Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


294 raspunsuri la acest subiect

#261
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:23

Bada , au treaba cu pedagogia . Majoritatea celor care predau religia sunt doamne care au absolvit  Facultatea de Teologie ,  modulul pedagogic se face acolo. . De altfel , nici nu poti obtine postul daca nu ai pedagogia. La cata dogmatica mananca in facultate ma mir ca mai pot gandi cu capul lor .

Si eu stiu la fel,ca acum nu se mai angajeaza oricine pe post de profesor de religie,trebuie sa ai facultatatea de teologie!

 

Dana



#262
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:24

Marius & sa stiti ca stiu cum se calculeaza media aritmetica, ce nu vreti voi sa intelrgeti este ca eu am mers pe premiza ca notele la religie pot fi de la 1 la 10.

Pai nu te-a contrazis nimeni. Si daca pui 1 e mai mult decat nimic. Ceea ce nu este corect.



#263
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 14:04

Am vazut pe net ca exista olimpiade la religie nu doar ortodoxe, ci si catolice, adventiste si penticostale. So, dc exista olimpiade si la alte culte decat cele ortodoxe, inseamna ca ele exista si in scoli.  [:)]



#264
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 14:48

Si pana acum trebuia.

 

Exemplu concret: o foarte buna prietena din copilarie a facut facultatea de Teologie-Limbi Straine (Engleza), a absolvit in 2002 sau 2003. E profesoara de Religie.

 

A avut "n" colege la aceeasi sectie, plus alte "n" colege la Teologie-Limbi Straine (Franceza).

Si eu stiu la fel,ca acum nu se mai angajeaza oricine pe post de profesor de religie,trebuie sa ai facultatatea de teologie!

 

Dana



#265
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 16:26

Si pana acum trebuia.

 

Exemplu concret: o foarte buna prietena din copilarie a facut facultatea de Teologie-Limbi Straine (Engleza), a absolvit in 2002 sau 2003. E profesoara de Religie.

 

A avut "n" colege la aceeasi sectie, plus alte "n" colege la Teologie-Limbi Straine (Franceza).

Selene,la inceputul anilor `90,religie putea face cam oricine:sotia preotului,preotul,o cunsotinta a directorului si tot asa,pile si relatii sistem.

 

Abia mai tirziu s-a introdus obligativitatea faculatii de teologie,nu stiu s aspun cu exactitate anii.

 

Dana



#266
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:02

Aha, am inteles. Eu nu-mi aduc aminte sa fi facut vreodata religie in scoala.

 

Cand a fost introdusa materia Religie?



#267
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:06

Aha, am inteles. Eu nu-mi aduc aminte sa fi facut vreodata religie in scoala.

 

Cand a fost introdusa materia Religie?

Nu stiu exact Selene,insa erau multe suplinitoare pe postul asta,fara studii de specialitate.

 

Nu stiu sa spun exact,s-ar putea sa spun prostii,insa cred ca facultatea de teologie in care aveau acces femeile,atunci a aparut,pina atunci la teologie mergeau doar barbatii si deveneau(majoritatea)preoti.

 

Dana



#268
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:16

Ah, nu. Am cunoscut o doamna, inainte de 90, care absolvise teologie si lucra la o manastire la biblioteca.



#269
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:26

Materia religie a fost introdusa imediat dupa '90 ca ora facultativa la inceput

 

http://www.proeuropa...i_practici.html

 

In linkul de mai sus sunt toate explicatiile necesare si istoria apartiei religiei in scoli si e foarte interesant de citit. Chiar daca sunt multe pagini.

Am dat si peste o chestie interesanta:

"Dacă guvernele încearcă să îndoctrineze copiii conform unei anumite religii sau ideologii, dreptul internaţional şi jurisprudenţa însă introduc limite stricte. Educaţia religioasă obligatorie în şcolile publice este interzisă, iar „educaţia etică” este permisă numai dacă este prezentată într-o manieră neutră. Această teză nu înseamnă doar că disciplina „Religie” nu poate fi aşezată în rînd pe lista disciplinelor obligatorii, ci şi faptul că sunt interzise orice elemente procedurale care pot exercita o coerciţie asupra elevilor, „împingîndu-i” sau „îndemnîndu-i” să urmeze disciplina „Religie”, ori impunerea unor ritualuri confesionale, chiar dacă elevul a optat pentru disciplina respectivă. În concluzie, este ilegală înscrierea elevilor la disciplina „Religie” fără o solicitare explicită, verificabilă, semnată de aceştia sau de părinţii/tutorii lor, de a urma disciplina respectivă; la fel, este contrară principiului non-obligativităţii aşezarea orelor de „Religie”, în orar ca materie inclusă în trunchiul comun, astfel încît să se creeze dificultăţi elevilor care nu vor să le urmeze; este interzisă ameninţarea elevilor sau orice alte forme de presiune în cazul în care aceştia refuză înscrierea la disciplina „Religie”, ori dacă se hotărăsc să renunţe la urmarea ei în timpul anului şcolar ; este inacceptabilă sancţionarea ori ameninţarea cu sancţiunea a elevilor care refuză să meargă duminica la slujbe religioase. Este abuzivă, obligarea copiilor şi a cadrelor didactice să participe la slujbele, ceremonialele sau manifestările religioase ce au loc la începutul anului şcolar în unităţile publice de învăţămînt sau în timpul anului şcolar cu ocazia diferitelor evenimente. Sînt, de asemenea, condamnabile orice încercări de a crea confuzie asupra caracterului non-obligatoriu al disciplinei „Religie”. 

 

are mai multe sectiuni:

2. Norme şi practici în educaţia religioasă din şcolile publice din România
2.1. Scurt istoric al predării religiei în şcoli după căderea comunismului
2.2. Statutul juridic al disciplinei religie  – ambiguităţi şi confuzii
2.3. Statutul cadrelor didactice care predau religia
2.4. Discriminarea elevilor şi profesorilor aparţinînd minorităţilor religioase
2.5. Manualele de religie – analiză de conţinut
2.6. Simboluri, ritualuri religioase, lăcaşuri de cult în şcoli 
        Cazuri de îndoctrinare şi tratamente umilitoare

 



#270
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 19:30

Fata mea isi face rugaciunea seara de seara, merge cateodata la biserica, citeste pilde, are incoane in camera, doarme cu o icoana sub perna, a avut un duhovnic, incearca sa aiba o anumita moralitate dar nimic din toate astea nu se datoreaza orelor de religie

Da, eu nu fac nimic din toate astea si totusi am facut religie in scoala [:)]

Ba chiar, in clasele primare, am participat la cateva concursuri la care am castigat premii, stiu ca am fost mandria scolii pentru o perioada [:)] Sa va spun de ce ma duceam si de ce ma interesa subiectul? Pt. ca profesorul era tanar si foarte.. simpatic [:D]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -