Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#31
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 17:58

Dragele mele burtici,

 

Va multumesc pentru gandurile frumoase! Am iesit din spital ieri seara pe picioarele mele si chiar ma simt bine. Nu imi vine sa cred ce diferenta pot face cateva pungi de perfuzii.. Dupa fiecare punga parca ma simteam mai vie :)) Au avut foarte multa grija de mine si medicii si asistentele de la Regina Maria si le multumesc din suflet! Pur si simplu m-au readus la viata pt ca marti cand am ajuns acolo nu ma mai tineam pe picioare. Experienta asta mi-a fost invatatura de minte si daca o sa incep iar sa vars tot dau fuga la spital pt perfuzie. Ma bucur ca am ales maternitatea asta..merita toate laudele. Comfort maxim si personal cat se poate de cald si atent la nevoile pacientilor. 

Bebe a fost si el verificat la internare si era bine mersi :)) nu il deranja starea mea.. Pe 14 aprilie o sa merg si eu la eco pt dublu test si morfologie fetala :) abia astept sa mai adaug niste poze in album.

 

Sper ca voi va simtiti bine si abia astept sa trecem toate de subiectul greturi! 

 

Va pup si va urez o seara frumoasa! 



#32
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 19:06

Mytz- super ca te simti mai bine. Sa ai grija de tine !  [flo2]

Eu azi am fost la de mi au luat sange pt analizele din primul trimestru. Saptamana viitoare am programare cu dr, tot atunci aflu si rezultatele. Astept 18 Aprilie cand am dublu test  [cool]  . Morfofetala ,la 22 saptamani mi au spus. 

Pana atunci, asteptam cumintei  [flirty]

Va  [pup]  [flo]



#33
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 00:20

Silvia , mie mi-a iesit hemoglobina 11 si , asa este apare la limita normala intre 12-15. Eu am intrebat -o pe dr mea pt ca eram foarte panicata , incepusem sa citesc pe net toate minunile :( . Se pare ca 11 este limita pentru gravide. La gravide apare de obicei mai mica si acele delimitari 12-15 sunt pentru toate categoriile de persoane...insa dr tau iti poate recomanda ceva vitamine sau fier. Mie de ex mi-a spus ca este f importanta sideremia si daca asta este in parametri, atunci este ok, daca nu ar fi fost mi-ar fi dat fier.

pupici :*** multi pe toate burticile :***



#34
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 09:58

mytzyus - ma bucur ca ti-ai revenit [flo2]

Silvia - cum a fost la dublu test, l-ai vazut pe bebe?



#35
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 15:12

Da, Anda, am fost. A fost minunat sa-l vad pe puiut! De data asta a reusit sa vina si tati, asa ca asta a fost prima lor intalnire. era cam somnoros, nu prea ii placea ca-l deranjam. Isi tot punea mainile pe fata, parca ar fi spus :"Lasati-ma in pace! Nu vedeti ca dorm?"  Initial nu se misca deloc si m-am cam ingrijorat. ecografista mi-a zis sa stau linistita, ca doarme, dar se va trezi pana la urma. :) Sa stiti ca s-a trezi destul de greu, cam dupa vreo 5 minute. Atunci m-am gandit la Geo, care zicea ca nu si-a vazut puiul miscand. Deci Geo, si asta poate fi un motiv! Acum astept rezultatul la dublul test saptamana viitoare.

 

Lorici, eu mi-am facut niste analize mai amanuntite pt depistarea cauzei anemiei si situatia e cam ciudatica. Hemoglobina tot scade, de la 10,3 acum 2 saptamani, la 10,1 acum. am citit ca in sarcina e bine sa o tii peste 10,5 ca sa fie ok pt bebe. Insa am fost f uimita cand am vazut restul analizelor. Sideremia ok, la fel si vitamina b 12, acidul folic chiar peste limita. Deci nu am nevoie de fier si vitamine. Eu am tot luat, dar am luat degeaba, pt ca nu asta e problema. Anemia stiam ca e ori feripriva, ori perncioasa, adica lipsa de b 12 sau acid folic. O sa ma duc la un hematolog saptamana viitoare si sper sa descopar enigma.

 

Mytzyus, ma bucur ca esti mai bine!



#36
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 10:01

Week end frumos fetelor!

va pupam!



#37
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 18:58

Noi de abia am venit acasa, am fost pe drumuri si suntem super obositi...ce bine ca maine e duminica...doar ca trece prea repede [:)] 

 

Un weekend frumos si burtici cat mai mari [flo2]



#38
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 20:46

Burtici, [flo2]

la mine azi a fost prima zi cand am vărsat . Groaznic! Pana acum nu prea am avut simptome asa, dar de ceva timp ma tot încerca greata, asa ca azi dupa ce am mancat , am dat tot afara. Eram rupta de foame , [yum]  mi era si frica sa mai mananc ceva, dupa ce nu am mai rezistat, mi am facut o salata si am  mancat o asa goală. Vad, ca e bine pana acum.

cred totuși, ca nu ma hidratez cum trebuie, pentru ca sincer nu pot sa beau f multă apa. Am observat ca sanii ,mamelonul si sfarcurile,,,sunt asa f uscate, zici ca se ia pielea de pe mine.

voi cum  va simțiti? Cu lichidele cum stati? Ce sfaturi imi dați? Multe dintre voi,poate  mai aveti copilasi si aveti experiența. Greata, sa zic asa,,, am tăiat o cu lămâie si dr mi a dat sa iau niște pastilute metroclopramid. La fel, stiu ca e bun ghimbirul.

Va  [pup] ! 



#39
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 20:51

elynko - este foarte importanta hidratarea, si eu am aceeasi problema, obisnuiam sa beau apa doar cand mi-era sere, un pahar pe zi poate, si acum mi-e foarte greu sa beau apa (nu stiu de ce, nu va pot explica), insa beau si fortat, asa cate un pic, incep de dimineata si tin sticla dupa mine....

 

ptr greata fa-ti mereu sa ai la indemana o limonda cu ghimbir - merge de minune [flo2]



#40
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 09:58

Neata' la burtici !  [hia]

Ce faceti, cum va simțiti? S aveti o duminica frumoasa, cu mult soare ! [pk]

Noi ne am trezit zglobii, desi noaptea nu a fost tocmai plăcută, ma dor sanii de mor, eu sunt si mai tatoasa asa de fel si noaptea ma lupt cu ei. Mi am luat o bustiera sa i țin strânsi.

[flo2]  [flo2]  [flo2]  pentru voi!





Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -