Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 10

sarcina bebe gravida septembrie octombrie bobocei nastere

192 raspunsuri la acest subiect

#31
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 18:57

Buna burtici , imi pare rau sa aud ca unele dintre voi nu va simtiti prea bine , eu nu ma simt chiar asa rau , problema mea este ca obosesc foarte repede si imi simt picioarele grele si mai simt o chestie ciudata de cele mai multe ori inainte de o contractie dureroasa simt asa o presiune in piept si ca raman fara aer , voi ati patit vreuna asa ?frica de cum o sa fie cu bebe o am si eu mereu ma gandesc ca daca nu o sa fiu o mama buna , ca daca nu o sa pot alapta , daca nu o sa stiu cum sa reactionez in anumite situatii daca si daca ... ma tot macina gandurile astea , intr- o noapte chiar am visat ca s- a nascut bebe si vorbea deja si ma certa ca nu am grija cum trebuie de ea :))) foarte ciudat a fost ! Sper sa fie bine pentru toate sa ne recuperam repede sa avem laptic pt bebei si sa nu facem vreo depresie post natala cum am tot auzit pe la unele mamici ca au patit! Va pup

#32
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:07

Ale, cred ca bebe este inca sus si apasa pe diafragma, de asta ai si senzatia ca ramai fara aer un pic, ca incerci sa respiri si o faci cu dificultate

Cat de des ai contractii dureroase? Ai vb cu medicul?



#33
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:09

ellenas eu tot la Regina Maria voi naste din cate imi amintesc eu cred ca preturile incepeau cand am semnat eu contractul de pe la 4000- 5000 ron nastere naturala si ajungeau pana la vreo 8000 cezariana si rezerva single cu posibilitate de a avea si insotitor . Celule stem sunt undeva la 2500 ron+ 98€ Pe an stocarea si se pot plăti in zece rate , dar au si diverse oferte dacă optezi pt pachetele nastere + celule am o prietena care a primit 1 an gratuit la pediatrie!A si tre sa intrii in contact cu consultantul care se ocupa de doctorul tau el te poate ajuta cu informații mai detaliate pt ca fiecare doctor aparține de un anumit consultant si dacă nu doctor de al lor si doar colaborator mai este o taxa pe care o percepe doctorul - la mine este de 675 lei !sper sa te ajute aceste informații .

#34
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:16

Dragele mele burtici, e normal sa ne fie frica, chiar si noua , celor ce suntem deja mamici, tocmai pentru ca un copil nu seamana cu celalat !

Din experienta mea, pot sa va spun, ca de cum de naste bebe, instinctul de mama se trezesta ...instant !

Pentru ca Andrei era foarte cuminte nu mi l-au dat in salon decat in ultima seara .... si a dormit 6 ore non-stop . Eu  m-am trezit , in schimb de 8 ori ca sa vad daca respira ... ii puneam un deget sub nasuc , ca sa-i simt respiratia [fri]  ! Chiar o suparasem pe o colega de salon, al carei bebe plangea fara oprire!!! Mi-a zis sa ma potolesc, dar i-am raspuns ca mi-e frica, pt ca doarme prea mult .... si ea mi-a raspunsca o sa-mi fie dor de acesta moment: ea era la al 2-lea copil !

Ajunsa acasa. am descoperit ca nu-l aud pe sot sforaind langa mine, dar orice miscare a lui Andrei o simteam, orice scancet, orice schimbare de respiratie !

Asa ca Ellenna si  Ale, stati linistite, veti fi niste mame super !!!

Ale, te sfatuiesc  si eu ca si Anda  sa vb cu dr tau !

Andreutza, poate ar trebui sa incerci si varianta Silviei cu laptele . SI eu o s=o incerc !



#35
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:18

Anda am câteva pe zi uneori ,nu sunt dese alteori nu am deloc , mi - a zis medicul sa iau un nospa si dacă nu cedează de la el sa il sun , dar nu a fost cazul încă sper sa mai stea bebe ca avem doar 35 de sapt si câteva zile ! E posibil sa fie mai sus bebelina mai sus , dar chestia ciudata ca am mereu senzatia ca am tras in piept aer rece si apoi simt cum ramân fără aer si hop si burtica se întărește si doare , dar partea buna e ca trece repede si nu apare alta dupa :)

#36
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:21

bine ca trece de la No-spa dar fi atenta si suna-ti medicul imeidat ce vezi o schimbare, daca nu cedeaza de la pastile sau durerile sunt mai intense. Si stai linistita, fara nici un pic de efort sau suparari!



#37
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:25

O sa merg marți la doctor la eco de 36 de sapt si pt testul non stres si o sa vad atunci ce imi zice , eu abia astept sa merg da vad cat a mai luat bebelina in greutate si sper sa ne arate si fetica ca la ultimele 2 eco nu a vrut ! Silvia îți multumesc pt încurajări , așa zic si eu uneori ca n- am ce face atunci pusă in fata ei tre sa ma descurc cu bine , dar am si momente in care ma cuprinde teama ! Sper sa fim cum ai spus si tu toate niște super mămici !

#38
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:26

Legat de alaptare, va spun ca nu a fost usor !

Dupa ce Andu a dormit  6 ore, nu s-a mai intamplat acest lucru.... muuuuuuult timp ! Si eu l-am hranit pana la 2 ani fix!

Ce m-a ajutat pe mine, a fost faptul ca mi-am luat o pompa manuala Avent si in timp ce eram in spital, am tot pompat, desi nu iesea nimic [:)]  intr-o prima faza ! In spital, Andu a primit lapte praf Humana1 ... dar ajunsa acasa, am refuzat sa-i dau .... au urmat cateva zile de "certuri " cu sotul, care avea impresia ca Andu nu se hraneste de la san si trebuie sa trecem pe lapte praf .... eu , nu si nu .... l-am inchis in bucatarie pe sot si i-am interzis sa mai intre in dormitor, pana nu renunta la laptele praf [:-)))] Acum rad, atunci mi se parea... [smulgpar] ....

Dr de familie mi-a zis ca dupa fiecare supt , sa ma "mulg" din nou si asa se inmulteste laptele si a avut dreptate !

Dupa ce am avut lapte, sotul imi facea 4 litrii de ceai de anason si cand venea acasa ma certa [batcap]  ca de ce nu am baut tot .... si i-am spus ca 2 ii beau, dar restul  sa incerce el sa-l bea [:-)))]

Au fost niste prime saptamani tare dragute si pline de amintiri, aqcum placute !!!



#39
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:31

Si una dintre cele mai frumoase amintiri, este bucuria pe care am simtit-o si eu si sotul la "primul scaun al lui Andrei  exclusiv din laptele meu" ! Si acum radem !

 

Dragele mele, ne asteapta o perioada minunata, chiar daca sunt atatea probleme ! O sa vedeti cum va vti bucura pentru orice lucru facut de buburuzele noastre !



#40
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 19:32

Scuze Caresse am încurcat borcanele , multumesc încă o data pt sfaturi si sper sa mai ne ajuti cu una alta si cand vor venii bebeii si nu vom sti anumite chestii ! pupici



Etichetat si cu sarcina, bebe, gravida, septembrie, octombrie, bobocei, nastere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -