Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce conditii ati renunta...


326 raspunsuri la acest subiect

#321
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 21:18

eu la subiect am vorbit din perspectiva mea,necunoscand-o pe Selene (si problemele ei).

 

am spus si ce faceam cand am avut si noi o situatie financiara delicate si cand trebuia sa ma ocup de afacere si  lucram de acasa, cu sot bolnav, si copil de 4-5 ani.

 am spus si cum e viata mea de acum, cand situatia financiara imi permite sa stau acasa si sa nu lucrez...(recunosc ca daca as avea ocazia sa lucrez de acasa asa accepta-o intr-o clipita.)

 

intelegind de la voi ceva in plus despre  situatia selenei, eu sunt de parere ca lucratul de acasa e un big + are multe avantaje...si ami ales faptulc are de lucru si sa fie multumita pt asta.

 

selene, iti spun inca o data , ca am trecut prin multe si in viata, nu te astepta sa iti vina totul pe tava, totul usor...viata e grea.

dar cand nu faci nimic, nimic nu se intimpla.

 

treb sa iti schimbi atitudinea fata de familie, fata de copil, fata de tine...sa fi o luptatoare. o buna organizare este un pas spre success.

 treb sa iti organizezi timpul incit sa-l folosesti la maxim. cand timpul te preseaza te scoli la 5-6 nu la 7...incat pana se scoala copilul sa ai curatenie, mancare...totul gata.

 seara poti sa stai sa lucrezi pana mai tirziu ca esti tinara.

 

pune-te de accord cu sotul in ce vreti sa faceti cu viata voastra. cu el poti sa iei cea mai bun decizie , nu cu noi de pe forum care nu te cunoastem.

 

eu iti doresc success si daca ainevoie de ceva cat priveste organizarea eu incerc sa te ajut.

 

Domnul sa fie cu tine!


Editat de michelle-usa, 07 februarie 2014 - 21:19 .


#322
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 22:33

E o mare diferenta cum e perceputa femeia casnica in tarile dezvoltate si cum e perceputa in Romania. Aici marea majoritate, oricit de carieriste ar fi, dupa ce nasc isi reduc orele de  lucru, sau lucreaza de acasa, pt ca se poate. In romania nu exista aceasta posibilitate, e totul sau nimic, iar femeile casnice clar sint niste inculte si lenese. Mentalitatea asta dainuie de zeci de ani, asa ca iulia judeca prin prisma ei, a faptului ca ea traieste in Romania. Plus factorul material, citi soti romani cistiga suficient sa cumpere o casa cu salarul lui plus alte asigurari de sanatate si pensie? Iulia judeca prin prisma tarii unde locuiest si are drepate in ceea ce spune. 

 

Aici tuturor li se pare normal sa pui pe prim plan copiii si sotul, pina face ultimul copil 6 ani, ai dreptul la flexi time, deci sa alegi intre ce ore vrei sa muncesti, in functie de aranjamentul cresa, plus poti sa ceri part time sau sa lucrezi de acasa pt o anumita perioada de timp. Daca alegi sa nu te mai intorci la servici pina intra copilul la scoala, iarasi, e perferfect normal, nimeni nu te judeca, nimeni nu te clasifica drept lenesa sau fara studii.

Romania nu e canada, USA sau UK, deci ceea ce i se potriveste lui iulia b nu i se potriveste lui Michelle sau Nadia. N-are rost sa va simtiti vizate, cred eu, caci mentalitatile difera ca de la cer la pamint intre aceste tari.



#323
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 22:54

Un lucru vreau sa lamuresc, mi se pare ca nu s-a inteles:

 

In momentul de fatza, locuim cu socrii pentru ca nu avem nicio alta alternativa. Am fost plecati din oras, ne-am incercat norocul in alta parte, am facut tot ce am putut face, in timpul de care dispuneam, pentru a ramane acolo. Insa nu s-a concretizat nimic.

 

"Selene tot nu s-a mutat". Selene a riscat totul in vara anului trecut. Selene s-a intors pentru ca nu a avut de ales. 

 

Iar soacra, asa cum este ea (am observat niste tendinte de infigere in ea cam prea tare, va asigur ca nu merita asta) ne-a deschis usa atunci cand o alta persoana ne-a inchis-o. Atunci cand o alta persoana ne-a spus "plecati de aici, nu va vreau", soacra ne-a spus "veniti incoace, eu va vreau, ne-om descurca noi cumva".

 

Prin urmare, Selene e norocoasa ca a avut unde sa se intoarca. Sigur ca, in timp, locuind mai multe persoane, cu conceptii de viata diferite, in aceeasi casa, se acumuleaza tensiuni. 

 

Cat despre job, nu e vorba de luat, ci de continuat.



#324
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 22:55

Mie mi-ar place foarte mult sa fiu lady of leisure, dar eu sint paranoica ca aqai. Desi am casa cumparata, sotul cu salar si asigurari de viata in place, pina nu vad 20.000.000 de lirute sterline in banca nu ma las de servici. 

Ca activitati: as juca golf, as inota, m-as duce la charity events, as calatori de 4 ori pe an cel putin, deci nu, nu m-as plictisi. Stersul prafului si alte indeletniciri casnice le-as lasa cu servitoarea angajata.  [afro]



#325
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 22:57

michelle, ma culc la 2-3 a.m. 



#326
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 23:50

Selene nu te supara. Fetele au incercat sa te sfatuiasca fiecare cum s-a priceput mai bine. Nu cred ca te judeca cineva. Si daca o face e greseala lui. Daca ai avut curajul sa incerci ceva demonstreaza ca esti o persoana puternica. Noi ne-am mai intersectat pe forum si mi-ai parut o persoana cerebrala, echilibrata. Iar faza cu lucratul de-acasa e adevarat ca nu o inteleg prea multe romance. Stiu ce spun ca parctic si eu sportul acesta cand se poate. Toti au impresia ca te joci nu ca muncesti. Si mai mult, clientii au impresia ca daca lucrezi de-acasa inseamna ca esti la dispozitia lor 24 din 24. Pana si copilul meu a spus la gradi ca "tata se duce la servici si mama se joaca pe calculator".  [batcap]

Ideal ar fi sa-i faci pe membrii familiei sa constientizeze ca in acele ore tu efectiv lucrezi, nu te distrezi. Si daca ai putea gasi o ocupatie copilului (vre-un sport, activitate ceva) in acele ore critice cand tu nu esti disponibila ar fi grozav. S-ar relaxa si cei din casa si ai fi si tu mai linistita cand lucrezi.

 

Este parerea mea. Nu inseamna neaparat ca am dreptate. [flo2]



#327
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 00:04

mariana_flo, nu sfaturile ma deranjeaza, ci mesajele precum cel al lui Carmenbr. Eu am mentionat cu destule pagini in urma cuvantul "schimbari". Am mentionat si ca am incercat niste lucruri, practic, am fortat niste lucruri, norocul, daca vrei. Acum am spus din nou niste lucruri.

 

Daca mie mi se reproseaza ca nu vad si nu aud decat ce vreau eu sa vad si sa aud, acelasi lucru pot sa-l spun si eu despre niste useri.

 

Subiectul nu se numeste "vreau sa renunt la ceea ce muncesc". Se numeste "in ce conditii ati renunta". E un semn de intrebare acolo, nu o aducere la cunostinta a unei decizii.

 

Multumesc celor care si-au facut timp pentru a-mi raspunde si a-mi prezenta perspectiva lor.


Editat de Selene_Bunny, 08 februarie 2014 - 00:08 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -