Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015)

sarcina gravida mamici februarie 2015

323 raspunsuri la acest subiect

#21
mitzaploiesti

mitzaploiesti
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 20:50

buna mamici de bulgarasi!!!

 Azi am avut si eu prima vizita la doctor, care mi-a comfirmat sarcina, dupa cele 3 teste pozitive ale mele din weekend. Miercuri fac eco, am emotii...eu am dureri de cap groaznice in fiecare dimineata:(( 

 

Voua ce tratament v-a prescris doctorul? eu iau acid folic, no-spa si nauzyl.

 

va poop si o seara linistita



#22
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 23:59

Bine ai venit Mitza. Felicitari pentru bulgaras! [flo]Pentru ce ti-a dat no-spa si nauzyl?Ai avut probleme, dureri sau contractii? Eu iau acid folic de 1 luna jumatate, se recomanda a se lua de cand "incerci" pentru bebe. De curand am inceput sa iau niste vitamine prenatale, echivalentul lui Femibion de la noi. 



#23
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 10:19

Bun venit Mitza :).

 

Fetelor eu iau utrogestan , si niste vitamine pernatale care au si acid folic. In rest nimic.

 

Azi e ziua mea de stat acasa cu fiica-mea si am dormit amandoua o gramada, ne-am sculat la 9.10. Am in program sa merg sa cumpar niste plantute, sa pun in gradina, apoi sa duc niste hainute inapoi la H&M, (i le-am comandat fiica-mi on line dar ii sunt marisoare), sa fac niste cumparaturi si eventual ceva de mancare. 

 

Si pe mine ma inteapa un pic in partea de jos cand o iau in brate pe fiica-mea, incerc sa nu o iau decat daca e neaparat nevoie (adica daca trebuie sa o duc sus la culcare), in rest nu o prea iau. 

 

Eu sunt in continuare destul de obosita, dar noaptea am insomnii si reusesc sa adorm destul de greu. Aaaa, si ma mai si scol des noaptea sa merg la pipi. Asa a fost si in sarcina anterioara, tin minte ca tare mult mi-a placut dupa ce am nascut ca nu mai trebuia sa ma scol la pipi :). 

 

Va pup si va doresc o zi buna



#24
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 10:30

Iuli, cu asigurarile si daca ai sa citesti sau sa vorbesti cu fetele din diaspora presupun ca ai sa gasesti pareri diferite. Eu am asigurare de stat, la TK (Techniker Krankenkasse). AOK e alta asigurare de stat, or mai fi si altele da nu le stiu eu.  Astia de la stat iti asigura in timpul sarcinii cam toate chestiile (teste te baza si altele). Ecografia de morfologie si alte chestii speciale trebuie platite extra.

Dr care o am, e ginecoloaga mea de cand sunt in Germania, din 2005. Am avut nevoie sa am pentru ca am luat pastile si fara reteta de la dr nu le poti cumpara. Ea ma supravegheaza in sarcina, moasa esti liber sa ti-o alegi de unde vrei, spitalul esti liber sa il alegi pe care il vrei. Dupa cum am zis intr-un post mai devreme, cu spitalul nu ai nici o treaba decat cand te duci sa nasti,sau daca de exemplu esti in ultimele zile inainte de naste si trebuie sa ti se faca ecografie/monitorizare, si e weekend, atunci te duci in spital ca nu e nimeni la cabinet la dr.

Dr de familie iti trebuie si de ala. Nu stiu daca neaparat legat cu sarcina,da iti trebuie oricum, nu se stie niciodata. Medicul de familie e unul, ginecologul e altul. si cum iti alegi...intrebi si tu in stanga si in dreapta ,poate cineva stie pe cineva. Nu e nici foarte simplu ca doctorii sa primeasca pacienti noi, deci daca stii deja ca te vei muta in germania ar fi bine sa intrebi (presupun ca sotul isi schimba serviciul aici, poate va poate ajuta cineva).

Daca am ratat vreo intrebare, scrie-mi PM sa nu innebunim fetele :)

 

Mitza bine ai venit!

 

O zi faina!



#25
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 20:39

Ce zi frumoasa ati avut Carmen! De ar dormi si puiul meu cu mine in pat sa il smotocesc. Cum ma vede culcata cere tzitzi  [:-)))]

 

Susse, multumesc de info. Iti dau privat cu cateva intrebari pe care le mai am. Multumesc frumos [flo]

 

Aici au inceput sa vina sa ne vizioneze apartamentul si a trebuit sa incep sa strang deja, sa donez o groaza de lucrusoare de ale lui Luca si de ale noastre pe care nu le vom lua cu noi. Incerc sa nu ma obosesc prea tare totusi.

 

Am mai facut un test de sarcina si liniuta 2 a iesit mai pronuntata  [il]  Pt creierul meu a functionat linistirea! 



#26
mitzaploiesti

mitzaploiesti
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 22:10

buna fetelor!!! No-spa mi-a dat pentru durerile amdominale, iar nauzyl zice ca e pentru greturi si stari de voma. Desi mi-e somn toata ziua, noapte am insomnii...Azi le-am zis alor mei vestea si sunt in culmea fericirii, maine urmeaza mama prietenului meu...care tare sunt curioasa cum va reactiona:)))) cred ca o sa se simta batrana:))) 

 

Azi a ajuns si fratimiu acasa, el lucreaza in serbia la o sonda, si mi-a adus un troller de dulciuri...cred ca imi ajung toata sarcina...Va poop si o seara cat mai linistita

 

P.S.In weekend am practica cu nepotica mea...tare sunt curioasa cum va reactiona...noi avem o legatura speciala:D



#27
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 23:09

Buna seara !

Iuli , ma bucur ca te-ai mai linistit cu testul .
Carmen , ai avut o zi frumoasă azi :)
Pe mine seara ma ia durerea de spate . Cred ca primul trimestru vine in fiecare zi cu cate un simptom . Am uitat de la prima sarcina :)))

Noapte bună !!!!

#28
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 07:50

Bună dimineața !!

Va invit la o cafea cu mult lapte . Voi mai beti cafea ?
Mitza , succes la geamantanul de dulciuri !!! :))))
O minivacanta frumoasa va doresc ! Si bulgarasii sa stea cuminti la mami in burtica !

#29
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 08:59

Neata burtici,

 

eu nu prea beau cafea, daca sunt la servici beau un capuccino dar acasa nu. 

 

Iuli nici eu nu dorm cu fiica-mea in pat. Daca o iau cu mine in pat crede ca e timpul de joaca si ori se da jos din pat si alearga in jurul patului, camerei, deschide dulapurile, scoate hainele, etc. daca totusi ramane in pat ma ia pe post de jucarie si ori ma apuca de nas, ori ma trage de par, de ochi, de gene sau sprancene..... Nooooo. Cand am spus ca am dormit amandoua pana tarziu m-am referit la durata somnului. Ea doarme de la 1 luna in camera ei. Pana la o luna a fost la noi in camera si ne sculam unii pe altii, de cand am mutat-o la ea in camera a inceput sa doarma tare bine. Acum cand plecam in vacante se cate un weekend pe undeva trebuie sa rezervam apartament ca daca e cu noi im camera nu dormim nici unii  [:-)))]

 

un weekend placut fetelor.



#30
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 11:15

Salutare,

 

Eu cafea inca beau, la servici,ca acasa nu stau de asa ceva dimineata. Fara acfea inca nu pot sa imi imaginez cum e :)

 

si noi ne-am mutat recent dintr-un apartament in altul si am incercat sa fac si eu cat mai putin efort..dar nu e simplu. Acu ne-am linsitit, am avut socrela care ne-a ajutat la aranjat chestiile in casa ;).

 

Weekend fain!





Etichetat si cu sarcina, gravida, mamici, februarie, 2015

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -