Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor

profesori scoala cod etic dezbatere

130 raspunsuri la acest subiect

#121
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 iulie 2014 - 10:29

Eu scolarita de clasa 1 am fost la in 1980, tocmai implinisem 6 ani in august. In clasa 1 am invatat cu totii sa citim si sa scriem - intai betisoare, carlige, apoi litere, ma-ma, a-na, ana are mere etc Matematica - au fost adunari si scaderi. Inmultirea si impartirea le-am facut in clasa a 2-a.

 

Juniorul meu tocmai a terminat clasa 1 si are 5 ani si jumatate. In Scotia, spre deosebire de Anglia, nu exista "Reception", copiii intra direct in clasa 1. Cand a inceput scoala stia de la gradinita sa isi scrie numele, stia cifrele si stia sa numere foarte bine, stia majoritatea literelor  - sa le recunoasca in cuvinte cunoscute, de ex, T in Tesco, D in ASDA etc  - , stia formele geometrice etc, Acum, "absolvent" de clasa 1, stie sa citeasca chiar foarte bine, inclusiv cuvinte mai lungi si grele, stie sa adune si sa scada pana la 20, stie sa scrie OK, dar "nelegat"... si ei toate astea le-au invatat cumva in joaca, intr-un mod relaxant. Mister iubeste scoala, o iubeste pe invatatoare, e un pic amarat ca de la anul vor avea o alta invatatoare, dar a zis ca nu e asa de rau ca "el o place si pe Mrs Tweddle". Ei in fiecare vineri aveau asa numitul "golden time", cand pot sa se duca sa se joace in clasele vecine, deci cumva se face schimb de elevi (erau o clasa de 1, una compusa 1/2, in care era el, una de a 2-a si una compusa de 2/3)  -  si asa copiii au ocazia sa se joace cu jucarii noi in salile de clasa vecine, sa cunoasca si sa se joace si cu alti copilasi, si bineinteles asa le cunosc si pe celelalte invatatoare.



#122
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 21:14

E le-am cmparat mai demult.....daca vrei iti trimit
Le caut azi ca am si un CD si salvate pe un calculator.


Vreau si eu please! Ca fii-mea o sa facă mate in engleză

#123
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 19:37

Vreau si eu please! Ca fii-mea o sa facă mate in engleză

cind ma intorc acasa (acum sint in Romania) va fac Cd-uri am mult mai multe si cu matematica "serioasa" cu video si cu explicatii in  engleza si le trimit.



#124
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 08:34

Ab le poți pune pe dropbox, ca sa nu te incurcam prea tare. Mulțumim frumos.

#125
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 09:58

Ab le poți pune pe dropbox, ca sa nu te incurcam prea tare. Mulțumim frumos.

Pe 4 ma intorc acasa si dupa pe 8 plecam in concediu ...dupa le ne intoarce le pun.



#126
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 21:19

Ab le poți pune pe dropbox, ca sa nu te incurcam prea tare. Mulțumim frumos.

Doamnele, am pus pe dropbox CD- ul cu GCSE - Higher.

Cine il vrea?

Urmeaza sa pun tabla inmultirii dar am uitat cd-ul la munca.  



#127
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 16:47

Dupa parerea mea codul etic al profesorilor este inutil ca si 'Strategia anticoruptie in educatie". Sa va spun si de ce. In codul etic se spune ca profesorii n-au voie sa loveasca si sa umileasca elevii, ca nu au voie sa ia spaga, cadouri, mita. Dar de cand erau legale aceste lucruri? Spaga este pedepsita in codul penal. De ce mai trebuie un cod de etica? Sunt cadre didactice, nu sunt maturatori, acestea sunt lucruri de bun simt.

Pe de alta parte, in acest cod etic sanctiunile sunt sub forma de "atentionare colegiala" sau includerea persoanei intr-un program de" remediere comportamentala".

In "Strategia anticoruptie in educatie" domnii din MEN  vor duce cadrele didactice la cursuri in care le le vor spune ca nu e frumos sa ia spaga. Asa considera ei ca vor elimina coruptia din educatie.

 

In privinta fondurilor care se strang prin scoli:

 

1)Am platit in fiecare an 80 lei-fondul scolii si 100 lei -fondul clasei (pe an). Cand am cerut, in scris, sa mi se spuna cum s-au cheltuit banii din fondul scolii, mi s-a raspuns ca nu s-au strans acesti bani (nici scoala si nici asociatia de parinti). Adica cum ? Noi suntem niste idioti? Se pare ca da, pentru ca am dat bani fara sa primim chitante. Sa facem o mica socoteala: 80lei x 1000 elevi (aprox)=80.000 lei pe an. Unde sunt? Am crezut ca acesti bani se vor folosi pentru dotarea scolii, dar nu stiu unde au ajuns. In concluzie eu nu mai dau niciun leu la scoala.
2) Mafia manualelor- In fiecare semestru platim o gramada de bani pentru manuale si auxiliare. Comenzile se fac prin profesori, profesori ce au devenit agenti comerciali ai diverselor edituri. Poate o sa-mi spuneti: de ce le cumperi? Nu e obligatoriu, dar din moment ce majoritatea parintilor le cumpara si profesorul da teme din acele manuale sunt practic obligata sa le cumpar.
Editura Corint a stat cu un stand de carti in holul scolii timp de aprox 2 saptamani in decembrie 2013 (inainte de cazul Blandu). Mai este ceva de comentat? Acum, mai nou, vanzarea de carti se cheama "Club de lectura". Adica parintii cumpara carti prin scoala de la o editura si copilul citeste acasa. Eu inteleg altceva prin "Club de lectura", dar probabil sunt de moda veche.
3) Mafia concursurilor - In multe scoli exista tot felul de concursuri (Smart, Cangurul, Arhimede, fara numar) pentru care ar trebui sa platim 20 lei pentru participarea copilului. Nu primim chitanta . Un ordin de ministru( Pricopie, inainte de a pleca) Ordin 5002/decembrie 2014 interzice organizarea si desfasurarea de concursuri in unitatile de invatamant de stat cu taxa.
4) Reparatii in clasa- De cand am intrat in clasa I- a cu primul copil, sedintele cu parintii erau ore de shopping. Trebuia sa cumparam manuale si auxiliare, sa dam bani pentru dulapuri, perdele, jaluzele, sa zugravim, sa cumparam casetofon, sa schimbam catedra doamnei, ca era veche. Se discuta mai putin despre scoala si cum se descurca fiecare copil si mai mult despre bani.

 

De aceea eu nu mai cotizez niciun leu la scoala. Copilul trebuie sa invete, nu vreau sa-i platesc notele. Intr-adevar era mai bine pe vremea lui Ceasca cand dadeam examen de intrare la liceu si nu erai conditionat de notele din clasele V-VIII. Dar aceasta lege este este facuta special pentru a fi dependent de profesori si de notele lor la toate materiile.

 

http://omul-revoltat.blogspot.ro



#128
Lizzybusy

Lizzybusy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 23:03

Cred ca postul lui MMVC sintetizeaza foarte bine si parerea mea. Codul asta etic e ca o tichie de margaritar. Nu d-aia luau spaga unii profesori sau nu d-aia lipseau de la ore, ca nu aveau ...cod etic.

Consider insa ca profesorii sunt nici mai buni nici mai rai decat oricare alta categorie socio profesionala din romania. As fi foarte uimita sa aflu de o profesie din Romania, unde sunt mult mai multi oameni cinstiti, muncitori si temeinici (cu substanta) decat in celelalte.



#129
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 09:15

Alta faza socanta filmata de un elev altfel nu s-ar fi aflat. Totusi femeia asta palmuieste de zeci de ani chiar nimeni dintre colegii ei nu s-a sesizat?

Da, codul etic in Romania  e necesar si ar trebui stransi o data pe saptamana si obligati toti invatatorii sa-l citeasca cu voce tare in fata copiilor in careu. Sunt de neiertat dascalii ce fac asta si de asemeni parintii carora le ajung la ureche aceste fapte si tac daca nu este vorba despre copilul lor.

 

Nu legea va salva Romania , ci educatia. Legea nu se aplica pentru ca oamenii nu sunt educati in spiitul aplicarii ei.  Cu cat mai multe coduri etice nu atat mai bine. Asa afla macar lumea cum ar fi normal sa reactioneze.

 

http://www.reportern...rofesoara-video



#130
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 21 ianuarie 2017 - 08:31

In Scoala 7 din Bucuresti banii si darurile sunt normalitatea. Se practica masiv atentiile. Pentru parintii cu principii sanatoase, acest fapt genereaza nedreptati si frustrari extraordinare. Daca nu dai, copilul tau nu conteaza. 

Problema ca majoritatea ofera bani, cadouri pentru binele copilului.

 

Este o realitate pentru care noi vom parasi aceasta scoala si acest sistem.

 

ALTA PROBLEMA GRAVA - prezenta propriilor copiii ai invatatorului in clasa in care acesta preda.

 

In scoala 7, invatatoarea noastra, suplinitoare, are propriul copil in clasa, fapt ce naste un CONFLICT DE INTERESE MAJOR.

Nu va imaginati ce atmosfera poate genera in clasa o invatatoare suplinitoare, aflata la prima generatie in clasa primara (lipsita de experienta pedagogica) ce isi are propriul copil in clasa!





Etichetat si cu profesori, scoala, cod etic, dezbatere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -