Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 19:43

Despre părinții romani care au ales munca departe si au lăsat educatia copiilor in mana altora ...scrie BBC. http://www.bbc.co.uk...europe-25558078

Oare merita?

#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:09

Spunea ieri  la stiri caziarele sau in general presa britanica   prefera povesti cu copiii lasati de izbeliste din Romania pentru ca sunt gustate,cele din Bulgaria sau alte tari nu-s asa de interesante.


Editat de eumada, 02 ianuarie 2014 - 20:10 .


#3
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:17

Despre părinții romani care au ales munca departe si au lăsat educatia copiilor in mana altora ...scrie BBC. http://www.bbc.co.uk...europe-25558078

Oare merita?

Sigur nu merita, au fost si aici nenumarate reportaje cu copii abandonati de parintii plecati la munca pe  la rude sau pur si simplu lasati unii in grija altora. Traumele psihice ale acestor copii nu pot fi compensate de eventuala stabilitate materiala oferita de joburile parintilor departe de casa.

Sa fii parinte nu inseamna sa-i asiguri copilului tau numai confort material. copii au nevoie de dragoste, afectiune, modele parintesti, modelul unei familii functionale. De instruit poate sa-l instruiasca scoala, insa educatie, iubire, grija trebuie sa-i dea parintii.

Ce e pacat e ca unii parinti chiar cred ca daca trimit bani acasa s-au achitat de obligatii. Probabil ca si ei au fost privati de dragoste, eu una  nu-mi pot explica altfel.

Am inteles ca acum sunt niste reglementari legislative care incearca sa faca putina ordine in tot haosul asta.


Editat de ramiris, 02 ianuarie 2014 - 20:18 .


#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:37

Eumada, eu Cred ca asta e o problema realA.
Tu nu crezi ?

#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:38

Nu merita.

Sa nu uitam insa ca, chiar daca nu pleaca in alte tari, parintii uita de copii chit ca traiesc cu ei in casa. Si, tot asa, isi inchipuie ca pot compensa cu bani absenta lor.

De asemenea, se amesteca voit copiii abandonati efectiv de parinti iresponsabili, care oricum nu dadeau doi bani pe educatia copiilor nici aici, si copiii ai caror parinti muncesc o anumita perioada pentru ca efectiv nu au avut alta alegere. Si care se intorc cu un rost sau isi iau copiii acolo, cu ei.

Libertatea de miscare, libertatea de a lua o decizie si alte libertati dobandite au adus si costuri suplimentare.



#6
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:40

Eu nu mi-as abandona niciodata copiii,dar nici nu pot sa-i judec pe cei ce cauta un trai mai bun in afara. Insa pot sa-i condamn ca nu-si iau copiii,dupa ce se pun pe picioare si pot sa se intretina. De cele mai mute ori acesti copii sunt demoralizati,au grave probleme psihice, se simt abandonati si fara nici un sprijin in viata. Niciun bunic,unchi,orice ruda sau cunostiinta nu poate sa inlocuiasca un parinte.

Editat de RalexHD, 02 ianuarie 2014 - 20:43 .


#7
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:44

Scuze pentru mesajul dublu!

#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:44

Parintii care si-au abandonat copiii in tara, iar ei au plecat la munca in strainatate, au facut asta pt ca legea este permisiva. Daca ar fi fost o lege care sa-i pedepseasca cu inchisoare sau amenzi usturatoare, pana la decadere din drepturi, ar fi gasit alte solutii; ar fi plecat unul, iar celalalt ar fi ramas langa copii.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:47

Decaderea din drepturile parintesti este foarte anevoioasa in Romania.

Nu stiu daca asa trebuie sa fie sau daca asa este prin alte tari, dar aici trebuie sa fii misel rau de tot sa-ti ia copilul.



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 20:51

Pai ce fel de parinte isi abandoneaza copilul la cine stie cine si el pleaca in strainatate, cu anii ?  Lipsa unor legi a favorizat actiunile acestor iresponsabili fata de proprii copii.





Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -