Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 35 Felicitari FlorinaIris, Didi81, llorrenna, Ramoon, Sherry!

gravidute ciresele mai sarcina

256 raspunsuri la acest subiect

#61
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 21:25

Apoi copilul incepea pe la 4-5 dupa amiaza sa urle, dar urlat mai fetelor nu plans. Vai, ce are, imi era clar ca nu are dureri de burtica, pe alea le are putin dimineata pana trage ceva parturi. Si iar ne- am chinuit vreo doua saptamani cu urlatuk asta.  Moasa spunea ca e puseul de crestere, un fel de colici nemtesti, adica prelucreaza traume de la nastere si stren din timpul zilei. Pe naiba, copilului meu ii era somn de murea, dar ea nu reuseste sa adoarme singura. Peste zi aveam si eu figuri in cap, o adormeam si o puneam sa doarma singura. Si duoa 10 minute era fresh si o luam de la capat cu alaptat, leganat, pacalit ca doarme.

Acum avem pace, o port intr-, un fel de esarfa, in sfarsit am gasit ceva sa ne multumeasca. Astazi a dormit vreo 6 ore in el. Apoi inca vreo 2 la mine in brate. Acum o lega pe picioare si doarme iar. Sa traiasca cine a inventat caratul copilului, ea doarme si eu fac de toate. Incerc sa organizez si adaptez totul la viata cu ea in marsupiu. Reusesc sa si aspir.



#62
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 21:31

Am fost la pediatru la control, Maruta avea la 7 saptamani 4999kg, ca preturile de la real 9,99 si 56 de cm. eu cred ca e mai  lunga insa, purtam deja marimea 62. Am impachetat deja 2 cartoane de haine si mi- au cam dat lacrimile. Asa de repede merge totul? I- am transmis lui tati ca hainele alea sunt spalate numai o data, mai trebuie purtate de un copil sa isi scoata banii.  La sfarsitul lui iulie facem primele vaccinuri, imi e asa de frica si mi- as dori sa am puterea sa zic macar ca le aman daca nu ca nu le facem. Dar nu sunt destul de tare si si  fara ele mi- ar fi frica.

Eu maine am control la ginecoloaga, cel de dupa cezariana, la mi e cam tarziu. Am mai fost sapt trecuta ca mi s- a deschis vreo 2-3 mm operatia , doar pielea la suprafata si mi.a iesit un lichid, care eu am crezut ca e puroi si voi muri, hihiih. Era doar ceva ,,,,,,,,,hbar nu am nimic de favut griji. Am dat cu crgma antibiotica sa nu ma infectez si cred ca s- a inchis.



#63
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 21:36

Nu am mai slabit nici un kil, burta e plina de vergeturi, ea tot scade insa. Cu cat scade, cu atat atarna mai tare si ii mai apar ceva vergeturi.

Suntem tot mai independente de tatii, astazi am facut baita singure. Fetele au primit o masina sa scape tati de ele, asa ca mergem amandoua la cumparaturi, medici si alte cele. Si tare e bine ca sunt din nou cat de cat pe picioarele mele. Copila urla la inceput in masina, cum face ochii mari si adoarme apoi.

 

Ai vostri cat stau trezi peste zi?nu in total, ci pe reprize. Mara dupa vreo jumate de ora, 40 de min incepe sa se smiorcaie si atunci stiu ca e cazul de un leganat.

Va pup si mai trancaniti si voi sa ne animam din nou subiectul.

 

Si nu mai am nici un hemoroid. Yuppiiiiiii!,,,,,



#64
Ela30

Ela30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 07:34

Salutare mamici si pitici!!
Ma bucur ca sunteti bine si ca suntem din ce in ce mai bune cunoscatoare ale nevoilor piticilor nostri :)
Aseara a facut si Matei vaccinul de 2 luni si acum are 37.7, urmaresc evolutia…sper sa treaca ziua fara prea multa agitatie…
Are 5.16 si 59cm, din fericire curba ponderala e foarte buna, in ciuda faptului ca il chinuie refluxul gastro esofagian, confirmat ecografic…am avut o perioada in care am incercat sa introducem humana anto reflux 30ml la sfarsitul fiecarei mese…nu am reusit pt ca nu mai avea scaun asa ca am renuntat si am revenit la alaptat exclusiv si s-a reluat si evacuarea scaunelor.
Papa cam la 3-4 ore. Avem 6-7 mese.

Bebe a crescut frumos, e un cuceritor si eu ma topesc pa fiecare zambet si fiecare gangurit. E foarte atent, focuseaza foarte bine, asculta cu mare atentie cand ii vorbim si ne si raspunde…e minunat…uiti de tot…si de oboseala si de varsaturi in jet :) ne facem noi mari si scapam si de ele :)

Stiu ca mai erau mamici care foloseau debridad…ati folosit pe termen mai lung de 10zile? La noi au trecut cele 10zile de tratament si ne-am intors la eliminarea gazelor cu urlete.

Va pupam si va asteptam cu vesti

#65
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 08:23

Mish, al meu sta treaz si cu orele, ieri dimineata a fost treaz de la 6 la 11, cu 2 reprize de atipit a cate 10 minute  [soricel] . Cat e treaz e vioi, ori sta pe pat si pedaleaza si se uita pe pereti, vorbim cu el, il gadilam; a stazt treaz si la plimbarea prin parc si s-a uitat la copaci, mai mananca, mai gadi-gadi.. si asa trec ore intregi. Apoi e rupt de oboseala si doarme bustean.

 

Noi nu am folosit debridad, doar infacol ii mai da sotul uneori cand ii da el completare si i se pare mai agitat, dar de regula nu are colici. Ne-am prins ca e obisnuit cu mirosul meu si la mine in brate se calmeaza instant. 

 

Ela, fetita mea nu facuse niciodata febra dupa vaccin, nici alta reactie.



#66
Ela30

Ela30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 09:37

Da, da…si la noi e valabil cu linistirea in brate la mami :) i-am spus ca o sa aiba o mami cu bratele luungi :))
In curand o sa introducem Manduca in peisaj, l-am testat duminica si o ora jum cat a stat in el a dormit asa linistit :)

#67
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 12:07

Noi Duminica am avut botezul. Ma asteptam la circ dar a fost super cuminte. Se uita ca un om mare :)), doar cand l-au bagat in apa a urlat putin. Toata petrecerea a dormit, a mancat la 4-5 ore asa incat simteam ca imi pusca sanii. El deobicei mananca la 2-3 ore.

20140629_125512_t.jpg

 

Am progresat mult :D. Intelegem ce are nevoie si de cateva zile nu am mai avut dureri de burtica. Am continuat exact in acelasi mod cu ceaiul. Ii dau papa de la san si cam 1-2 zile pe saptamana cred ca are puseu pentru ca mananca des(1.5 ore). Am zile in care nu prea vrea sa adoarma sau adoarme greu. Nu e cel mai somnoros bebel. Ar vrea sa fie tot timpul prezent. Avem momente de joaca, zambeste si chicoteste cu gura pana la urechi. Cand face asa uit toate durerile de burtica, regurgitarile masive(care se intampla nu am prea mult laptic pentru ca mananca des).

Am scapat de acnee de ceva vreme, mai are ceva buburuze de la caldura sau laptic dar nu cosulete pline. Incepe sa cheleasca, ma gandesc ca schimba parul.

Noua vaccinurile ni le face doar la sfarsitul lunii. Am decis sa-i dam si pentru rotavirus, acesta fiind recomandat de med de fam in plus fata de grila normala. Nu l-as fi facut dar mi se pare prea periculoasa tulpina respectiva si noi nu sterilizam toata ziua, sterilizam o data pe zi sau la 2-3 zile, nu calc hainele, le spal cu ale noastre si las lumea sa puna mana pe el. O sa incerc sa ii pun pe oameni sa se spele pe maini cand pun mana pe manutele lui ca deja si le baga in gurita si probabil de acolo provin enterocolitele. Am inteles ca pana la 2 luni sunt protejati de anticorpii nostri daca alaptam.


Editat de Adriana1302, 01 iulie 2014 - 12:08 .


#68
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 12:12

Am scapat de stent de vreo saptamana jumatate. A fost mult mai bine decat cand mi l-au montat. Nu am avut probleme dupa. Acum simt o mica jena daca nu merg la baie cand trebuie. Monik tu ti l-ai scos?


Editat de Adriana1302, 01 iulie 2014 - 12:12 .


#69
amargar

amargar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 14:34

Irva cum ai reusit sa maresti productia de lapte?! Eu mulg de fiecare dar intre 15 si 30 ml. Mulg cam de 5-6 ori pe zi. 30 ml este record, de cele mai multe ori am 15 ml. Beau ceaiuri chimen, anason

#70
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 14:35

Salut, ce ma bucur ca s-a mai animat forumul nostru!
Ela, cum ati depistat asta cu refluxul? Ca si al meu la fiecare masa da afara, dar regurgitat mai mukt nu voma cu jet...recunosc ca nu am rabdare sa-l tin prea mult la bac ca el adoarme la san si nu-l mai chinui sa-l tin sus prea mult. M-am saturat sa schimb cate 3-4 randuri de haine pe zi...
Azi merg la med de fam sa-l vada si ii zic si de asta. Merg mai mult k are bubite pe fata, cred ca e acnee, dar ma dispera nu le mai suport k le are cam de 3 spt...
Adriana cum ati scapat de acnee?



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -