Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

Sexul in afara Casatoriei are un pret !


698 raspunsuri la acest subiect

#421
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.713 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 00:22

Michelle, atunci exemplu tau :

 

 

e complet in afara contextului discutiein caci tipul acesta de accident medical nu e corelat nici cu virsta, nici cu starea civila.

 

am vrut sa spun ca nu era nevoie sa isi asume acest risc la 18 ani...cand putea sa astepte.

 

prin credinta poti sa astepti linistit  sa iti indrepti atentia spre scoala , cariera etc...si Dumnezeu sa iti aduca persoana potrivita la momentul potrivit....decat sa te grabesti si sa ai sex cu "n' personae...de frica ca vei astepta prea mult....sau ca nu ai experienta...ori alte motive ...

 

dar si daca vb de necredinciosi sunt atitia care astepata doar pt ca , considera riscul prea mare.



#422
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 07:35

poti avea atentia indreptata spre scoala, careira samd, si sa ai in acelasi timp o relatie sexuala. asa cum poti fii casatorita si sa ai un accident vascular din cauza anticonceptionalelor.



#423
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.251 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:20

am vrut sa spun ca nu era nevoie sa isi asume acest risc la 18 ani...cand putea sa astepte.

 

prin credinta poti sa astepti linistit  sa iti indrepti atentia spre scoala , cariera etc...si Dumnezeu sa iti aduca persoana potrivita la momentul potrivit....decat sa te grabesti si sa ai sex cu "n' personae...de frica ca vei astepta prea mult....sau ca nu ai experienta...ori alte motive ...

 

dar si daca vb de necredinciosi sunt atitia care astepata doar pt ca , considera riscul prea mare.

 

Michelle, daca astepta si folosea apoi diafragma sau ce mai era, tot era o sansa sa se intimple accidentul vascular.

 

Pe de alta parte, poate la 18 ani fata terminase scoala si era in cuplu stabil cu cel pe care D-zeu i l-a pregatit. De ce nu ? 

 

E foarte ciudat, deranjant, fals si absurd discursul "daca nu esti abstinent, atunci sigur faci sex cu n persoane".


Editat de Mik, 08 decembrie 2014 - 14:09 .


#424
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.713 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 18:32

in cazul de fatza, fata nu terminase scoala si nici nu era intr-un cuplu stabil...si nu se stie daca se intimpla sau nu mai tirziu.

 

idea e ca s-a intimplat, ca se poate intimpla ...si nu a meritat riscul...

 

iar termenul cuplu stabil cred ca inseamna casatorit, nu monogamous.

 

mik am trait ceva ani  si vad ce se intimpla in jurul meu....cei ccare nu sunt absitnenti in general au mai multe relatii...sau trec dintr-o relatie in alta fara prea multe considerente.



#425
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.251 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 19:08

Michelle, cred ca avem aceeasi virsta si ca am si eu ocazia sa vad ceva lume prin natura jobului, nu neaparat la biserica. [flo2]

Si nu mi-ai raspuns la intebarile de pe pagina trecuta. [pk]



#426
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:00

michelle, ce risc? si daca era casatorita riscul era acelasi.

 

 

casatoria e egala cu zero din pctul meu de vedere, un cuplu casatorit si unul necasatorit sunt exact acelasi lucru, doar ca au o hartie i plus in casa. :)))



#427
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.713 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:39

michelle, ce risc? si daca era casatorita riscul era acelasi.

 

 

casatoria e egala cu zero din pctul meu de vedere, un cuplu casatorit si unul necasatorit sunt exact acelasi lucru, doar ca au o hartie i plus in casa. :)))

asa e Xio cand vorbim din puncte de vedere diferite...avem diferite opinii...

 

eu nu vreau sa ma contrazic cu tine, daca tu ca medic spui ca nu exista nicci un risc in folosirea acestor contraceptive...cand de fapt majoritatea(spun asta cca nu le-am citit eu pe toate), dar vin cu contraindiccatii si facctori de riscc.

 

vreau sa spun ca in adolescent mai bine sa isi vada de viata lor , se bucura de tinerete decat sa stea cu grijji inutile,medicamente... sau prin spitale...



#428
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.713 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:00

Michelle, cred ca avem aceeasi virsta si ca am si eu ocazia sa vad ceva lume prin natura jobului, nu neaparat la biserica. [flo2]

Si nu mi-ai raspuns la intebarile de pe pagina trecuta. [pk]

nu am crezut ca erau eu 'vizata'  sa raspund. nu vreau dau detalii pe forum de viata mea particulara...si nici nu ma consider in toate un exemplu demn de urmat.

 

din ce am citit stiu ca inn biblie nu e speccificat ca metodele contraceptive ar fi impotriva dorintei llui DUmnezeu, dar conteaza si un credincios treb sa tina cont de motivele pt care allege asta...cand stie ca , copiii sunt binecuvintare.

decizia asta e intre soti si Dumnezeu. si ca orice decizie care o luam in viata , are motive adincci in inimille noastre si ne demonstreaza nivelul de credinta care il avem.

 

in schimb Biblia spune clar , ca sexul  in afara casatoriei, homesexualitatea ....etc...etc...sunt pacate.

 

as vrea sa gasescc cuvintele potrivite care sa exprime ca dorinta lui Dumnezeu cand pune un perimetru in viata e din dragoste, ca noi sa nu suferim, sa platim, sa suprtam consecintele actiunilor noastre.

si prin credinta sa asteptam, ca persoana potrivita ne-o adduce el in viata la momentul potrivit.

 

cand Dumnezeu decalara ceva ca fiind pacat, ar treb sa o luam ca o atentionare, din adinca dragoste, ca sa nu gresim si sa suportam consecinte.



#429
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.251 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:27

Michelle, si contraceptia e un pacat daca e sa ne luam dupa cartile sfinte.

 

Si tot nu inteleg de ce niste tineri care se iubesc nu pot sa considere ca sunt unul pentru altul persoana potrivita. Toti credem sincer lucrul asta, fara sa dam cu biblia in cap la cineva.



#430
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:50

Sunt foarte multe aspecte in Biblie (si nu doar acolo) care au un fundament (principiu bun) corect, moral demne de urmat. Insa sunt si foarte multe aspecte depasite de insai evolutia sociala si a omenirii in general si care au devenit in mod inerent cel putin ciudatenii lipsite de logica. Omul prin natura lui este bazat pe logica, pe argumente si nu mai poate "digera" sub nici o forma ceva de genul "crede si nu cerceta". Sunt extrem de multe aspecte total contradictorii. 

Daca luam fiinta umana asa cum vine ea de la mama natura si noi nu dictam acest aspect, eu nu pot si nmeni nu o sa poata sa decida daca tu sa fii un om timid, introvertit sau dimpotriva vulcanic, daca o sa plangi usor sau dimpotriva o sa fii nepasatoare, acestea sunt bagaje native, sunt semnul tau distinctiv, sunt ceea ce esti tu, este unicitatea ta si este bine ca esti asa cum esti altfel am fi o masa amorfa de identitati insipide incolore si inodore ca sa folosesc o expresie. Si pentru ca frumusetea individului deriva din exact unicitatea lui cu atat mai mult iubirea este unica si specifica fiecaruia. Nu pot nici eu nici tu sa inveti pe nimeni cum sa iubeasca, cum arata iubirea cum se simte iubirea sau ce este iubirea. Poti cel mult sa spui din punctul tau de vedere fara sa ai macar daca nu convingerea macar banuiala ca explicatiile tale sunt pe aproape cu cealalata parte. Atat. Si atunci cum poti sa clasifici ceva ce nici macar nu stii sigur ca este la fel si pentru altii cum este pentru tine. Homosexualitatea este o clasificare. Atat. O forma de exprimare a unui fapt. Dar iubirea nu o poti clasifica. Este ceva mult prea profund mult prea personal si mult prea greu de explicat ca sa o poti clasifica sau explica. Si atunci cum sa o incadrezi? Pe ce criteriu daca nu exista unul real, obiectiv? Nu exista. Homosexualitatea este o forma de iubire. Nu poti condamna iubirea, nu o poti incadra ca fiind gresita sau corecta. Asa ceva nu exista decat daca vrem noi sa existe. Noi suntem limitati sau ne impunem limite sau vrem sa fie asa si incercam sa gasim motive care in profunzimea lor sunt goale pentru ca nu pleaca de la esenta. Iar esenta este iubirea, asa cum e ea naturala, fara explicatii, fara legi ci doar prezenta sau inexistenta. Daca cineva va dori sa ajunga sa afirme ca iubirea este un pacat ca are consecinte inseamna ca a transformat un sentiment in ceva material, cuantificabil si din start drumul este eronat prin esenta lui.

Asa cum nu o sa poti sa intelegi de ce cineva iubeste la modul sincer liber si fara puterea de a fi explicat un trandafir tot asa nu se poate explica de ce un copil isi iubeste mama sau prietena sau un soricel sau ce vrei tu pentru ca iubirea nu are reguli. Ea exista sau nu. Da si tu daca ai iubi o femeie si  acea femeie te-ar iubi pe tine ar fi o eroare din partea mea sa incerc macar sa cataloghez ceva ce nu-mi apartine, iara daca totusi o fac aceasta clasificare imi apartine si nu are absolut nimic in comun cu realitatea voastra.




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -