Silvia,probabil acum fetele sunt mai active ca au mai mult timp,înainte poate mai erau la job si nu prea aveau timp,dar acum... Mai ales ca se apropie termenul,iti dai seama ca toate suntem curioase care va fi primul Bobocel ce inaugurează " luna Octombrie"  sau mai devreme !? [soricel]



#52
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:58

Va multumesc fetelor pentru informatiile oferite! Trebuie sa iau o decizie zilele acestea. Va pup, noapte buna!

#53
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:58

Parca nu-mi vine sa cred ca am ajuns asa de departe.. cand am ramas insarcinata si m-am dus la cabinetul doctoritei si vedeam cate o mamica cu burtica mare mi se parea ca mai e muult pana voi ajunge si eu asa.. Acum ma duc la cabinet si eu sunt cea cu burtica mare, surprind privirile celorlalte gravidute in luna mica. unele se uita cu drag, altele parca cu un pic de teama

 

Andreutza, cum iti mai este?



#54
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 08:15

Neata fete,

 

Abia astept sa vad ce face printesica mea si ce mai zice dl. dr. referitor la nastere [:)] Vad ca va tot intrebati care va fi prima mamica din grupulet, eu simt ca voi sparge gheata [:)] . Acum vom vedea ce vrea rasfatica.

Va pup pe toate si va multumesc. Bafta fetelor care merg la eco.



#55
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 08:50

neata harnicutelor :) cred ca primul bobocel de octombrie o sa fie in septembrie da' nu-i bai! Il asteptam cu drag, sau "o" asteptam :))

 

Silvia, asa ma uitam si eu data trecuta asteptand sa intru in cabinet, proaspete mamici care ieseu de la eco pentru prima data cu zambetul pe buze, dr. confirmandu-le sarcina :))) si pe langa mai era si privirea taticilor, unii un pic mai speriati, altii de-a dreptul  fericiti! II vedeam cum se uita la acel mic punctulet al ecografiei, si imi aminteam ca asa faceam si eu pe exact 13 februarie, ma uitam la un punctulet de-abia vizibil, acela era brotacelul meu, care acum nu mai are loc in burtica si da sa iasa la lumina....

 

ooof cum trec lunile...



#56
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 08:56

andreutza, cum te mai simti? tot greturi, etc?



#57
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 08:56

Diaa, ai mai avut probleme cu sangerarea din buric?



#58
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 10:13

Neata burtici! 

 

Nu stiu cum de..dar eu incep sa dorm din ce in ce mai bine si sa ma simt mult mai bine. Ieri aproape ca nu am simtit ca sunt insarcinata pana dupa-amiaza cand a inceput buburuza mea rasfatata sa danseze prin burtica. Noaptea am inceput sa ma trezesc o si gura data sa ma duc la baie si atunci ma mai dor genunchii si degetele..dar in rest ma simt excelent. Incepusem sa ma cam sperii saptamana trecuta cand in fiecare zi eram pe no spa si scobutil pentru ca mi se intarea burtica cu orele si nu ceda nicicum. Acum se pare ca s-a razgandit bebe parca vrea sa mai stea un pic la caldurica. 

Ieri mi-am luat si minge de fitness si aseara am facut cateva exercitii si azi dimineata la fel si parca m-au mai lasat durerile de spate. Eu am luat-o de la decathlon si marimea M m-a costat 50 de lei. Stiu ca au si la intersport dar nu stiu la ce preturi. V-o recomand din toata inima pentru ca este foarte relaxanta si ajuta mult si in travaliu.

Azi mergem si noi la controlul ginecologic si la eco,,sa mai vedem cat a crescut puiutul nostru si sper sa fie in grafic. Eu nu imi pot imagina unde ar putea avea loc bebe de aproape 2,5 kg in burtica mea.. 

 

O zi frumoasa!



#59
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 10:20

Buna fetelor,
Va scriu de pe tel pt k pe laptop nu pot intra deloc....... cateva zile nu mi-a mers forumul deloc deloc, iar acum reusesc de pe tel sa va citesc!!!

Vad ca toata lumea se plange de dureri si oboseala asa ca ma inscriu si eu in club!!! In ultimele zile m-am fortat sa fac unele lucruri pt care imi trebuia ajutor ( am spalat in cada mocheta din camera baietelului meu mai mare k a scapat sucul si trebuia urgent spalata, am refacut cateva perne de puf si am avut in weekend musafiri la greu pt care tb sa pui masa, etc) si noaptea am cam stat planton pt k aveam dureri. Imi merge bine cu No spa dar nu as vrea sa abuzez prea mult de ele.
In rest suntem bine, la 33 de sapt burtica nu e f mare, ma cam rostogolesc cand vreau sa ma dau jos din pat dar ma gandesc k nu mai e mult ....

Am vazut k s-a discutat f mult si de alaptare, eu mi-am cump deja un ceai pt stimularea lactatiei si il voi bea inca din prima zi dupa nastere. La prima sarcina mi-a venit lapticul abia a 3 a zi si a tb sa bea formula tot acest timp, asa k acum voi incerca sa stimulez mai rapid productia. Iar cu privire la alaptatul efectiv dr noastra pediatra are o vorba: "vazand si facand" asa k tb sa asteptati momentul nasterii si at sa fiti calme si sa vina totul natural. Stiu k multe mamici sunt la prima nastere dar din momentul nasterii se vor activa instinctele materne si veti simti efectiv ce tb facut!!!

Va pup si va urez o zi frumoasa si fara stress!!!!

Miky mamica

#60
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 10:20

mytzy, sa ne spui ce face bebelina dupa ce ajungi acasa :))

 

Si eu stau si ma gandesc si ma uit uneori la burtica...unde si cum incape acolo inghesuit? Nu ma mir ca misca mai putin saracutul :) dar vedem maine ce planuri are si cat a mai crescut





Etichetat si cu sarcina, bebe, gravida, septembrie, octombrie, bobocei, nastere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -