Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce conditii ati renunta...


326 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 23:59

...la serviciu/munca remunerata pentru a va dedica exclusiv copilului sau copiilor?



#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 00:22

Cand cred ca copilul are nevoie cu adevarat si sotul asigura un trai decent pt toti fara sa sacrifice viatza de familie.


Dar, eu zic ca al tau copil e absolut ok si e loc de munca pt ambii.

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 00:29

Ce ai vrut sa spui cu "e loc de munca pt. ambii"?



#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 00:36

Adica cred ca si tu si sotul puteti munci :) . Nu cred in mame dedicate exclusiv...

#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 00:47

Adica cred ca si tu si sotul puteti munci :) . Nu cred in mame dedicate exclusiv...

 

Din cate stiu, exista cel putin una. :)

 

As vrea sa aflu si alte motivatii, totusi.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 01:12

As renunta in conditiile in care as da mai mult de jumate de salar pe bona si as uri locul de munca. Am fost in situatia asta, dar s-a rezolvat printr-o cerere de a lucra part time. Daca nu mi-o aprobau, demisionam. 



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:19

N-as renunta.Doamne fereste doar daca vreo stare de sanatate ar cere....sper sa nu fie nevoie niciodata.Asa fara nici un motiv,nu.Statul permanenet acasa nu e bun,te plafoneaza.Te poti bucura de momente langa copil chiar daca el merge la gradinita si tu la servici.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:23

1. Daca as castiga potul mare la lotto, in caz ca as juca

2. Daca ar necesita prezenta mea 24 din 24 din motive de sanatate.

 

Altfel nu vad niciun motiv, mai ales ca ai nostri copii cresc, nu necesita mancare din 3 in 3 ore ... 



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 09:08

Nici eu nu as renunta la serviciu, nu imi place sa fiu casnica, nu-mi aduc nici o satisfactie treburile gospodaresti. Mai ales cum zicea careva, copiii cresc, nu le mai trebuie 100% prezenta ta fizica.

Am renuntat o perioada la serviciu, in sensul ca am stat in CIC mult timp, 3 ani si vreo 7 luni (cat mi-a permis legea, la 2 copii cu diferenta mai mica de 2 ani, adica totul remunerat), atunci da, trebuia asigurata supraqvegherea copiilor 100% din timp, ca erau f mici. A fost o perioada f frumoasa pt mine si copii, au crescut frumos, s-au dezvoltat bine, nu am pierdut nici un moment [:)]. Insa dpdv "adminstrativ", al treburilor casei, a fost f obositor pt mine, fiind zi de zi acasa mereu trebuia sa fac cateceva, munca de negru fara sfarsit. Asta a fost singurul lucru care nu mi-a placut in perioada aia, treburile auxiliare extra-copii, care ohoho, erau din belsug. Aveam momente cand simteam nevoia sa fac si altceva, nu doar ordine non stop, care se "strica" rapid, vase, sters masute etc...

 

Pe de alta parte, mai e si aspectul fnanciar, greu in zilele noastre sa castige unul din soti suficient pt toata familia, mereu e loc de un venit in plus. Plus ca, Doamne fereste, cu instabilitatea asta, nu stii niciodata ce nenorociri mai vin, asa, cu amandoi sotii salariati, macar ai  mereu unul in picioare mereu.

 

Pe urma mai survine si sentimentul ca esti "intretinut" daca esti casnic, mie una nu mi-ar place sa nu lucrez deloc. Chiar daca ar castiga sotul  meu 100 milioane si ne-am descurca super lejer (in realitate nu avem astfel de venituri, cumulat), tot nu as vrea sa fiu casnica, nu mi se potriveste. Chit ca as munci pe bani mai putini.

 

Exclud la ce am zis mai sus situatii speciale, copiii cu anumite afectiuni, situatii de incapacitate temporara de munca, CIC, concedii medicale etc... Am vorbit doar de situatiile uzuale.



#10
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 09:11

N-as renunta.Doamne fereste doar daca vreo stare de sanatate ar cere....sper sa nu fie nevoie niciodata.Asa fara nici un motiv,nu.Statul permanenet acasa nu e bun,te plafoneaza.Te poti bucura de momente langa copil chiar daca el merge la gradinita si tu la servici.

La mine e ceva special , nu stau acasa ca vreau eu . Baiatul ma tine foarte ocupata si cateodata nu am timp nici sa beau apa dar sincer statul acasa nu e bun . Uiti de comunicare si chiar te plafonezi . la un moment simti nevoia sa faci altceva si cand te uiti in jur cam tot ce stiai a disparut .




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -