Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

Sexul in afara Casatoriei are un pret !


698 raspunsuri la acest subiect

#441
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 18:36

nu conteaza ce cred eu sau ce credeti voi, putem avea o mie de pareri diferie, conteaza doar adevarul si acest adevar nu treb sa stea ascuns,, doar ca nu ne place noua cum suna.

 

sexul in afara casatoriei e pacat din punctual de vedere a lui Dumnezeu, DAR nu este nici primul pacact , nici ultimul...nici macar singurul pacat care il face un om....asa ca, conteaza in asamblu.

 

si nu se pune doar intrebarea de ce pacatuim, dar cum de nu ne pasa ca pacatuim?

si nu ne pasa ca pacatul, e pacat...dar mai vrem sa il transforma in normalitate dupa voia fieccaruia.

 

cat despre sex in timpul cassatoriei , am mai spus ca Biblia nu este clara si nu spune ca e pacat sa folosim anticonceptionale (aici nu ma refer la avvort, ddesigur)....deci e o diferenta.

 

eu nu intelg de ce aduceti vorba de voi...e vorba de adolescenti.

pai biblia nu e clara si vreau si eu pasajele alea cu sexul e pacat,

am mai zis, da spune clar ADULTERUL E PACAT  , dar sexul.......



#442
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.308 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 18:54

Biblia este foarte clara referitor la adulterul din timpul casniciei, [flo2]

 

si acum sa luam logic de ce era atat de tare condamnat sexul, pai simplu acu 60 de ani: 100 de ani 200 de ani etc nu erau anticonceptionalele si atatea metode de protejare, si normal ca daca era o scapare era jale mare pe timpul bunici si faci copil inafara casatoriei si singura metoda era aceasta terorizare de a tine din scurt hormonii tineretei, dar ati utat cate tragedii se intamplau si cate casnicii esuate tocmai de a tine din frau si controla, se faceau casatori fortate de parinti sau casatori pe a te proteja etc

eu o vad perioada neagra a istoriei, parere personala,

 

si condamn mutilarea la fetite care se intampla in Africa, si in alte culturi sub protectia religii sau traditiei [alcool] [alcool] [batcap]

 

si ma bucur enorm ca traiesc acum, unde ai posibilitatea de a alege si esti liber si nu legat de de asa zise absurditati

Wow ce amalgam d eidei si de insiruiri,ai inceput cu una ,ai sarit la alta...ma rog,e neclar ce spui tu aici.

 

Michelle are dreptate,conform Bibliei,sexul in afara casatoriei este un pacat.

 

Insa despre ce se vorbeste la subiectul asta,ca daca discuta credinciosii cu ateii...nu vad rostul discutiei,avind percepte diferite.

 

Mi.-a mai placut si sunt de acord cu raspunsul lui Rufus...indiferent ca suntem sau nu credinciosi,nu ne indemanm copiii la sex-chiar daca unii il considera necesitate fiziologica,intotdeauna le spunem sa astepte persoana potrivita!



#443
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.252 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 20:25

nu conteaza ce cred eu sau ce credeti voi, putem avea o mie de pareri diferie, conteaza doar adevarul si acest adevar nu treb sa stea ascuns,, doar ca nu ne place noua cum suna.

 

sexul in afara casatoriei e pacat din punctual de vedere a lui Dumnezeu, DAR nu este nici primul pacact , nici ultimul...nici macar singurul pacat care il face un om....asa ca, conteaza in asamblu.

 

si nu se pune doar intrebarea de ce pacatuim, dar cum de nu ne pasa ca pacatuim?

si nu ne pasa ca pacatul, e pacat...dar mai vrem sa il transforma in normalitate dupa voia fieccaruia.

 

cat despre sex in timpul cassatoriei , am mai spus ca Biblia nu este clara si nu spune ca e pacat sa folosim anticonceptionale (aici nu ma refer la avvort, ddesigur)....deci e o diferenta.

 

eu nu intelg de ce aduceti vorba de voi...e vorba de adolescenti.

 

Si care e deci adevarul ?

Ca "foarte bine juna de 18 e pe patul de moarte daca i-a trebuit sex, adica mai precis sex cu n persoane" ? si i-a aratat D-zeu calea dreapta.

 

Michelle, ceea ce citesti tu nu e Biblia e o traducere interpretata.



#444
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.252 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 20:38

Bineinteles, nu cred ca isi ia cineva fiica adolescenta  cu forta si-i da anticonceptionale si ii spune "trage-o draga mea de fiecare data cind ai ocazia". Nu spune nimeni asta.

 

Insa daca tinarul sau tinara e intr-un cuplu stabil cu dragoste si respect unul de altul, nu vad de ce ar trebui sau impinsi spre casatorie sau sa li se impuna absitenta. Solutii de echilibru sunt o multilme, anticonceptionale, prezervative, gama e larga. Daca abstinenta e fixata de amindoi, din respect, din teama sau dn alte motive, e foarte bine, daca nu e cazul, noi parintii avem obligatie sa-i informam si sa-i ajutam.

 

Promit ca nu mai scriu nimic, caci incep sa gasesc unele pareri absurde si caricaturale.



#445
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.748 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 22:07

oricat ai cauta, scotocii toate traducerile, nicaieri nu vvei gasi ca sexul inaintea casatoriei este bine.

 

daca e sa nu vorbim din puctul de vedereal unui ccredincios...pot sa o fac...ca doar am trait si eu acele vremuri mult si bine, sexul in afara casatoriei, sau inaintea casatoriei tot nu este recomandat si tot nu este pe deplin justificat...si tot implica risccuri si nu ma refer cca te trazneste Dumnezeu.

 

ce inseamna o relatie stabile? cca tot aduceti vorba de assta...pai daca 2 tineri se ccunosc...si dupa o luna incep sa aiba sex...asta e o relatie stabile, justificabila? cand devine aceasta relatie stabile...vreau sa stiu si eu. sentimente, dragoste...astea sunt treccatoare, mai ales in adolescenta...si nu dovedesc si nu caracterizeaza o relatie stabile, solida incit sa justifice sexul.

 

eu assta vreau sa spun, ca acceptind ca ceva normal e ca si cindd esti de accord ca e totul bine,



#446
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.748 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 23:23

Si care e deci adevarul ?

Ca "foarte bine juna de 18 e pe patul de moarte daca i-a trebuit sex, adica mai precis sex cu n persoane" ? si i-a aratat D-zeu calea dreapta.

 

 

nu , mik niciodata nu voi spune assta...calea dreapta a lui Dumnezeu e presarata cu mila si iertare



#447
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 decembrie 2014 - 07:26

Uitati si va minunati:

http://sensism.wordp...narea-partea-i/



#448
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 decembrie 2014 - 08:08

Dincolo de .... ma rog de anumite afirmatii bizare,,,, sunt si idei principiale corecte. Excesul indiferent de natura acestuia este un factor perturbator al echilibrului.



#449
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 decembrie 2014 - 08:45

Si care e deci adevarul ?

Ca "foarte bine juna de 18 e pe patul de moarte daca i-a trebuit sex, adica mai precis sex cu n persoane" ? si i-a aratat D-zeu calea dreapta.

 

 

 

Nu exista credincios adevarat sa gandeasca cu bucurie astfel.

Chiar daca ar vedea in asta un semn de la Dumnezeu.

 

Bineinteles, nu cred ca isi ia cineva fiica adolescenta  cu forta si-i da anticonceptionale si ii spune "trage-o draga mea de fiecare data cind ai ocazia". Nu spune nimeni asta.

 

Insa daca tinarul sau tinara e intr-un cuplu stabil cu dragoste si respect unul de altul, nu vad de ce ar trebui sau impinsi spre casatorie sau sa li se impuna absitenta.

 

Mi se pare ciudat sa vorbim de "cuplu stabil" la adolescenti.

Da, exista si cupluri care exista din perioada adolescentei...dar oare n-ar fi timp de cuplat stabil ceva mai incolo?



#450
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 decembrie 2014 - 17:51

Cand am trecut de pragul de 2 luni am considerat ca suntem un cuplu stabil.

Ideea asta cu ciudatenia si cunoscutul altor persoane am auzit-o de la antrenoarea mea de baschet care m-a indemnat sa ma despart de prietenul meu, sa avem alte relatii, ca sunt prea 'mica' si pierd prea 'multe' fiind doar cu el. Si daca ne iubim cu adevarat vom ajunge aiarsi impreuna. :))))))




Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Oboseala, insomnie

    ZDenisa
    - Ieri, 23:51

  • It’s a…

    BeckyGaie
    - Ieri, 23:05

  • Ședință foto

    BiancaDragnea
    - Ieri, 13:14

  • ultima zi de sarcina

    Ralu31031992
    - Ieri, 10:36

  • Prima vizita la medic

    AnaDemsa
    - mai 20 2024 20:34

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -