Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii si tehnologia

copii telefon

45 raspunsuri la acest subiect

#31
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 22:46

Erai pe aici la Blackout-ul din august 2003, cand n-a fost curent?

Eram pe forum, ofcourse:)), si brusc s-a inchis computerul. Am crezut ca e ceva din casa. Am vrut sa-l sun pe barbata-miu si nu mergea telefonul si nici celularul. Atunci mi-am dat seama ca e groasa. Socra-miu era pe drum si a auzit la radio ca nu e curent, s-a oprit imediat si-a cumparat vreo 20 de galoane de apa.

Doua zile n-am avut curent, frigiderul nu l-am deschis, mancam conserve, apa la buda si la robinet nu mai era ca nu mergeau pompele la oras. Apa cumparata de socra-miu o foloseam sa aruncam in wc si sa ne spalam. Ascultam vesti la radio din masina, benzinariile nu functionau, magazinele idem.

Mi s-a parut interesant de observat fenomenul, aici totul era paralizat din cauza lipsei electricitatii. Caldura si lipsa aerului conditionat nu m-au deranjat, eram doar de un an aici si eram inca obisnuita ca in Romania unde nu avusesem aer conditionat.

E bine sa ai idee si cum functionau lucrurile mai demult si pe care nu le mai folosim, nu se stie cand ajuta la nevoie.

Celularul de ce nu a mers? Mie mi-a mers si celularul si noi am avut si apa. Desi am avut cred mai mult de 2 zile de blackout. (da, vb de blackout din 2003).



#32
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 23:09

Habar n-am. Probabil pentru ca nu mergeau landlines toata lumea a sunat pe celulare in acelasi timp. Si, nu sunt sigura, dar cell towers parca merg si ele tot cu electricitate, cand nu e au baterii ca back-up care probabil se termina si ele.



#33
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 23:21

Habar n-am. Probabil pentru ca nu mergeau landlines toata lumea a sunat pe celulare in acelasi timp. Si, nu sunt sigura, dar cell towers parca merg si ele tot cu electricitate, cand nu e au baterii ca back-up care probabil se termina si ele.

Ah, da, makes sense :) La noi au mers celularele (bine, al meu a mers primele 2 zile si apoi s-a descarcat). La noi blackout-ul a durat vreo 3-4 zile, nu-mi amintesc exact. Gateam pe BBQ :)



#34
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 20:34

aaaaaaaaaa the blackout aproape ca l-am uitat ce vremuri [:)]



#35
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 03:31



aaaaaaaaaa the blackout aproape ca l-am uitat ce vremuri [:)]

 

el o el [:-)))]



#36
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 04:54

Oana imi place catelusa ta tare mult, are aceasi culoare cu catelusa mea [:)] da sigur sant rase diferite



#37
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 04:59

Multam xo [pup]



#38
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 13:31

Prefer sa nu ma bazez numai pe tehnologie. Accesul la satelitii aia s-ar putea sa nu il ai cand ti-e lumea mai draga. Reteaua telefonul meu mobil nu a functionat de cateva ori. In vara a venit in zona noastra piatra. Cu cinci minute inainte eram afara cu niste prieteni si am vazut norii si lumina aia speciala dinainte si am comentat ca va veni piatra. Mai si a dat cu o piatra de toata frumusetea. La noi a mai fost cum a mai fost dar 10 km mai departe au fost distrugeri masive, gheata fiind mare cat mingi de tenis: masini distruse, ce era in gradina distrus, fatade de la casa cu gauri. Cine isi dadea seama ca vine asa o vreme si-ar fi dus frumos masina in garaj sau ar fi luat unele lucruri de afara. Nici un satelit nu apuca sa te ajute la asta si nici o prognoza nu va fi atat de detaliata. 

 

Mi se pare atat de adevarat ce zici Aschiutza si am realizat citind multe din postari ca tendinta generala e sa ne bazam din ce in ce mai mult pe tehnologie si sa pierdem in felul acesta conexiunea cu natura. Oricum ... e slaba rau legatura noastra cu natura de cand stam in blocuri si petrecem 90% din timpul nostru in interior ... poate si de asta ne batem joc cu atata nepasare de natura, nu mai e parte din noi.


Editat de ralcat, 16 aprilie 2014 - 13:31 .


#39
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:04

Cum reactioneaza copiii de azi la un walkman:

 



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:26

Celularul de ce nu a mers? Mie mi-a mers si celularul si noi am avut si apa. Desi am avut cred mai mult de 2 zile de blackout. (da, vb de blackout din 2003).

Dar ce sau cine anume a cauzat blackout-ul asta?





Etichetat si cu copii, telefon

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -