Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine imi poate explica ce se intampla in Fasia Gaza?


682 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:01

Categoric sunt implicatii geo-politice pe care noi , muritorii de rand nu le stim....dar judecand faptic situatia actuala: palestinienii au un singur tel: plecati sau va omoram.

 

 

Daca e sa ma iau strict dupa cifre, israelienilor le iese mult mai bine faza cu  "va omoram". 

 

Rufus, eu imi amintesc stire cu adolescent palestinian rapit si torturat. Probabil ca "practica" rapirii si uciderii de copii s-a facut in egala masura de ambele parti. 

 

 

Sa fie toata lumea doar spectator la ce se intampla acolo si pentru ca oameni de origine israeliana sunt in puncte-cheie de conducere in foarte multe tari occidentale (in posturi politice, bancare, militare)? Sa fie sentimentul de vinovatie al Europei atat de mare in urma holocaustului incat acum intorc capul la ce fac evreii cu palestinienii?   Sunt palestinienii atat de rai si de nedrepti incat  merita sa fie nimiciti, inclusiv femei si copii  ?

 

 

 

sau deja pun intrebari care nu mai sunt "politically correct" ? 



#12
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:23

Laura, cu riscul de a crea polemici si generalizand un pic: popoarele arabe sunt popoare extremiste.

Greu de gestionat "politically correct" cu astfel de oameni.

Pentru ca nu accepta compromisul ca solutie de rezolvare a conflictului.

Si cum zicea Rufus, daca stam sa numaram mortii, ne da cu plus sau minus cand acolo cand dincolo.



#13
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:26

Laura, acolo e un razboi care dureaza... din totdeauna. De omorat se omoara parte in parte. Dupa cum pui tu problema evreii ii omoara pe palestinieni, punct. Nu e corect. Corect ar fi se omoara unii pe altii. Uneori balanta atarna intr-o parte, alteori in partea ailalta. Cam asta e.



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:43

Daca e sa ma iau strict dupa cifre, israelienilor le iese mult mai bine faza cu  "va omoram". 

 

Rufus, eu imi amintesc stire cu adolescent palestinian rapit si torturat. Probabil ca "practica" rapirii si uciderii de copii s-a facut in egala masura de ambele parti. 

 

 

Sa fie toata lumea doar spectator la ce se intampla acolo si pentru ca oameni de origine israeliana sunt in puncte-cheie de conducere in foarte multe tari occidentale (in posturi politice, bancare, militare)? Sa fie sentimentul de vinovatie al Europei atat de mare in urma holocaustului incat acum intorc capul la ce fac evreii cu palestinienii?   Sunt palestinienii atat de rai si de nedrepti incat  merita sa fie nimiciti, inclusiv femei si copii  ?

 

 

 

sau deja pun intrebari care nu mai sunt "politically correct" ? 

 

Laura, chiar nu vad cum am putea sti raspunsul la intrebarile astea.

Poate ca e cateceva din fiecare...nu stiu.

Eu, care nu sunt parte in conflict si privesc totul detasat, nu pot pricepe actiunile arabilor, care seama  a sinucidere curata. Desigur, ei au motivatia lor, pe care n-o stiu in amanunt.

De asemenea, nu sunt de acord cu actiunile lor impotriva civililor evrei. La ei nu se pune problema sa zica ca de fapt au vizat o tinta dar o eroare a facut ca bomba sa cada intre civili. Ei trag la nimereala, cu scopul clar de a omori cat mai multa lume.

Probabil ca in contextul asta, actiunile arabilor sunt numite terorism, iar ale evreilor-aparare. Iar lumea ia pozitie ba in favoarea unora, ba a altora. Dupa cum intelege motivatia fiecaruia.

Eu unul nu pot avea pozitie favorabila pentru nici un criminal, indiferent de motivatie.

Dar in istoria, mai mult sau mai putin veche, conflictele i-au impins pe oameni sa se omoare si au facut-o pana cand si-au atins scopul. Asa e si aici...este atat de ireal acest conflict si atat de evident ca arabii nu-i vor alunga de acolo pe evrei prin forta armelor, incat eu unul nu integ absolut nimic.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:47

Daca e sa ma iau strict dupa cifre, israelienilor le iese mult mai bine faza cu  "va omoram". 

 

Rufus, eu imi amintesc stire cu adolescent palestinian rapit si torturat. Probabil ca "practica" rapirii si uciderii de copii s-a facut in egala masura de ambele parti. 

 

 

Sa fie toata lumea doar spectator la ce se intampla acolo si pentru ca oameni de origine israeliana sunt in puncte-cheie de conducere in foarte multe tari occidentale (in posturi politice, bancare, militare)? Sa fie sentimentul de vinovatie al Europei atat de mare in urma holocaustului incat acum intorc capul la ce fac evreii cu palestinienii?   Sunt palestinienii atat de rai si de nedrepti incat  merita sa fie nimiciti, inclusiv femei si copii  ?

 

 

 

sau deja pun intrebari care nu mai sunt "politically correct" ? 

Sunt razboaie si razboaie, conflicte si conflicte, peste tot sun morti care sunt la fel de morti. Unul dintre ele este cel mentionat de tine. Nu este singurul, nu sunt singurii morti, nu este singura tragedie. Daca vrei sa dai raspunsuri, nu vei fi prima, nici ultima si probabil la fel de subiective ca si miile de raspunsuri anterioare tie.



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:48

Laura,hai mey ca cifrele-s manipulate,pentru a influienta populatia.

 

Si eu sustin ce spune Rufus si mai spun ca acolo e un conflict pe care cel putin noi...nu vom ajunge sa-l vedem incheiat vreodata...



#17
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:51

Laura,hai mey ca cifrele-s manipulate,pentru a influienta populatia.

 

 

Esti sigura? Ai tu o sursa oficiala care neaga cifrele de mai sus ? Eu nu am decat stirile din ziare.



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:51

Evreii sustin ca hamas foloseste femeile si copii drept scuturi umane, special sa atraga dezaprobarea si indignarea internationala. Ar putea sa-i puna la adapost, dar prefera sa-i lase in bataia armelor, ca sa obtina reactii de revolta. Mai sustin si ca toate ajutoarele banesti destinate Gazei defapt umfla buzunarele hamasului. 

Chiar azi am auzit la stiri ca UN a ordonat Israelului sa inceteze focul.



#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:59

Imi este clar ca manipulare si minciuni se toarna in media la greu, din ambele parti in mod egal.

 

Letitia, eu am inteles ca  "s-a facut apel", nu ca s-a ordonat. 



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 13:00

Esti sigura? Ai tu o sursa oficiala care neaga cifrele de mai sus ? Eu nu am decat stirile din ziare.

 

Nu exista surse sigure, oricat de oficiale ar fi.

Palestinienii spun ca au murit 500 de oameni.

Oare exista vreun arbitru care sa-i numere, frumos aliniati, pe morti?

Cifra provine de la palestinieni, care pot spune ca au murit 100, 500 sau un milion.

Presa doar citeaza ce spun unii-altii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -