Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#51
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 09:35

Wow silvia....ce super ca a inceput sa se vada burtica  [flo2]  si la tine Geo ca ti-a zis deja ca s-ar putea sa fie fetita  [:)] . Abia astept si eu momentele astea . La mine nu se vede aproape deloc burtica, simt si eu ca inchei mai greu pantalonii care  imi erau foarte strimti, dar cam atat deocamdata. Silvia , tu ai facut dublu test si faci si triplu test ??? Asa se face ?? Am si eu pe 14 programare la dublu test, abia astept .sper sa fie ok

..eu sunt putin dupa voi ,am DPN 22 oct  [soricel] . Voi ati inceput sa vorbiti cu bebe ??? Sa nu radeti de mine ...foarte tare [batcap]  dar eram curioasa  [fri]

va pup fetelor si sa avem o saptamana frumoasa si bebei sanatosi  [bib]



#52
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 11:40

salut, fetelor

 

 

ca tot vorbeati de burtica...si la mine a inceput sa se vada. vineri am fost la o petrecere cu sotul meu si eu de fel port mulat. O doamna chiar m-a intrebat daca sunt insarcinata cu fetita. Am ramas cu gura cascata. Oare chiar se citeste pe fata mea ca vreau asa mult fetita?!:)

 E drept ca intr-un fel ma simt jenata de burtica. Eu, in adolescenta, am fost mai rotunjoara si cand am slabit a fost o eliberare pentru mine. Acum...burtica fiind inca foarte mica nu-ti dai seama ca as putea fi insarcinata si am senzatia ca lumea ma crede grasa. Stiu, fetelor, pitici pe creier, dar sa stiti ca abia astept sa treaca timpul si sa merg la triplu test, sa vad ca e totul ok si poate, cu putin noroc, voi vedea si ce vom avea.

 

Voi cum procedati cu hainutele? V-ati luat special pentru gravide sau cumparati tricouri normale cu un numar-sau mai multe- mai mare?

 

 

Duminica am iesit la plimbare si mi-am dat seama ca blugii ma cam strang la burtica asa ca am deschis nasturele. O prietena mi-a venit in ajutor si mi-a dat cateva perechi de blugi ptr gravide, insa momentan imi sunt mari, cateva fuste, o bluza si o camasuta. Nici n-aveti idee cat m-am bucurat cand mi-a zis ca imi da si pompa de san si patutul. Nici nu aveam pretentia, dar uite ca Dumnezeu le aseaza.

 

 

 

 

Eu beau multa apa de luni pana vineri in timpul programului, undeva intre 1.5 si 3 l de apa. Nu va mai zic de cate ori merg la toaleta, dar stiu ca e important sa ma hidratez.

 

Voi cate kg ati acumulat? Stiu ca sunt si norocoasa care nu au luat, dar eu nu ma numar printre ele. Eu in aproape 13 saptamani am luat 2 kg. Eu zic ca e de la vitamine pentru ca de mancat mananc normal ca si cantitate, multe legume si fructe si nu mai tarziu de ora 19. Cu laptele am o mica neintelegere, dar il incalzesc cu putina miere si parca e mai usor de inghitit.

 

 

 

Ma bucur ca lista a fost deschisa cu aflarea vestii ca Geo va avea fetita.

 

O saptamana usoara, fetelor!



#53
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 11:44

emysa, si eu am luat vreo 2 kg dar la fel cred ca din cauza vitaminelor fiindca nu mananc mai mult decat de obicei ... important e ca bebe sa fie bine. Cand mergi la triplu test? (poate ai zis deja dar am pierdut eu ... )



#54
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 12:15

Lorici, stiu ca de cele mai multe ori nu se mai face triplul test daca a fost totul bine la dublu.. Dar acum vreau sa merg la un ecografist mai bun, la care am fost si in sarcina cu Amalia. Nu am putut merge la el la dublu pt ca dr mea voia sa fac la ea la cabinet cu ecografista ei. Si eu vreau neaparat la doctorul asta pt ca am mare incredere in masuratorile lui. Ei mi-a spus la prima sarcina ca am fetita, si sper ca tot el sa-mi de vestea acum :-) Voi ce faceti? Dublu sau triplu? Sau amandoua?

Hainele eu inca nu le-am schimbat, dar am cateva perechi de blugi care ma strang si nu -i mai port. Am luat 3 kg deja, dar le-am luat atunci dupa ce am ramas, cam intr-o luna si dupa m-am oprit. Am luat in greutate brusc pt ca am tot mancat, mancam din ora in ora cate ceva, daca nu mi se facea rau. M-am speriat cand am vazut ce repede am pus pe mine, dar dupa cand m-am stabilizat, m-am linistit.

#55
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 12:21

Lorici, stiu ca de cele mai multe ori nu se mai face triplul test daca a fost totul bine la dublu.. Dar acum vreau sa merg la un ecografist mai bun, la care am fost si in sarcina cu Amalia. Nu am putut merge la el la dublu pt ca dr mea voia sa fac la ea la cabinet cu ecografista ei. Si eu vreau neaparat la doctorul asta pt ca am mare incredere in masuratorile lui. Ei mi-a spus la prima sarcina ca am fetita, si sper ca tot el sa-mi de vestea acum :-) Voi ce faceti? Dublu sau triplu? Sau amandoua?

Hainele eu inca nu le-am schimbat, dar am cateva perechi de blugi care ma strang si nu -i mai port. Am luat 3 kg deja, dar le-am luat atunci dupa ce am ramas, cam intr-o luna si dupa m-am oprit. Am luat in greutate brusc pt ca am tot mancat, mancam din ora in ora cate ceva, daca nu mi se facea rau. M-am speriat cand am vazut ce repede am pus pe mine, dar dupa cand m-am stabilizat, m-am linistit.

#56
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 12:28

la triplu test ar trebui sa ajung pe 24 aprilie, imediat dupa Paste. Din 2010 incoace, Pastele pentru mine a fost umbrit de amintirea ca a fost ultima sarbatoare cu bunicul pe care l-am iubit enorm de mult. Anul acesta e motiv de bucurie si de nerabdare. M-am bucurat ca inainte sa moara am apucat sa ii spun ca ma casatoresc, iar anul acesta ii voi spune ca va mai avea o stranepoata in grija, protectie cereasca. 

 

 

doctorita de familie a zis ca sunt in parametrii normali in ceea ce priveste acumularea de kg pana acum, insa auzind multe femei ca nu au luat deloc in greutate in primul trimestru sau chiar au slabit, m-am simtit cumva vinovata.

 

anda, si eu astept cu nerabdare sa citesc experienta ta. nastere naturala sau cezariana?



#57
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:05

imi pare rau emysa...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...sigur te priveste de Sus si se bucura pentru tine [:)]

 

Si eu tot dupa Pasti ma duc la Triplu test, astept cu maaare nerabdare sa vad bebitelul si sa aflu ce e [il] [il] [il]

 

As vrea nastere naturala, nu stiu inca daca sa aleg sau nu epidurala....Voi ce preferati?

Care e DPN-ul tau emysa? sa il trec in listuta



#58
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:39

Multumesc, Anda!

 

 

 

Eu voi naste prin cezariana si desi multe mamici spun ca nu sunt greu de suportat durerile de dupa, pe mine ma sperie, de fapt si de drept, injectia pregatitoare. Ca sa nu mai zic ca voi naste in spitalul mare din ct si mi-e teama de atitudinea asistentelor. luasem in calcul o nastere la o clinica privata renumita in ct, dar fiind cu o afectiune neurologica am ajuns la concluzia ca daca doamne fereste mi se intampla ceva, tot la stat ajung si cel putin acolo voi avea parte de primul ajutor de indata. 

 

data nasterii ar fi 11 octombrie, insa fiind vorba de cezariana probabil va fi o idee mai devreme.

 

 

o dupa-amiaza minunata va doresc, fetelor!



#59
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:44

Fetelor, eu tot astept sa mi se vada burtica dar e scumpa tare la vedere. Cel putin dimineata, este lipta de spate. Nici inainte de a ramane gravida nu eram asa mumie. Toate hainele imi sunt largi, fund in blugi nu mai am si picioarele parca ar fi 2 bete.

:(((. Luni am programare la dublu test si o sa ii spun doctoritei ca am slabit, sper sa nu fie nimic in neregula si bebitul sa creasca mare si sanatos!! :(. Oricum, am mai intalnit burtici care spuneau ca pana la 5 luni nu se vedea nimic nici la ele.. Macar ma mai linistesc cand aud la altele...

 

In legatura cu dublu test, de vreo cateva zile ma tot macina niste ganduri. Dublu test asta cica nu ar fi un diagnostic concret, ca de fapt este o statistica referitoare la sansele pe care le ai sa ai un bebit cu diverse trisomii. Dar nu e sigur. Si mai este si subiectiva ecografia, in functie de medicul la care te duci (eu ma duc tot la ginecoloaga mea, ca daca m-a chemat, na'...). Testul de sange, am inteles ca nici ala nu este asa de relevant, ca se calculeaza pe baza unor date pe care le da gineco, ce a masurat, cat a masurat etc... Voi cum ati iesit ca si rezultate fetelor? 



#60
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:56

salut,

 

 

andreea, nu te impacienta. esti o norocoasa inca, priveste lucrurile asa. doar ptr ca esti slaba nu inseamna neaparat ca bebele nu se dezvolta normal. am o prietena slaba care si pe parcursul sarcinii a fost la fel de slaba, dar bebele a fost sanatos, iar ea mereu eleganta si invidiata de multe femei. a nascut un baietel de 2.900, perfect sanatos, iar acum e un ranjila de 2 anisori.

 

cat despre testele astea, mie medicul mi-a zis asa:  nici bitestul si nici triplu testul nu iti vor spune 100% ca vei avea un copil sanatos, ci iti ofera in procente posibilitatea de a avea anumite afectiuni, iar noi trebuie sa ne asiguram ca aceste procente sunt cat mai mici. pana sa ajung la el am citit tot felul de chestii pe net si m-am gandit numai la prostii. el m-a incurajat sa gandesc pozitiv, iar el ma va ajuta sa aduc pe lume o bebica sanatoasa, asa cum imi doresc. 

 

 

Nu-ti mai fa griji ca nu ti se vede inca burtica. O sa se vada in curand, stai linistita. Sunt sarcini care se observa imediat, altele abia tarziu pe la 6-7 luni.

 

 

Capus sus si zambeste! Bebele tau sigur are destul loc incat sa faca acrobatii!:)





Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -