Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce conditii ati renunta...


326 raspunsuri la acest subiect

#311
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 11:36

 Munca de acasa nu e ca si cum ai citi o carte si pe langa asta mai faci o ciorba sau o prajitura si supraveghezi si copilul. Munca de acasa e munca si necesita concentrare , liniste si organizare .

Eu cunosc cateva mame aici care lucreaza de acasa si cat lucreaza copiii sunt la scoala sau la childminder. Aveam o prietena din America , s-a mutat in vara , lucra trei zile pe saptamana , timp in care fetita de aproape trei ani mergea full-time la childminder iar fetita de 7 ani o aducea si o lua childminderul de la scoala si statea la ea pana prietena mea termina lucrul .

Mai am o mamica prietena care lucreaza zilnic de acasa ,6 ore cat  cei 3 copii sunt la scoala , este contabila .

 

la fiimea in clasa mai este o familie de contabili , care lucreaza tot de acasa , au biroul intr-o camera , fetele nu prea intra acolo , stiu ca e office-ul parintilor. Fata cea mica a avut grija o bunica de ea pana a mers la scoala full time .

 

Nu prea poti sa stai si cu copilul si sa si muncesti , ce te faci daca un client te suna cand copilul are un tantrum , sau a cazut si plange sau trage de telefon. nici la birou daca mergi nu te primeste nimeni cu copilul dupa tine , poate doar la ziua portilor deschise .

 

Eu in locul Selenei nu mi-as abandona niciodata munca , primul argument sunt banii , cum sa-i dai din mana asa usor , apoi face ce ii place , nu cheltuie bani cu transportul , statul prin frig sau inchiriatul unui office , daria merge la scoala 4 ore , timp berechet sa organizezi un pic gospodaria , sambata si dumunica poti sa planifici in avans cum veti face lectiile , materialele pe care le folosesti , mergeti in weekend la muzeu , la galerii, , cetati ..., vorbiti despre tema saptamanala de la scoala ,

 

Poti face schimb cu un alt parinte , tu iei copiii de la scoala la 12 si ii tii pana la 4 iar celalalt parinte de la 4-6 sa spunem , pana este disponibil sotul tau.

 

In situatia ta esti clar in avantaj fata de cineva care lucreaza 12 ore pe zi la patron sau intr-un loc anume . Tu lucrand de acasa poti sa o faci si in Braila si in Bucuresti , Cluj sau oriunde , la fel si daca nu mai rezonezi cu partenerul  esti pe picioarele tale si poti face toate mutarile care iti convin.


Editat de missdarcey, 07 februarie 2014 - 11:49 .


#312
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 12:28

 

Selene e matura , are job , copil , familie , framantari , trairi , intrebari , nu cred ca nu poate sa ia decizii pentru ea si sa facem noi liniste sa nu cumva sa vina dupa noi .

 

 

 

Multe nu intelegem cum, in conditiile in care de-abia se ajung cu banii, poate Selene sa aplece urechea la ce spune tanti Veta sau cumatra Tantza. Nu e tocmai o dovada de maturitate. 


Editat de ellej, 07 februarie 2014 - 12:28 .


#313
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 12:40

cand toata lumea din jur va zice o chestie nu v-ati intrebat si voi daca nu sunteti nebuni? Asa si Selene, daca toata lumea ii zice ca tb sa aiba grija de copil desi ea simte ca face ok ce face ok isi pune probema daca nu se inseala. Intamplator si-a pus problema cu voce tare pe forum si in ciuda dezbaterii care e rolul femeii in familie toata lumea e de acord ca in situatia data Selene mai bine isi vede de job ca nu are stabilitatea financiara  sa se gandeasca la alte optiuni.



#314
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 14:40

cand toata lumea din jur va zice o chestie nu v-ati intrebat si voi daca nu sunteti nebuni? Asa si Selene, daca toata lumea ii zice ca tb sa aiba grija de copil desi ea simte ca face ok ce face ok isi pune probema daca nu se inseala. Intamplator si-a pus problema cu voce tare pe forum si in ciuda dezbaterii care e rolul femeii in familie toata lumea e de acord ca in situatia data Selene mai bine isi vede de job ca nu are stabilitatea financiara  sa se gandeasca la alte optiuni.

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic,dar...in momentul in care ani de zile te zbatzi asa undeva la limita confortului(sa nu spun limita existentzei ),cind ani de zile incerci sa cautzi solutzii(chiar si pe forum)despre cum sa economisesti,despre cum sa gestionezi bine banii...mie un asemenea subiect cu o asemenea intrebare,da...mi se pare lipsa de maturitate.

 

Ca si cum ...acum mi-e bine si am uitat cum a fost anul trecut,si fiindu-mi bine,chiar m-as putea lasa influientazta de ce spune X sau Y ,despre mine/despre noi ca familie .

 

Eu asa vad...imi pare rau daca se interpreteaza altfel mesajul meu.

 

Dana


Editat de andacos, 07 februarie 2014 - 16:39 .


#315
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 16:20

Andacos, nu-ti fie teama de mine, si daca interpretez altfel nu o sa plang in pumni de ciuda si nici nu o sa-ti dau negativ urmatoarele 5 luni.

 

Oricat ti-ar fi de greu pana la urma daca iti spune toata lumea ca copilul nu e suficient de bine crescut, iti pui intrebari. Daca selene renunta instant la job si dupa aia plangea pe aici ca nu are bani, da mi se parea inconstienta.

Ca isi pune pur si simplu problema, o discuta, cauta sa vaza ce mai zice poporul forumist, nu vad care e baiul exceptand timpul nostru la dat de taste. e



#316
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 16:26

Andacos, nu-ti fie teama de mine, si daca innterpretez altfel nu o sa plang in pumni de ciuda si nici nu o sa-ti dau negativ urmatoarele 5 luni.

In niciun caz nu am facut precizarea pentru motivul scris de tine.

 

Intr-un mesaj anterior(mi-e lene acum sa scriu din nou si sa dau citate multiple)ai carcaterizat foarte bine mesajele ei...mesajul contrazis de mine [:D] fiind total opus celui scris anterior.(ala cu printzesa neintzeleasa)

 

Pentru mine sunt chestii ce se bat cap in cap si-mi dau de gindit...asa ca forumist de rind,bineintzeles! [:D] Insa da...si eu am impresia ca isi bate joc de forumisti uneori...de asta am si mari retzineri de a scrie la subiectele ei.(in general intervin la discutzii paralele cu problemele selenesti,discutzii purtate paralel cu subiectul,in cadrul lui)

 

Dana



#317
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 16:39

Ca reactioneaza pe forum ca printesa neinteleasa sunt de acord:) , vezi comentariile cu camera roz

Dar o mai si provoaca lumea intre noi fie vorba si nici ea nu stie clar ce vrea



#318
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 18:10

Ca reactioneaza pe forum ca printesa neinteleasa sunt de acord:) , vezi comentariile cu camera roz

Dar o mai si provoaca lumea intre noi fie vorba si nici ea nu stie clar ce vrea

 

bingo!!! este clar ca ea nu stie ce vrea dar nici intreband pe forum nu se va lamuri pentru ca fiecare dintre cele care ii raspund au o alta situatie materiala decat a ei. 

 

mie  , care nu pot uita povestea frigiderului gol ( in conditiile in care ai un copil de crescut ) nu mi se pare nicio provocare daca cineva ii spune sa lase ifosele, comoditatea, sa isi organizeze treburile gospodaresti in functie de cat are de munca si de programul copilului si sa nu se mai uite in gura familiei largite ,  familie a carei gura nu a fost niciodata de acord cu ce face selene.

 

si  daca in conditiile in care selene se dedica exclusiv copilei iar familia largita tot nu e multumita de cum este educata ,  ce va mai face ?   

 

atunci cand esti nesigur pe capacitatile tale si mai ales pe instinctele tale nu vei fi niciodata multumit nici de tine si nici de cei din jur.  si daca o dam iar pe seama sensibilitatii  ei accentuate apoi sa stiti  ca nici aia  nu umple frigiderul sau plateste chiria!

 

hai sa revenim cu picioarele pe pamant !



#319
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 21:02

Marina eu zic ca tocmai mangaiatul asta pe cap n-o ajuta deloc pe Selene. La toate subiectele ei de pana acum, care treneaza de cca 3 ani daca nu ma insel, mereu a existat cineva care a inteles-o, i-a dat dreptate, i-au dat sfaturi etc. Eu nu vad absolut nici o schimbare tocmai pt ca Selene nu face nici o schimbare si nu o face cred eu pt ca vede ca exista totusi oameni care o inteleg, o mangaie pe cap si asta ii da sentimentul ca e ok ceea ce face ea, cum se organizeaza, educa copilul, etc. Daria tot are personalitate desi a deschis o gramada de subiecte pe tema asta, de mutat tot nu s-a mutat, e tot legata de familia sotului, dependenta chiar, si-a luat un job ca sa mai scape din problemele financiare si acum, desi nivelul lor financiar nu s-a schimbat, se gandeste sa renunte la job. Sa nu uitam ca a stat acasa fara servici si Daria tot asa se purta, asa ca nu cred ca se va schimba ceva in directia asta. Dimpotriva, ea vrea sa renunte la job tocmai acum cand Daria intra la scoala si cateva ore nu va fi acasa, deci Selene ar putea lucra in timpul ala. Iar de acum incolo in anii urmatorii timpul in care Daria va fi acasa se va micsora.  

Mie una subiectele ei mi se par episodice si de cate ori vad un subiect cu si despre Daria, cu si despre bani, sot, familie imi aduce aminte de subiectele Noideei, care erau mereu aceleasi, nimic schimbat, ci doar nevoia de a fi mangaiate pe cap si intelese, indiferent ca ele stiu sau nu ca nu e absolut deloc ok ce, cum traiesc.



#320
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 21:05

Carmen si eu am observat asemanarea cu noideea!!!!! [fri] [fri]

 

Chiar am vrut sa scriu insa si asa Selene traieste cu impresia ca am ceva cu ea!!!!!

 

Dana




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -