Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor

profesori scoala cod etic dezbatere

130 raspunsuri la acest subiect

#111
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 26 iunie 2014 - 20:03

Eu am un cd cu - tabla inmultirii  hiphop  [:-)))]

Cind greseau cei din anii mari ....le puneam tabla inmultirii pina ii innebuneam......dar am ajuns sa nu o mai suport eu...

Daca sint doritori o pot da- dar e in engleza. 



#112
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 26 iunie 2014 - 20:46

William a invatat table inmultirii din clasa a 1 (accasa)...si la scoal aau inceput sa faca ceva din clasa a 2-a.

 

eu cand l-am invatat...nnu l-am fortat sa o stie ca pe o poezie.

din cate imi amintesc am inceput cu cea cu 1 , 10 apoi cu 5 sa ii dau curaj...apoi cu 2, cu 4...cu 8  si apoi cu 3,6,9 ....a fost usor asa.

 

faceam de vreo 3 ori pe saptamana...cate 5 inmultiri noi si repetam de fiecare data ce invatase data anterioara.

la noi a mers bine cu metoda cu scrrisul.

 eu ii scriam operatiile el punea raspunsul....si tot asa cite 5 azi cate 5 miine le-a invatat.

 

cu flash cardurile am incercat dar se cam plictisea. ...dar e eficienta la f multi copii si asta fac si in scoala.

desi imi amintesc in clasa 3-a dinmineata incepeau table inmultirii ca pe o pozie.

 

doamna imi spunea cu flash cardurile sa avem cite 10 in mina...care le stie le cistiga...care le pierde le repeat.

 

pt William a f usor inmultirea ca face operatii de adunare din minte...si unde nu stia automat...le aduna...repede.

 

 plus ca sunt multe tricuri la inmultire si daca le invata le e f usor.

parca ami scrisesem undeva cea cu 9 se invata pe degete sau sunt numerele inverse.

la cea ccu 7 ...de ex 7x8=56...ce vine inainte de 7?...5 si 6 pe William il atrage jocul numerelor...eu ccred ca parinnte treb sa observi ce-l atrage si pe methoda aia sa mergi. incercati fflash carduri, papagalul, scris...vedeti ce ii place si ce da rezultate.



#113
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 08:06

Flashcardurile sunt foarte eficiente. Le recomand! Nu numai la tabla inmultirii dar in general ca sa inveti ceva nou.



#114
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 21:21

Nu are legatura cu subiectul dar are legatura cu educatia.

Astazi m-am gindit la Rufus  [:)]

Cum am mai scris la un alt subiect studentii de la colegiu nostru lucreaza la un proiect de 'redesign' al statiei de tren locale.

O firma destul de mare de consultanta si design, constuctii, etc - ne este partener.

Firma ne-a oferit consultanta pe parcursul acestui proiect.

Ei angajeaza destul de mult proaspat absolventi - care in acest proiect au fost mentorii studentilor nostrii - practica pentru ei practica pentru noi. 

Si azi am fost ultima oara la ei pentru ultimile retusuri inainte de marea prezentare.

Pina acum nu am vizitat si birourile unde se munceste efectiv, astazi am vizitat toata firma.

Rufus sint mai mult ca sigura ca ar fi fost incintat, eu am fost fascinata si nu ma pasioneaza si nu sint nici in domeniu.

Am vizitat diferite departamente unde ni s-au facut prezentari, aratat,etc.... 

De exemplu cum diferite constructii, in anumite zone afecteaza traficul.....simulari de trafic cu diferite mijloace de transport. pietoni, etc.....

Cum o trecere de pietoni in 'Z' semaforizata desteleneste traficul daca inlocuieste o trecere de pietoni normala.

Ne-am aratat schite ale noului pod care se construieste in oras.....

Si ce mi-a placut cel mai tare un proiect la care au cistigat ei licitatia deja se constuieste...... ne-au aratat tot planul pe calculator......

Cind prezinta proiectul pot sa vezi si unde sint prizele .....pe etaje, culori .....fascinant

Echipa care se ocupa cu partea de 'apa' socoteste de la cum este afectata canalizarea pina la a face calcule aproximative in caz de inundtii,.......

Fascinant.  



#115
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 21:30

Ei folosesc acest BIM 

 

http://www.autodesk....deling/overview

 

Care din cite am inteles .....tot ce este finantat mai nou de guvern trebuie sa aiba BIM .



#116
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 23:08

Eu am un cd cu - tabla inmultirii  hiphop  [:-)))]

Cind greseau cei din anii mari ....le puneam tabla inmultirii pina ii innebuneam......dar am ajuns sa nu o mai suport eu...

Daca sint doritori o pot da- dar e in engleza. 

 

 

Eu as vrea, daca-mi spui de unde pot gasi. Ai mei au trecut de nivelul asta, dar pot folosi cu alti copii.  [flo2]

 

Multumesc anticipat!



#117
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 28 iunie 2014 - 14:12

Eu as vrea, daca-mi spui de unde pot gasi. Ai mei au trecut de nivelul asta, dar pot folosi cu alti copii.  [flo2]

 

Multumesc anticipat!

E le-am cmparat mai demult.....daca vrei iti trimit

Le caut azi ca am si un CD si salvate pe un calculator.



#118
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 01:40

Multumesc, daca poti sa le pui "sus" pe vreun site si eu sa le dau jos de acolo, ar fi perfect. Fratele meu imi trimite file-uri mari asa, sa-l intreb ce site foloseste el de obicei. 



#119
Monica_25

Monica_25
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 15:46

Buna ziua,

 

Nu stiu daca postez bine rugamintea mea. Daca nu, astept directionari:) Doresc sa-mi fac mutatie pentru inscriere copil la Scoala 79 in anult 2015. Ma poate ajuta cineva in acest sens? Cunoasteti pe cineva care ar fi dispus sa ne ajute?

 

Multumesc frumos!

Monica 



#120
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 07:41

Monica, nu suntem straini de dorinta parintilor de a face cat mai bine copiilor...

Dar ceea ce doresti tu este ilegal si, ca atare, te rugam sa nu folosesti platforma DC pentru aceste lucruri.

Multumesc de intelegere.





Etichetat si cu profesori, scoala, cod etic, dezbatere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -