Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#41
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 11:44

[flo2] Neata dragele mele burtici!

Hidratarea este extrem de importanta in perioada sarcinii. Medicul meu mereu ma bate la cap sa beau peste 2 litri de apa si sa mananc multe fructe in fiecare zi. Mai ales daca apar si varsaturile atunci deshidratarea e si mai rapida. Eu am ajuns stafida la spital si nu a fost placut deloc. Pielea inca nu si-a revenit oricat ulei de cocos sau creme hidratante as folosi. Stiu ca nu e placut sa facem sant pe drumul spre toaleta dar trebuie apa multa.

Eu deocamdata mi-am reintrat in ritm, greturile de dupa-amiaza si-au reintrat in drepturi, dar sper ca sunt ultimele saptamani :) doar speranta mi-a mai ramas :))

 

O duminica excelenta va doresc! 



#42
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 08:38

Neata mamici! 

 

O noua saptamana ne asteapta, sa speram ca fara greturi sau macar din ce in ce mai rare. Oricum suntem pe ultima suta de metri din primul trimestru, greturile vor incepe sa dispara, bebelusii devin tot mai puternici in burtica noastra si abia astept sa vedem care dintre noi ne va da prima veste ca a simtit bebelusul miscandu-se.. :)

(deja mi-e mila de pe acum de acea "norocoasa" pentru ca o vom bombarda toate celelalte cu intrebari care mai de care :)) )

 

In legatura cu hidratarea, trebuie sa recunosc ca nici eu nu stau grozav la acest capitol. Beau maxim un pahar de apa pe zi. Stiu, stiu, nu sariti pe mine dar nu pot sa o beau... :(. Imi vine sa vars numai cat ma gandesc la apa :(. Sunt vizibil deshidratata, pielea mi s-a uscat, zici ca naparlesc (ma cojesc peste tot, ca atunci cand ne cojim de la bronz). Usor usor o sa incerc si eu sa beau  [:p] . 

 

O intrebare pentru burticile care au fost deja la dublu test: Fetelor, v-a facut ecografie transvaginala sau pe burtica? Eu merg Lunea viitoare si ar vrea si tati sa vina dar doar daca este eco normal ca altfel ii este jena sa ma vada pe masa aceea facand eco intern. 

 

Va pup si bebelusi sanatosi!!



#43
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 10:02

 Ce liniște in casuta noastră de burticute!!!

ce mai faceti , cum mai sunteti? 

Sa trimist niște  [pup]  [pup] , câteva  [flor]  [flor], sa papati  [papica] si hidratati  [pahar]  [pepsi] Sa crească mari burticile [gravired]



#44
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 10:11

O saptamana frumoasa la toate mini-burticutele [flo2]

 

Andreea, eu stiu ca la dublu test (si triplu) eco se face normal.

 

Noi ne apropiem de final de saptamana 13, si tot astept si urmaresc sa creasca burtica, parca putin putin iese in evidenta, dar mai asteptam inca ...uneori simt doar usoare "dureri" de burtica, senzatii de intindere, medicul mi-a zis ca e normal, bebe creste si se intind ligamentele...ooof greu mai trece luna asta pana la urmatoarea eco...



#45
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 12:00

Anda, am o banuiala ca tu vei fi prima care isi va simti puiutul in burtica. Ai cel mai apropiat DPN deci asteptam sa ne dezvalui senzatiile cat mai repede! Ai 13 - 14 saptamaaaaaani, bebitul tau a trecut de la greutatea unei piersicute la greutatea unei lamai :) Sa dea Dumnezeu sa creasca mari si sanatoase toate burticile de pe forum. 

 

Eu ieri l-am cam zbenguit pe piscotzel pentru ca am avut concert in Carrefour si nu m-am putut abtine sa nu fac "acrobatii" pe melodia "I will survive"... :) Am mancat si inghetata si i-a super priit burticii, basca m-au lasat si greturile asa ca, fetelor si in special Ana incercati cu inghetata ca s-ar putea sa va mai treaca din starile de rau :). In continuare sunt ingrijorata cu greutatea ca am ramas la 48 de kg, sper sa incep sa mananc mai bine si sa se si puna, sa fiu eu sigura ca bebe are de toate. Fetelor, ciorba de vacuta iarasi la mine a facut minuni. Dupa o zi petrecuta in Carrefour, stat in picioare, oboseala etc, m-au luat niste greturi incat numai ciorbica aceea mi-a facut mai bine ( in conditiile in care nu mai suportam ciorba de vreo cateva zile). 

 

Va pup!!! Bebelusi sanatosi!!



#46
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 12:05

Da, Andreea, asa este [flo2]  Acum ultimul DPN a fost "setat" pe 1 octombrie - vom vedea, oricum sunt cu ochii pe burtica si atenta la orice. Timpul parca trece asa greu... :(

 

Beti multa apa (ganditi-va la bebici si poate trece mai usor pe gat)! [alcool]



#47
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 14:29

Buna, fetelor!

 

Revin dupa o absenta de cateva zile. De vreo saptamana am dureri zilnice de cap si ochi. Nu stiu daca au legatura sau nu cu sarcina, cert este ca foarte greu mai rezist in fata calculatorului. 

 

Silvia, ma bucur ca te-ai linistit si ca totul este bine.

 

La ultima eco mi s-a spus ca s-ar putea sa fie fetita, ceea ce m-ar bucura f tare. DPN este undeva intre 3 si 9 octombrie. :)

 

Incerc si eu din rasputeri sa ma hidratez cat mai mult, desi imi este greu. Beau apa obligat-fortat.

 

Anda, cred ca noi avem cel mai apropiat DPN, nu? Burtica mea a inceput sa se vada. Deja nu imi mai pot inchide nasturele de la blugi.  



#48
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 15:13

Asa e Geo [:)] La blugii care ii aveam mai stramti si nu purtam curea, simt si eu ca a crescut burtica, mi-e greu sa inchid nasturele, nu ii mai suport, insa la ceilalti pantaloni am schimbat o gaura la curea [:)]



#49
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 17:37

Andreea, mie mi-a facut abdominala, dar spre sfarsit pt ca nu putea sa masoare nu stiu ce ca nu statea bebele bine, mi-a facut transvaginal. Dar m-am imbracat in halat si in jos am stat acoperita cu un cearsaf. Deci nu a fost nimic aiurea. Si la mine a fost sotul. Dar in general, abdominala se face.
In legatura cu hidratarea, eu de felul meu nu prea beau apa. Insa acum daca nu beau des, imi vine sa vomit. Imi este mereu sete. Oricum, nu ajung la 2 l pe zi.
Geo, deja ti-a zis ca s-ar putea sa fie fetita! Sper sa se mentina asa daca asta iti doresti! :-)Si eu sunt curioasa ce e, poate pe 16 la triplul test aflu. Desi parca am si emotii, imi vine si sa aman.. :-D Sper sa-ti fie mai bine cu durerea de cap! Tensiunea o ai ok?

#50
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 17:40

Fetelor, la mine de o saptamana se vede bine burtica! Mi-e asa de drag! Deja m-au intrebat mai multe persoane daca sunt insarcinata :-) Cred ca s-a ridicat uterul in ultimele zile, e mai sus. Asa ca asteptati-va sa se vada si la voi!



Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -