Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


294 raspunsuri la acest subiect

#281
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 08:46



Da, eu nu fac nimic din toate astea si totusi am facut religie in scoala [:)]

Ba chiar, in clasele primare, am participat la cateva concursuri la care am castigat premii, stiu ca am fost mandria scolii pentru o perioada [:)] Sa va spun de ce ma duceam si de ce ma interesa subiectul? Pt. ca profesorul era tanar si foarte.. simpatic [:D]

 

ha! asta imi suna ca aceea cand parintii se iau unii pe altii de perciuni pt conflictele dintre copiii lor, astia mici se impaca, iar parintii raman certati. Cam asa cred ca vine si subiectul asta pe aici. Nu conteaza ce te- a motivat, ideea e ca sunt convinsa ca ti- au ramas trebi bine asezate in sertaras.  [:)]

 

Stiti cum e cu scoala asta? Faptul ca unii aleg sa o trateze de asa maniera, profesorii, si mi- e egal ca este vorba despre religie sau altceva, ne aduce fix in situatia de care multi se plang sau se arata indignati: cat respect si dedicatie, cata insemnatate dau ei orei respective, atata primesc si dinspre copii. Si sa nu ne mai miram ca uneori se ajunge si in situatiile precum acelea prezentate tot de presa, cand apar filmari din scoli, cu profesori batjocoriti, abuzati etc. de catre elevi. Dar categoric religia se cere a fi o ora speciala, predata de oameni deosebiti, altfel asa cum se vrea, nu isi are rost. Biserica, indiferent de cult, de rit, are mingea in terenul ei dpdv legal, chiar i se da o oportunitate. Ar trebui sa fie mai cu bagare de seama, caci da, dupa cum va juca acea minge, va da socoteala parintilor, cel putin acelora carora le pasa de ceea ce se intampla cu copiii lor in scoli. Zilele trecute o auzisem pe dna Andronescu spunand ceva de genul ca o scoala buna este aceea unde parintii se implica, arata ca le pasa, le sunt alaturi copiilor. Am fost totalmente de acord cu ea. 



#282
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 08:58

ha! asta imi suna ca aceea cand parintii se iau unii pe altii de perciuni pt conflictele dintre copiii lor, astia mici se impaca, iar parintii raman certati. Cam asa cred ca vine si subiectul asta pe aici. Nu conteaza ce te- a motivat, ideea e ca sunt convinsa ca ti- au ramas trebi bine asezate in sertaras.  [:)]

 

Stiti cum e cu scoala asta? Faptul ca unii aleg sa o trateze de asa maniera, profesorii, si mi- e egal ca este vorba despre religie sau altceva, ne aduce fix in situatia de care multi se plang sau se arata indignati: cat respect si dedicatie, cata insemnatate dau ei orei respective, atata primesc si dinspre copii. Si sa nu ne mai miram ca uneori se ajunge si in situatiile precum acelea prezentate tot de presa, cand apar filmari din scoli, cu profesori batjocoriti, abuzati etc. de catre elevi. Dar categoric religia se cere a fi o ora speciala, predata de oameni deosebiti, altfel asa cum se vrea, nu isi are rost. Biserica, indiferent de cult, de rit, are mingea in terenul ei dpdv legal, chiar i se da o oportunitate. Ar trebui sa fie mai cu bagare de seama, caci da, dupa cum va juca acea minge, va da socoteala parintilor, cel putin acelora carora le pasa de ceea ce se intampla cu copiii lor in scoli. Zilele trecute o auzisem pe dna Andronescu spunand ceva de genul ca o scoala buna este aceea unde parintii se implica, arata ca le pasa, le sunt alaturi copiilor. Am fost totalmente de acord cu ea. 

Si as mai adauga eu lupta pentru binele tuturor copiilor dintr-o colectivitate si nu numai pentru binele propriului copil calcand peste valorile si dorintele celorlalti.



#283
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 11:45

Pentru ca tot s-a vorbit de olimpiada la religie...

Am citi astazi un interviu, luat lui Mihai Plesa, 16 ani, olimpic la Religie.

 

V-as recomanda sa cititi integral interviul caci este foarte echilibrat si foarte frumos.

 

http://www.gandul.in...exista-12745176



#284
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 11:56

Pentru o experienta a varstei de 16 ani... este foarte bine. Desigur pentru mine este o bucata, asa cum pentru cei mai in varsta decat mine, eu sunt o bucata.

Dar este o persoana echilibrata care prefera sa gandeasca inainte de a vorbi.



#285
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 18:40

eu nu cred ca l-a gasit pe dumnezeu in biserica in care il ducea bunica. 

 

in rest mai am doar un lucru de spus: atunci cand crezi ca ortodoxia este ultima treapta esti deja in pacat. 



#286
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 08:58

Pentru ca tot s-a vorbit de olimpiada la religie...

Am citi astazi un interviu, luat lui Mihai Plesa, 16 ani, olimpic la Religie.

 

V-as recomanda sa cititi integral interviul caci este foarte echilibrat si foarte frumos.

 

http://www.gandul.in...exista-12745176

Baietelul acesta inca nu stie cu se manca viata. Vorbeste exclusiv din carti. Poate ca e bun la teorie dar, sunt sigur ca atunci cand va da cu capul, ca noi toti, va reconsidera putin ce spune acum. In plus se cam contrazice: "iti pot demonstra ca exista Dumnezeu dar, trebuie sa crezi"! Sa fim seriosi...daca crezi nu mai este nevoie de o demonstratie.

P.S MA BUCUR CA V-AM REGASIT!


Editat de AkaManah, 18 iunie 2014 - 09:19 .


#287
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 09:15

Hai sa fim mai ingaduitori si sa nu judecam ratiunea unui copil asemeni ratiunii unui adult..  [:)]  

 

 tot PS

Bine ai revenit!  [flo2]



#288
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 09:18

Subiectul predarii religiei in scoala din Romania era controversat inainte sa apara aceste protocol "secret". Din cauza secretosieniei ar trebui considerat inaplicabil si nelegal. Cum sa faci ceva secret cu banii si cu copilul meu?!

De la inceput spun ca NU trebuie sa se predea religie in scoala! Mai mult ar trebui excluse insemnele religioase din salile de clasa dintr-o multime de ratiuni: discriminare pentru copiii de alta religie, atingere caracterului laic al scolii etc. Orice ar spune cineva (biserica, scoala, parinti) cred  ca un om se poate forma spiritual fara interventia religiei. Nu din cauza lipsei de credinta avem tineri dezorientati, nu din cauza lipsei de spiritualitate ortodoxa am decazut moral. Moralitate NU inseamna religie si nici credinta ci valorile insusite  de la parinti. Daca parintii nu sunt in stare...poate societatea si nu este nevoie de interventia angajatului patriarhiei (sic!) sa ajungi un om bun. Eu nu vad nimic bun in aceste asalt al bor (sic!) asupra societatii prin copii. Nu vreau sa vad copii cu automatisme formate de oamenii care nu stiu daca au multe in comun cu psihologia copilului sau cu pedagogia. Profesorii de religie vin cu misiunea clara de a forma generatia viitoare de crestini ortodocsi si nu vin cu scopul de ai educa. Chiar manualele de religie ne arata asta: copii pedepsiti pentru ...copilarii, limbaj medieval neconform cu orice studiu despre psihologia copilului. 
Nu o sa imi las copilul la aceste ore si voi cere , daca e nevoie, in justitie, sa ii ofere o alternativa. Sa participe la aceste ore, chiar daca nu este notat in catalog, va insemna ca va suferi aceleasi consecinte negative ca si ceilalti. In plus, chiar faptul ca este inscris by default la orele de religie e o smecherie mizerabila. Prin definitie "facultativ" insemna ca trebuie sa te inscri si nu sa soliciti sa nu participi. Se practica inscrierea automata tocmai pentru a avea cat mai multi copii. Unii parinti din diferite motive: comoditate, rusine, nevoie ii lasa acolo pe principiul ca "nu are ce sa fie rau". Este rau pentru ca nu isi are locul acolo! Daca biserica vrea sa educe copiii sa faca bine sa infiinteze scoli confesionale (o tura de medalioane ale vreunui preafericit poate intretine o scoala mai mica!), sa capaciteze preotii (cum este si la reformati, catolici etc) sa adune copiii pe langa ei. Acolo l-as lasa daca ar vrea! Biserica vrea sa sa faca educatie pe banii nostri, cam asta e!

Intelegerile de genul acesta pot fi rezumate cam asa: "Da-mi niste copii sa iti dau niste voturi!"


Editat de AkaManah, 18 iunie 2014 - 09:20 .


#289
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 10:36

Baietelul acesta inca nu stie cu se manca viata. Vorbeste exclusiv din carti. Poate ca e bun la teorie dar, sunt sigur ca atunci cand va da cu capul, ca noi toti, va reconsidera putin ce spune acum. In plus se cam contrazice: "iti pot demonstra ca exista Dumnezeu dar, trebuie sa crezi"! Sa fim seriosi...daca crezi nu mai este nevoie de o demonstratie.

P.S MA BUCUR CA V-AM REGASIT!

O sa razi, dar de vreo luna ma gandesc la tine tot intrebandu-ma cum mai e viata ta de tatic. Am fost cu tine cand te-ai insurat, cand s-a nascut primul copil, ti-am citit cu cea mai mare placere lectiile de istorie.

 

O mare imbratisare si un imens banner cu bine ai revenit!



#290
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 10:40

Multumesc @viviana. Dupa schimbarea forumului parca nu m-am putut adapta si am renuntat sa mai intru dar....o sa recuperez.Ma bucur ca v-am revazut!


Editat de AkaManah, 18 iunie 2014 - 10:43 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -