Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015)

sarcina gravida mamici februarie 2015

323 raspunsuri la acest subiect

#31
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 14:03

Buna ziua si din Anglia cea ploioasa! 

 

Astazi ne vin si noua socrii, ei locuiesc in alt oras si sunt curioasa cum vor reactiona. Ei sunt mai ciudatei, dar nu voi intra in detalii. Sper sa nu imi strice ziua. 

 

Cafeluta eu iau doar cate o gura-doua. Nu am baut niciodata cafea [cit]  mai mult, ma adoarme cafeaua [:-@]

 

Au inceput si la mine primele simptome: somnolenta cat cuprinde si mi-e sete incontinuu. Am baut pana acum vreo 5 cani de apa si tot mai vreau.  [pl]

Ma bucur ca sunteti bine si va urez un weekend insorit si plin de aventuri frumoase. 

 

[flo]



#32
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 18:20

Iuli , nici aici nu e vremea prea însorită . Sper sa fie incantati socrii de veste :)
Eu nu pot sa beau apa , ma tot fortez . In rest cu starea de somn ma chinui ...

#33
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 21:02

buna fetelor,

 

noi am avut o zi minunata, cu soare, cu 28 de grade (ceea ce pentru Olanda e temperatura tropicala). Am stat mai mult afara, ne-am jucat, am pus apa in piscinuta fiica-mi si ea s-a balacit. Eu in afara de oboseala, care oricum nu e prea exagerata, nu am a ma plange si desi stiu ca e bine, intr-un fel as vrea sa am mai multe stari, ca macar atunci as simti si eu ca sunt insarcinata. 

 

Gabi, de ce nu poti bea apa? Ai greturi sau esti balonata? Incearca sa mananci castravete, asta macar are multa apa.

 

Va pup fetelor, somn usor



#34
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 23:40

Gabi, la cea de a doua sarcina nu prea am baut apa. Ma fortez si eu. MI-am facut o coala de hartie cu 8 liniute si tai cate una cum beau o cana cu apa. 

 

Carmen, ce vreme frumoasa! Aici a plouat mai toata ziua. Ce draguta fetita ta! Pingului mic ii e frica de apa, nici baie nu ii pot face, doar dus... 

 

S-au bucurat socrii, dar nu va imaginati ceva excesiv. Ei sunt mai .. nesociabili asa. Dar per total a fost o zi frumoasa. Miercuri imi pleaca sotiorul 2 saptamani in Germania, mi-e frica si nush cum ma voi descurca.  [fri] Dar nu am de ales. Sper sa gaseasca repede un apt. dragut.

 

Am fugit la nani ca sunt franta. M-a luat si pe mine un soooomn, de pe la 17.00 am inceput sa casc. 

 

Duminica frumoasa!



#35
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 12:47

Ce liniste aici fetelor.

 

Sper ca va bucurati de zilele libere si de burtici. Noi inca nu am anuntat pe nimeni ca sunt insarcinata, asteptam sa treaca prima ecografie sa ii auzim inimioara si probabil ca si urmatoarea ecografie si vom anunta cam pe la 10 saptamani. Asa am facut si data trecuta, familia am anuntat-o la 10 saptamani si prietenii plus cunoscutii dupa morfolgia de trimestru I, care parca am facut-o pe la 13 saptamani. Tot asa am anuntat si la servici, pe la 13.5 -14 saptamani. Eu as striga in gura mare, dar pe de o parte mi-e teama ca daca se intampla ceva cu bebe, nu vreau sa trebuiasca sa explic tuturor ce si cum, si pe de alta parte aici in Olanda nimeni nu anunta mai devreme de 12 saptamani. Asa ca ma conformez si eu obiceiurilor locale.

 

Ieri am fost la un gratar la niste prieteni, eu am dus desertul si am facut tiramisu, am uitat complet ca nu am voie tiramisu in perioada sarcinii, si am mancat linistita, apoi mi-am dat seama. Sper sa nu am vreo surpriza, acu stau cu grija urmatoarele 3 zile, sa vad ca nu se intampla nimic. Si adio tiramisu pentru urmatoarele 8 luni. Eu as fi azi in 6 saptamani, dupa calculele mele, si in continuare nu prea am simptome de sarcina. Data trecuta tin minte ca abia dupe 7-8 saptamani am inceput sa ma simt obosita si sa nu am niciun fel de pofta de mancare.

 

Iuli, succes pentru cele doua saptamani cat e sotul plecat. O sa fie bine, o sa vezi. El e mai des plecat sau e prima oara? La noi se intampla destul de des sa fie plecat, bine, cel mai mult a fost o saptamana, nu doua. Eu de obicei ma descurc, dar asa in program draconic, ca daca trebuie sa o duc pe cea mica la cresa si sa o iau si intre timp si sa muncesc, seara pic lata. Dar oricum, cand ma gandesc ca in viitor vor fi zile cand va trebui sa fac fata singura celor 2 bebei, imi dau seama ca va fi cu muuuuuult mai greu. Dar ne obisnuim noi si cu asta. Copii sa fie sanatosi ca in rest...

 

Va pup si va dores o zi insorita si frumoasa.



#36
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 14:14

Bună fetelor !!!

Carmen , ce poti pati de la tiramisu ?
Eu acum pe 1 iulie incep munca , o sa am 9 sapt , habar nu am dacă sa le spun sau sa mai astept .
Azi am fost cu cel mic in parc si cu tati bineinteles , nu pot sa mai tin pasul cu el , alearga in continuu . Nu am nici un simptom , nu greturi , stări de rau . Parcă si starea de somnolentă a dispărut si starea de foame . Aseara s-a întărit burta si m-a deranjat putin . Sper sa fie bine bulgarasul :) pana vineri mi se pare o eternitate ....

#37
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 21:51

Gabriela, tiramisu are ou crud. Si exista riscul de salmonella. Si daca salmonella are efecte serioase care nu trec de la sine (adica in 3% dintre cazuri), e un antibiotic care se da dar care poate avea efecte asupra fatului. Evident, sunt o multime de daca, daca, daca... sa speram ca o sa fie bine. Pana acum nu am avut niciun fel de efecte asa ca sper sa fie ok. 

 

Hai ca se poate Gabi, pana vineri mai e un pic. Tinem pumnii.

 

Noapte buna fetelor. Ma bag la somnic ca maine am servici :).



#38
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 22:17

Am inteles , Carmen . Eu nu am anticorpi la toxoplasmoza si stau cu teamă .

Fetelor , voi cum vă simtiti ? Eu dacă nu făceam testul , nu cred că bănuiam a fi însărcinată :)))))

#39
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 22:48

Da, si eu la fel. Lipsa menstruatiei si testul. Ca in rest, nu am nimic!  Dar si la sarcina trecuta abia dupa 7-8 saptamani am inceput sa am ceva simptome, asa ca, poate tot o sa vina.

La tine cum a fost la sarcina trecuta Gabi?



#40
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 09:08

neata fetele,

Eu am lucrat in weekend (se intampla de doua ori pe an doar) asa ca seara am mai stat de una alta prin apartament,ca mai avem inca cutii si altele de aranjat.

 

La mine sanii clar arata ca sunt insarcinata. Nu sunt ei foarte mici de felul lor :), si acum au crescut nitel si sunt foooarte sensibili. In rest, simt foarte rar cate un discomfort la un miros care nu ii place nasului :)

 

La noi a fost super cald weekendul asta, 35 de grade, asa ca nu a fost rau ca am fost la birou cu  aer conditionat. Ieri a fost liber,si am lenevit juma de zi la un brunch cu niste amici.

 

O saptamana faina!





Etichetat si cu sarcina, gravida, mamici, februarie, 2015

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -