Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine imi poate explica ce se intampla in Fasia Gaza?


682 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 16:34


 

. Omul a dat din cap si a zis: "Allah, Dumnezeu e una!"

 

 

Ha,ha,ha...pai asta era necredincios,ca daca era un musulman credencios (sa nu spun extremist)nu numai ca nu avea ce cauta pe linga o manastire crestina,dar nici nu-ti dadea un asemenea raspuns.

 

Dar cu siguranta sunt oameni normali,si de-o parte si de alta.

Asa cum sunt si extremisti...



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 18:33

laura, parerea mea e ca pace in zona aia nu va fi. iar ca sa intelegi conflictul treb sa stii istoria lor.

asa ccum spunea si marius si ceilalti nu e singurul razboi din lume si atitea vieti nevinovate mor si in alte parti. de siria, de africa nu mai vorbeste nimeni si au murit si inca mor si acolo zeci de mii de nevinovati.



#33
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 20:00

Cam asta e realitatea din Gaza:

 

http://www.nbcnews.c...a-beach-n157536

 

Copii/tineri sint omoriti tintit, nu intimplator.

 

"At Al-Aqsa hospital in the central Gaza Strip, four people were killed and 70 wounded when an Israeli tank shell slammed into the third floor, housing operating theaters and an intensive care unit, the Health Ministry said."

 

Totul e din vina palestinienilor, israelienii sint niste victime inocente care se auto-apara. Cam ingust punctul vostru de vedere. V-as trimite filmari din zona de acum multi ani, dar nu sint de facut public. Au fost difuzate de catre jurnalistii care au filmat la fatza locului, le-am "prins" atunci dar nu s-au mai dat public. Copii care arunca cu pietre dupa soldatii israelieni si sint apoi impuscati cind aceia se intorc. Nu li se arunca pietrele inapoi, ci gloante. Filmarile sint mult mai ample, pe strazile din Gaza si Fisia Gaza. Dureros de privit, si de neiertat.

 

Revenind la conflictul de acum: copii cu picioarele retezate de shrapnel, care probabil nici nu vor supravietui ranilor, ca unde sa-i trimita urgent cind spitalele sint bombardate si oricum nu au probabil dotarea necesara unor rani atit de grave. Familii intregi ucise pt. ca, asa cum spunea Laura, au avut ghinionul sa aiba vecini hamasisti. Nu mai priviti ttul prin ochii celor care au puterea, incercati sa mergeti si in pantofii celor multi care sint omoriti cu singe rece.

 

http://news.yahoo.co...-090313038.html

 

 

Chiar credeti ca toti cei care sint la fatza locului mint? Multi sint jurnalisti straini, nu localnici. 

 

Ce descrie BlackCat este de cind exista Gaza ca "tara", de fapt un ghetou unde palestinienii sint tinuti inchisi si omoriti in timp. Uneori mai multi, ca acum, alteori mai putini, asa, sa nu-si iasa din mina. Sper sa nu se ajunga la cifrele din "masacrul din Gaza" din 1998...


Editat de Siminaf, 21 iulie 2014 - 20:04 .


#34
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 20:32

Probabil s-au saturat sa tot accepte sa le pice la 10 -20 de minute cate o noua racheta in casele lor din Israel trase de palestinieni.... 

Marius, chiar unt curioasa, pt ca eu nu am auzit sa fie atat de multe case lovite, atat de multi evrei victime ale Hamas, poti sa imi dai niste cifre, care e amploarea pagubelor materiale si cate vieti au pierdut in urma atacurilor Hamas in ultimele luni sau ani ? Inteleg ca cei 18 militari ucisi in conflictul din zilele astea e cea mai grea pierdere a armatei israeline dupa mult timp. Sa inteleg ca au murit mai multi civili decat militari? 

 

Din ce am citit, marea majoritate a obuzelor palestiniene sunt neutralizate de apararea israeliana inainte sa loveasca vreo cladire (ceea ce desigur, ii costa pe israelinie niste bani seriosi investiti in tehnica si oameni antrenati, dar nu despre astfel de pagube intrebam). 

Afirmi destul de convins ca la fiecare 10-15 minute niste case israeline sunt lovite de rachete trase de palestinieni. Eu din cate am citit, nu e deloc asa. Dar poate am eu alte surse decat tine. 



#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 21:49

 Dar poate am eu alte surse decat tine. 

Poate.



#36
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 21:52

wiki pretinde ca asta ar fi un raport detaliat:

 

http://en.wikipedia....on_Israel,_2014

 

 

ce-i drept, cele mai multe se incheie cu "No injuries or damage were reported"

 

dar acum sa fim seriosi, ce trebuiau sa faca? sa-i intrebe daca nu cumva e doar asa, un antrenament? sau sa astepte pana cand poate-poate le nimeresc totusi casele si familiile?



#37
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:43

Simina, toata situatia asta e oribila. Nu e usor sa te uiti la imaginile cu copii insangerati sa sa nu te gandesti cat de monstruos trebuie sa fii sa iei decizia sa bombardezi o populatie civila. 

Ca cetatean al altei tari, una din fericire pasnica si lipsita de agresivitate nu pot sa rezonez cu nici o parte a acestui conflict. Pe de o parte imi pare o incercare de a ucide un purice cu un ciocan, insa istoric vorbind e deja demostrat ca un razboi de guerilla dus cu incapatanare isi poate atinge scopul (vezi pierderea americanilor in Vietnam), ori scopul declarat al Hamas este nu convietuirea ci eliminarea Israelului ca stat.

De partea Hamas e ca in bancul cu furnicile si elefantul (cu roiul de furnici urcate pe elefant, dupa ce se scutura elefantul mai ramane una pe el si tot roiul striga "Strange-l de gat"). Hamas ca organizatie nu a dat nici un moment semne ca ar avea interesul propriei populatii la inima. Hai sa spunem (daca vrem sa ne dam naivi) ca initial nu au avut idee ca Israelul va trage fara sa se gandeasca la victime colaterale. Ei bine daca ar fi fost asa, dupa primul atac ar fi putut lua in considerare sa-si protejeze civilii si sa nu mai traga rachete din zonele cu civili. Sau odata stabilit un armistitiu care oferea populatiei palestiniene posibilitatea aprovizionarii cu hrana si apa, macar pe acela sa-l respecte. 

 

Orice razboi isi are ororile lui, si sincer imi pare rau de femeile si copii aia, Traiesc intr-un loc in care nici proprii soti, tati si frati nu le pun bunastarea pe primul loc. Probabil ca comunitatea internationala ar trebui sa evacueze civilii, nici taberele de refugiati nu sunt un loc pentru copii insa poate ca e mai bine pribeag decat mort.

 

Mai cred ca Israelul nu poate ignora atacurile Hamas, chiar daca sistemul de protectie existent le permite sa elimine pericolul inainte ca el sa se transforme in carnagiu, nu se stie niciodata pe ce fel de arma pot pune mana data viitoare. 



#38
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 23:25

Nu ma dau naiva, Madanic. Stiu multe de acolo, direct. Daca asta s-a inteles, mi-am pierdut timpul de pomana postind ceva "naiv". Nu sint si nu voi fi de acord niciodata cu ce fac palestinienii din hamas dar ma refeream la populatia civila, care nu este constituita doar din femei si copii.

 

Citate din Wikipedia... as ride dar nu e de ris. Unde-i lista cu ce au tras si ucis ceilalti?



#39
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 07:34

Structural nu e delo departe de adevar.

Miniaturi atasate

  • azi.jpg


#40
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 08:04

 Inteleg ca cei 18 militari ucisi in conflictul din zilele astea e cea mai grea pierdere a armatei israeline dupa mult timp. Sa inteleg ca au murit mai multi civili decat militari? 

 

 

Da, mor mai multi civili.

Militarii ucisi sunt putini, pentru ca de fapt nu exista confruntari directe in razboi. Nici razboi nu prea este...armata israeliana este superechipata, loveste de la distanta. Ofensive terestre nu prea sunt, dar sunt dorite de Hamas, pentru ca intr-un razboi pe strazi ar avea sanse sa omoare mai multi soldati evrei.

Asa ca victimele sunt civile, cele mai multe, atinse de obuzele care scapa de interceptari. Si, desigur, ucise in atentate, in perioadele de "pace".

Categoric insa, in perioada de conflict (ca acum) numarul arabilor ucisi este mult mai mare decat al evreilor.

Cum este per total...nu stiu si nici nu ma intereseaza. N-ar trebui sa moara nimeni.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -