Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de voi! Copilul nu scapa de tuse!

tuse alergie corp strain la plamani pneumonia raceala inerstitiala

135 raspunsuri la acest subiect

#121
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 11:10

gina, intreaba la banca la care ai imprumutul (sau chiar si la alte banci) daca ti se poate refinanta creditul. ti se fac calculele la ce suma va puteti incadra acum pentru un credit de nevoi personale, ti se acorda acel credit, din suma acordata ti se opresc bani pentru a inchide creditul vechi si daca ai noroc iti raman banuti si pentru datoriile urgente. practic iei un credit nou pentru inchiderea celui aflat acum in derulare si achiti ratele la creditul nou de acum inainte. dobanzile au mai scazut acum, bancile sunt disperate sa acorde credite, s-au mai relaxat si conditiile de creditare, poate aveti noroc si va incadrati pentru refinantare.

iarasi, de ajutor pentru voi ar putea fi un card de credit, daca va incadrati pentru unul si cu conditia sa-l folositi exact asa cum trebuie, astfel incat sa nu platiti dobanzi (sunt cele mai mari dobanzi la cardul de credit, daca nu-ti achiti la timp suma minima de rambursat).

nu stiu cata experienta aveti voi cu bancile, insa ar merita sa te interesezi, poate iesiti un pic la liman cu banii. cu cardul de credit (daca ati avea) ati putea plati de exemplu la stomatolog pentru gutiera antibruxism, daca medicul (cabinetul) are o astfel de modalitate de plata acceptata. si in loc sa dati toti banii o data la cabinet, platiti lunar la banca o suma modica, timp de x luni pana achitati costurile serviciilor stomatologice. de multe ori plata in rate este cu dobanda 0 (daca achiti rata la timp), depinde de la caz la caz, de la firma la firma si de conventia pe care o are cu banca.

cat despre sangerarile nazale, fie are o fragilitate a vaselor capilare din nas, fie are legatura cu operatia de polipi. in general se rezolva cu cauterizarea vasului de sange care cedeaza mereu. cat de des i-ai pus copilului picaturi in nas ? pentru ca si astea, folosite in exces, pot duce la sangerari nazale, afecteaza mucoasa si vasele din nas. si aerul prea uscat din camera in care doarme poate duce la sangerari nazale.



#122
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 14:47

Multumesc tare mult fetelor pentru sfaturi si ca sunteti alaturi de noi ,pentru mine conteaza foarte mult ma mai treziti din starea asta urata psihic.Nu stiu daca banca ne va mai acorda refinantare ca avem o rata de 100 ron pe 5 ani  si ce am inteles eu de la sot ca nu mai poate face  ,si din motive ca nu ia mai prelungit contractul de munca din cauza piciorului.Incerc sa ma mai linistesc  ca o i-au rara  au venit prea multe probleme deodata ,am slabit  nici nu mai am pofta de mancare parca sunt un robot mananc  dar nici nu mai simt gustul la mancare.Va multumesc ca  sunteti  alaturi si sa va de-a Dumnezeu multa sanatate ! [flor]



#123
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 14:52

gina, in astfel de situatii exista posibilitatea sa soliciti bancii diminuarea ratei lunare, deoarece vi se diminueaza venitul pe familie. se prelungeste perioada de plata, e adevarat, dar macar stii ca platesti o rata lunara mai mica la banca. una peste alta nu faci mare economie la plata sumei imprumutate, dar poate va vine mai usor sa platiti 70-80 lei/luna rata in loc de 100...

ai grija de tine, sa nu te imbolnavesti, copilul si sotul au nevoie de tine.



#124
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 16:42

Mie luatul unui credit mai mare precum si cardul de credit mi se par o adancire si mai mare a problemelor.

#125
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 18:28

nu dramatiza ...

 

Gandeste optimist. 

Daca tu esti asa de stresata si copilul va fi la fel. 

Poate reusiti sa gasiti chirie mai mica si mai aproape de gradinita si tu sa te angajezi...dar dc esti asa disperata ce rezolvi?

 

Poate ca intai ar tb sa te duci la medicul de familie sa-i spui de problema cu nasul care sangereaza si sa vezi dc gasesti un psiholog de copii. 

 

Chiria lor ESTE deja mica, ei locuiesc la ANL-uri, unde sa gaseasca chirie sub 350 de lei, cat platesc ei acum? Noi suntem mai aproape de gradinita si platim mai mult. 



#126
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 20:49

Maine o sa-mi iau niste  magneziu ca simt ca pic jos ,sa-mi mai revin un pic ca ma vede si Rares si nu e bine deloc  pentru el.Va pup fetelor  si multa sanatate sa aveti! [flo2]



#127
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 23:29

Trebuie sa gasiti o solutie sustenabila in timp.

Variante:
1. Scaderea cheltuielilor
2. Cresterea veniturilor

Varianta 3, creditul, poate fi buna doar daca se aplica si varianta 2, altfel e o varianta proastra pentru ca vei avea de dat mai multi bani decat ai luat, deci iesi in pierdere.

Cea mai buna e varianta 2: Incearca sa iti gasesti tu ceva de lucru sa sotul un serviciu mai bine platit. dar ideal e sa lucrati ambii.

#128
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 10:25

Si eu imi doresc sa am servici dar ce fac cu Rares ? il pot duce la scoala de la ora 6 dimineata ?iar daca il dau la aftar schol  trebuie sa-l iau la 4 ,jumate cel tarziu si iar nu se poate ca sotul scapa la 5 uneori 6 de la servici iar eu am depus o multime de CV la Carrefour si nimic .Singura solutie era la confectii de dimineata pana seara.Mama mea este bolnava este operata pe fata de 2 ori de cancer de piele ,tuseste de foarte rau cred de la plamani nu stiu ,si are si un infarct de cate ori vine pe la noi o buseste sangele pe nas  si asta i se intampla foarte des si pe strada si mi-e foarte teama sa o las cu Rares.



#129
ingrid2907

ingrid2907

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 06:24

Si eu imi doresc sa am servici dar ce fac cu Rares ? il pot duce la scoala de la ora 6 dimineata ?iar daca il dau la aftar schol  trebuie sa-l iau la 4 ,jumate cel tarziu si iar nu se poate ca sotul scapa la 5 uneori 6 de la servici iar eu am depus o multime de CV la Carrefour si nimic .Singura solutie era la confectii de dimineata pana seara.Mama mea este bolnava este operata pe fata de 2 ori de cancer de piele ,tuseste de foarte rau cred de la plamani nu stiu ,si are si un infarct de cate ori vine pe la noi o buseste sangele pe nas  si asta i se intampla foarte des si pe strada si mi-e foarte teama sa o las cu Rares.

 

Nu te supara pe noi...dar dc nu muncesti acum ...cand? Cand se duce copilul la liceu? Toti ne descurcam cu servici si copil ..si facem compromisuri. 

 

Eu am pe cineva care ia cand si cand copilul de la gradinita si o platesc pe zi. Cand am cautat pe cineva ...au inceput gurile lumii sa comenteze ca nu o sa vina nimeni ..ca tb sa platesc lunar. Uite ca am gasit...fata are nevoie de bani..o sun cand am nevoie si ia copilul de la gradinita si sta pana vin eu. Acum ma suna ceilalti ca voiau orice sursa de bani ..chiar si ocazionala.

 

Poate la fabrica de confectii poti sa te angajezi pt 4 ore pe zi. Iar de copil se poate ocupa o perioada sotul ..mai ales ca daca se opereaza posibil sa stea in medical.

 

Sau poate gasesti sa iei  tu copii de la scoala si sa stai cu ei pana vin parintii de la servici.

 

Trebuie sa iesi din cercul vicios si sa gasesti solutii.



#130
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 03:30

Gina, am postat licitatiile de care am scris zilele trecute [pup]

Sunt cele 6 rame de ochelari de aici: http://comunitate.de...turi/31/diverse





Etichetat si cu tuse, alergie, corp strain la plamani, pneumonia, raceala inerstitiala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -