Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#71
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 19:57

 

S-a sustinut aici ca saracia ii determina pe parintii romani sa-si abandoneze copiii.

Poza arata ca saracia nu este indeajuns pentru ca un parinte sa-si abandoneze copilul. Atat.

 

Alte povesti nu conteaza  acum, nu tin de subiect.

Eu nu sunt de acord cu afirmatzia ta...adica sa raminem la stadiu de cocotzat in bananieri ,asta e modelul de raportat?

 

Eu cred ca femeia africana isi poarta coplul dupa ea pina la o anumita virsta,uite nu stiu exact,insa ele alpteaza foarte ,foarte mult si hrana copilului ar fi unul dintre motive.Nu are altceva ce sa le dea sa manince si atunci trebuie sa care copilul dupa ea.

 

Dana



#72
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:01

Femeia din poza ta are sanse zero sa emigreze intr-o tara mai civilizata sa lucreze si sa-si permita sa trimita bani acasa.

Cred ca daca ar avea sanse 1% ar incerca sa plece sa ofere un trai mai bun copilului/ copiilor .... decit sa traiasca la limita supravietuirii.

 

Intre a sta acasa  si a vedea cum iti sufera copii de foame  si a pleca si lucra in afara sa ai ce sa le pui pe masa ......eu ii admir pe cei care au curajul si puterea sa plece sa le ofere ceva copiilor. 



#73
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:05

Femeia din poza ta are sanse zero sa emigreze intr-o tara mai civilizata sa lucreze si sa-si permita sa trimita bani acasa.

Cred ca daca ar avea sanse 1% ar incerca sa plece sa ofere un trai mai bun copilului/ copiilor .... decit sa traiasca la limita supravietuirii.

 

 

Exact...era si ideea mea,insa m-a indignat mamaica cu mesajul ei cam tare.Fara suparare!

 

Dana



#74
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:05

Am spus eu pe undeva ca trebuie sa se ramana la stadiul de "cocotat in bananieri"? nu cred.

 

Ab, da , aici e esenta. Eu cred sincer ca acea femeie daca maine ar avea sansa sa plece in America la munca nu ar renunta la copil. l-ar lua cu ea.



#75
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:07

Am spus eu pe undeva ca trebuie sa se ramana la stadiul de "cocotat in bananieri"? nu cred.

 

Ab, da , aici e esenta. Eu cred sincer ca acea femeie daca maine ar avea sansa sa plece in America la munca nu ar renunta la copil. l-ar lua cu ea.

Pai n-ai spus,insa exemplu oferit de  tine...din sfera asta este.

 

Dana



#76
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:09

Nu e opusul a nimic din ceea ce spun. Doar ca voi vedeti mult mai mult decat atat.

S-a sustinut aici ca saracia ii determina pe parintii romani sa-si abandoneze copiii.

Poza arata ca saracia nu este indeajuns pentru ca un parinte sa-si abandoneze copilul. Atat.

 

Alte povesti nu conteaza  acum, nu tin de subiect.

 

Poza aia chiar nu arata nimic. E o poza si atat.  Nu stim ce se ascunde in spatele ei.

Mi se pare tras de par sa iei o poza de aiurea cu care sa vii sa iti sustii o parere si in acelasi timp sa spui ca alte povesti izvorate din experiente personale nu tin de subiect.



#77
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:12

Nu e opusul a nimic din ceea ce spun. Doar ca voi vedeti mult mai mult decat atat.

S-a sustinut aici ca saracia ii determina pe parintii romani sa-si abandoneze copiii.

Poza arata ca saracia nu este indeajuns pentru ca un parinte sa-si abandoneze copilul. Atat.

 

Alte povesti nu conteaza  acum, nu tin de subiect.

 

Cu mentiunea ca, pentru tine, lasatul in grija bunicilor este o forma de abandon.

 

Mie nu mi se pare in regula lasatul la bunici fara nici un parinte langa

 

ai spus tu.

 

Poza aceea spune mai multe decat ce zici tu ca ar spune, in primul rand pentru ca face trimitere spre un continent complet diferit de continentul pe care se afla Romania.

 

In Romania, o asemenea poza ar fi discutabila. Mie nu mi s-a parut normal sa iau cu mine copilul de 4 ani la dentist, unde l-am tinut o ora pe un scaun, intr-o bazaiala continua (m-am dus pentru mine, sa fie clar, nu pentru el). Am facut-o pentru ca nu am avut cu cine sa-l las. Altor mame romance li se pare normal sa gateasca cu copilul in brate, sa faca dus cu copilul mic intr-un cosulet sau ceva in baie, aproape de ele. Altele nu au alternativa si iau copilul cu ele peste tot, chiar daca, din punctul meu de vedere, exista situatii in care ar trebui sa fie singure, gen o vizita la medicul ginecolog.

 

Insa nu am auzit, pana acum, de vreo mama romanca sa se fi dus la serviciu cu copilul dupa ea. Nu vad cine i-ar fi permis si cum si-ar fi putut desfasura munca.



#78
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:14

Eu cred ca daca nu am fost pusi in situatia sa iti vezi copii, familia flaminzind chiar nu stim ce am fii in stare sa facem......si peste cite am trece....

Acum noi emitem  teorii de la caldura si cu burta plina. 



#79
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:18

parerea mea ( proprie si personala [:)] ) este ca un copil este fericit alaturi de parinti sau cel putin unul dintre ei cu mult mai putine lucruri pe care noi , oamenii mari , le consideram "necesare" pentru el si pentru care ne zbatem atata sa le oferim .  si mai cred ca si parintii si copilul sunt cu adevarat " intregi"   atunci cand se au aproape , cand se vad , isi vorbesc , se imbratiseaza, isi zambesc, se zburlesc unii la altii si tot ceea ce inseamna viata impreuna.

 

da , e adevarat ca nimeni nu a murit din asta dar intregul lipseste atunci cand ambii parinti lipsesc din viata copilului .

 

restul sunt doar scuze.

 



#80
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:20

mamica11, daca bagi in aceeasi oala parintii absenti din Romania care isi lasa copiii in grija sortii si uita voit de ei cu parintii absenti din Romania care isi lasa copiii in grija rudelor si muncesc pentru a le asigura copiilor un trai mai bun, gresesti profund si jignesti acei parinti care au plecat din motive intemeiate.





Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -