Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii si tehnologia

copii telefon

45 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:54

Eu la ce a scis Viviana nu am inteles rostul la a invata sa faci poze cu un aparat de fotografiat vechi. 

De aratat si explicat da ......dar nu invatat a folosi, decit daca chiar ii pasioneaza.

L-a gasit in casa, un Ricoh din anii '90. A dorit sa invete  sa-l foloseasca.

I-am cumparat film, a facut poze si le-am dus la developat. Au fost primele ei poze.

Nu este pasionata de arta fotografiei.



#12
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 15:48

L-a gasit in casa, un Ricoh din anii '90. A dorit sa invete  sa-l foloseasca.

I-am cumparat film, a facut poze si le-am dus la developat. Au fost primele ei poze.

Nu este pasionata de arta fotografiei.

Viviana, am inteles pe ea chiar a interesat-o. 



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 21:18

Ai mei in Romania au si un telefon cu fir (dar nu cu disc, ci cu butoane), asa ca Marcia stie ca exista si telefon cu fir; si chiar vorbeste la el cand e in tara. Aici am vazut telefoane cu disc (dar nu stiu daca au fir sau nu); chiar ma gandesc sa iau unul, pt ca arata ft fain  [:)]  



#14
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 20:55

Telegrama.

 

Cind am fost in Romania, o matusa a sotului meu (care stie sa foloseasca email-ul) a considerat ca este frumos sa ne trimita o telegrama.  [flo2]

Fiica  unei veriosare (16 ani) ce s-a mai minunat, nu vazuse niciodata.

Si ne-a intrebat de ce nu email? ......am incercat noi sa-i explicam ca de fapt a facut-o pentru tata. 

Am stat dupa si ne-am gindit oare angajatele de la posta mai stiau cum sa trimita o telegrama?

Si oare cite trimit intr-un an? 



#15
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 22:29

Ne folosim din ce in ce de mai multe obiecte despre care stim foarte putin. 

 

Multe tehnologii cu cat devin mai complicate, cu atat e mai greu sa le intelegei functionarea. Asa ca pt copii e f util sa vada, sa puna mana si sa inteleaga tehnica veche, poate sa fie si de pe vremea egiptenilor sau a grecilor. Prin tehnologia avansata neinteleasa se pierde si multa informatie de baza. In timp poate duce la reducerea creativitaii tehnice. Apoi necunoasterea stiintifica in randul oamenilor care nu se specializeaza tehnic, duce la aparitia a tot felul de zvonuri si teorii conspirationale.

 

Pe vremuri oamenii stiau sa faca o oarecare prognoza a vremii. Dupa nori, dupa cum se asezau si reactionau animalele, dupa culaorea soarelui la apus, dupa plante. La ce mai e necesar cand avem progonza la TV si radio? Pt cei care se duc prin munti, unde vremea locala poate fi foarte schimbatoare si greu de prevazut pt perimetre mici, e important. Pt marinari. Pt tarani. Ne dezvatam nu numai sa intelegem ce folosim dar si sa citim natura din jur. 

 

Ma intreb daca mai exista cluburi de radioamatori  sau de electrotehnica pe la cluburile copiilor. 



#16
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 22:50

voi va intoarceti in trecut?  avem sateliti pentru vreme.



#17
smartapp

smartapp
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 22:53

Din pacate depindem de tehnologie si copii nostri s-ar putea sa ne mustreze :) daca nu ii aliniem in pas cu aceasta moda. Totul tine de abilitatea noastra de a decide ce tehnologie e benefica pentru fiecare etapa a vietii lor.



#18
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 23:04

Prefer sa nu ma bazez numai pe tehnologie. Accesul la satelitii aia s-ar putea sa nu il ai cand ti-e lumea mai draga. Reteaua telefonul meu mobil nu a functionat de cateva ori. In vara a venit in zona noastra piatra. Cu cinci minute inainte eram afara cu niste prieteni si am vazut norii si lumina aia speciala dinainte si am comentat ca va veni piatra. Mai si a dat cu o piatra de toata frumusetea. La noi a mai fost cum a mai fost dar 10 km mai departe au fost distrugeri masive, gheata fiind mare cat mingi de tenis: masini distruse, ce era in gradina distrus, fatade de la casa cu gauri. Cine isi dadea seama ca vine asa o vreme si-ar fi dus frumos masina in garaj sau ar fi luat unele lucruri de afara. Nici un satelit nu apuca sa te ajute la asta si nici o prognoza nu va fi atat de detaliata. 



#19
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 13 aprilie 2014 - 09:27

Eu am făcut un curs de transmisii radio, de-abia am dat examenul. E pentru marinarit. E al naibii de important sa știi sa faci o transmisie radio in anumite situații. Dar si asta depinde de tehnologie, dacă nu o ai, pui mesaj in sticla si ii dau drumul pe apa. La fel si cu vremea, nu ai peste tot receptie radio si e bine sa inveti ceva despre cum sa citești norii si barometrul. GPSul e o minune tehnica, dar ce faci dacă te lăsa bateriile sau se joaca astia de la NATO cu semnalul si îți da poziția eronat? Un lucru pe care l-am învățat pe barca este sa nu te bazezi niciodată 100% pe tehnologie.

#20
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 13 aprilie 2014 - 14:43

Acuma realizez ca nici eu nu mai am telefon cu fir... insa exista firul de conexiune pt telefonul fix. [:)]

Noi avem un fax si Victoria e super-fascinata. Ne innebuneste sa-l conectam (nu e conectat, il conectam o data la 5 ani, cand avem nevoie sa trimitem un fax, desi, cred ca de cand o avem pe Victoria nu l-am conectat niciodata). 

 

Aseara ne uitam la Dancing with the Stars si la un moment dat un dans a inceput in imagine alb-negru. Victoria a intrebat ce au hainele dansatorilor, ca se vad 'ciudat'. I-am explicat ca aia e imagine alb-negru si ca eu pana la 14 ani nu am vazut culori la tv!  [batcap]





Etichetat si cu copii, telefon

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -