Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) (Cap. 2)


207 raspunsuri la acest subiect

#81
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 iulie 2014 - 22:39

Revin, ca v-am citit din urma :)

 

Andreea, felicitari pentru fetita! Sa stii ca e posibil sa "se schimbe" in baietel, stiu atat de multe cazuri, in special de bebei care initial au fost declarati la eco fetite, chiar si la eco la 16-18 saptamani, si apoi la 20 de saptamani au fost identificati va fiind baietei. Si baietei s-au nascut. 

 

Gabi, tinem pumnii stransi stransi sa fie totul bine si buburuzele sa creasca sanatoase in burtica la mami.

 

Kytana, cum mai e cu greturile? merge ceva mai bine? Sunt relativ tarziu in sarcina la tine, asa ca asta e de bine, poate o sa se manifeste pe o perioada mai scurta :)

 

Bun venit fetelor noi, sarcini usoare si copilasi sanatosi.



#82
cclaudinne

cclaudinne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 27 iulie 2014 - 23:05

Claudia, imi pare rau de patania cu CO . In septembrie nu poti sa-ti iei ? Ar trebui sa ai prioritatecu sarcina .

 M-am exprimat eu gresit initial, "restrictia" e pana pe 15.12 inainte de Craciun  [batcap]

Deci, nici o sansa....Nici macar 2 zile libere nu pot sa imi iau, sa le lipesc la weekend si sa imi fac "un mini CO" . Aiurea, asta se intampla cand lucrezi la privat :(

 

Pacat ca nu mi-am luat vreun sejur pe undeva ca pana la mom actual aveam biletele platite; nu isi permiteau sa imi dea ei bani pe rezervare si sa ma tina la munca.... 

 

Oricum, nimeni de la serviciu nu stie ca am bebe, vor afla sapt viitoare dupa ce ma intorc de la control. Asa m-au sfatuit atat medicul ginecolog cat si cel de familie, sa astept finalul primului trimestru. Vor avea o surpriza..... [fal]



#83
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 09:14

Claudia, parca ai fi colega de lucru cu mine :)). Asa am patit si noi... doar ca eu am venit cu medicalul peste, chit ca asta ma tine acasa, dar macar nu stau in stresul de acolo.



#84
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 10:27

Neata burticute,

 

Va multumesc frumos pentru felicitari! Doamne ajuta ca toate burticutele sa fie bine :)

 

Miha, Carmen, asa este, se pot schimba multe pe parcurs. Nici noi nu consideram 100% cele spuse de doctor. Asteptam morfo-fetala de trimestru 2, atunci ar trebui sa se vada ceva mai bine. Orice ar fi bebe, fetita sau baietel, va fi la fel de iubit si protejat. Conteaza doar sa fie el sanatos.. 

 

Gabriela, totul va fi bine, vei vedea. Sunt sigura ca incet, incet se vor aseza toate. Iti tin pumnii stransi pentru ziua de marti! Doamne ajuta! Te asteptam cu vesti dintre cele mai bune!

 

Claudinne, imi pare rau pt faza cu "restrictia". Sincer, mi se pare nu doar abuziv, ci total impotriva legii. Poate n-ar fi rau sa faceti niste sesizari anonime pe la ITM. Un control nu le-ar strica. In orice caz, ma gandesc ca odata ce vei anunta sarcina, vei putea apela la un concediu medical de cateva zile, macar sa te linistesti un pic, sa te odihnesti, caci burtica are mare nevoie de asta.

 

Kytana, nu mai stiu nimic de tine de cateva zile :( E totul in regula? [ruga]

Va pup fetelor. O saptamana buna sa avem!



#85
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 11:16

Fete cucuiete,

 

Mie mi-a fost foarte rau in ultimele zile, de la greturi, dureri de cap si colac peste pupaza aseara o scurgere maronie...

 

Astazi l-am rugat pe Dl Pinguin sa stea acasa pt ca nu ma vad mergand afara cu Pingu mic si alergand dupa el. Pana la ora asta nu am reusit sa pap nimic, nu intra. Am o mie de ganduri si nu mai am rabdare absolut deloc sa trimita omuletii astia hartia...

 

Va las sa cititi ceva frumos http://gasculita.wor...agoste-de-mama/

 

Revin mai incolo cu raspunsuri mai multe. Va pup si mi-e dor de voi!



#86
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 11:25

Buna dimineata fetelor! [flo2] [:)] 

Ce parere aveti despre calatoriile cu avionul? As vrea sa plec putin in vacanta sa ma mai relaxez si medicul mi-a zis sa merg cu avionul,nu cu masina,nu cu trenul dar imi e cam frica si de avion cu decolarea si aterizarea sa nu afecteze bebele [sad] si nu stiu ce sa fac... daca ratez vara asta abia la anul in vara o sa mai pot pleca undeva si nu am fost nici anul trecut in vacanta...Noi am vrea sa plecam dupa 6 august,deci voi avea aproape 13 sapt.

Astept si parerile voastre!



#87
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 12:23

Alynutza, eu stiu ca pana in sapt 34 e okay sa mergi cu avionul (depinde si de linia aeriana). Atata timp cat te hidratezi f bine, te ridici de cateva ori in picioare sa nu amortesti si nu ai alte probleme nu vad de ce ar putea afecta burtica [flo]



#88
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 12:43

Kytana, Imi pare rau sa aud ca nu te simti bine. Ma rog sa fii bine.

 

Alynutza, eu prin prisma job-ului calatoresc cu avionul cam la fiecare 2 saptamani. Nu am avut nicio problema pana acum. Doar in perioada cu greturi, in timpul decolarii si aterizarii tineam punga de hartie la indemana :) Mai mult decat atat, ovulatia la mine s-a intamplat intr-o zi in care am avut 4 segmente de zbor, asa ca sunt multe sanse ca ovulul sa fi fost fecundat cand eram printr-unul din avioane :)) Nu cred ca ai un motiv real de ingrijorare. Mergeti si relaxati-va; o vacanta ar fi binevenita!



#89
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 13:37

Multumesc pt sfaturi! [pup]  Sunt mai linistita acum !



#90
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 14:21

Kytana, sper sa fie totul bine  [flo2]

 

Alynutza, nu ar trebui sa fie nicio problema cu avionul. Dupa saptamanile 13-14 ar trebui sa dispara si greturile, cu atat mai mult nu ai de ce sa te ingrijorezi de calatoria cu avionul. Intr-adevar ar trebui sa te hidratezi bine, multa apa, sa incerci sa te ridici un pic sa nu amortesti, dar in rest la aterizare si decolare nu are ce sa ii faca rau bebelului. 

 

Eu si la sarcina trecuta si la aceasta am calatorit destul de mult cu avionul si nu am simtit niciodata vreo jena suplimentara. Parca am mers cu avionul data trecuta pana la 33 de saptamani, apoi m-am linistit ca am zis sa nu ma apuce nasterea prin avion. Bine, nu ar fi fost cazul, ca fiica-mea a venit la peste 41 de saptamani si nasterea a fost declansata, ca altfel cred ca si acum statea acolo [:-)))]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -