Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#351
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 14:32

Si cu ce-l ajuta pe copilul lasat in tara in grija bunicilor, toata hirtogaraia asta notariala? Si de ce crezi ca parintilor le-ar pasa mai mult sau ar veni mai des in tara daca ar exista si aplica acea lege?

Acum ca s-au deschis granitele, puteri sa va asteptati sa se tripleze numarul copiiilor ramasi cu rudele. Asta-i viata. Pina romania nu s-o ridica la o limita decenta, lumea o sa tot plece.



#352
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:04

Pentru ca ar exista un control. Ai dreptate, pentru unii hartagoraia ar fi inutila insa daca nu o ceri pentru nimeni de unde poti afla care copil este la bunici, care la vecini, care singur cu fratii timp de doi ani?

In Anglia pot pleca ambii parinti pur si simplu fara a incredinta copiii nimanui? Ii pot lasa singuri in casa ? Nu cred. Ne place ca exista protectie sociala functionala, chiar la acest subiect nu mai stiu pe ce pagina s-au insirat avantajele pe care le are o familie saraca acolo insa cand e vorba si de restrictii nu prea mai pica bine.


Editat de mamica11, 11 ianuarie 2014 - 20:56 .


#353
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:32

Nu cred. Ne place ca exista protectie sociala functionala, chiar la acest subiect nu mai stiu pe ce pagina s-au insirat avantajele pe care le are o familie saraca acolo insa cand e vorba si de restrictii nu prea mai pica bine.

 

Pai tocmai pentru ca are protectzia sociala necesara ...familia saraca nu e obligata sa plece in alta parte sa caute d emunca.Deci nu va exista niciun caz de "abandon familial"(cum itzi place tzie sa spui)pe mmotivul asta.

 

Dana



#354
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:40

mamica 11 itzi dau dreptate cu implicarea si controlul asupra protectziei copiilor,insa si asta tzine tot de bani...bani pe care Romania ca stat nu-i are.

 

Dana



#355
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 16:13

Are statul bani. Socoate numa cat tva se strange inclusiv din paine. Saraci suntem din alta cauza. Tara asta e furata din toate timpurile. 

Ca sa schimbam ceva trebuie sa invatam in primul rand sa nu ne mai furam caciula. Ader total la ceea ce a scris Mamica11 la acest topic. Si respect pt ca si- a sustinut punctul de vedere. Nu e vorba despre ce buna este ea ca mama. Daca duceti discutia in acea directie, nu ati inteles nimic.

 

Madanic, decaderea din drepturi nu se face la pleazna, implica o procedura laborioasa. Apoi, dupa cum vezi, statul nu sare nici macar pt cazurile evidente,  crase de abandon. Si ii este complice indiferenta noastra, a acelora care se intalnesc cu acesti copii ( a se vedea dascalii copiilor care s- au sinucis: nu stiau nimic, copiii erau toti cuminti, nu creau probleme etc. ) Insa niste prevederi legale clare, niste acte de intocmit impuse precum cele din exemplificarile date de Mamica, ar fi de folos, dupa cum a argumentat in mod just. Pana la educare...ne mananca sfintii.


Editat de lucialu, 09 ianuarie 2014 - 16:25 .


#356
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 16:17

Are statul bani. Socote numa cat tv strange inclusiv din paine. Saraci suntem din alta cauza. Tara asta e furata din toate timpurile. 

Ma rog...daca tu consideri Romania un stat cu bani...chiar nu mai stiu ce sa spun.

 

Dara sta explica reactzia ta la subiect!

 

Dana



#357
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 16:23

Romania, ca stat, i-ar putea avea chiar si fara cersit de ajutor din alte parti. Romania, ca stat, are oameni cu idei, oameni care s-ar putea implica, Riscul este ca si acesti oameni sa se scarbeasca pana in fundul sufletului atunci cand ar vedea cat trebuie sa lupte pentru un drept al lor, care este pus in serviciul educatiei, in serviciul celor defavorizati.

 

In Romania nu ca nu se poate, dar nu se vrea. Situatia maidanezilor este doar cea mai recenta fateta a acestui "nu se vrea".

 

In Romania, dincolo de aspectele alea incantatoare prezentate pe la diverse emisiuni, cu copii si adulti in port popular, cu gospodinele cocand cozonaci, cu campuri cu flori si dealuri inverzite si munti impaduriti, e caracterizata de lene si egoism, plus de rautate si coruptie. Si lasitate.

 

Nu stiu cine ar reusi sa faca educatie in aceste conditii. Initiativele private sunt binevenite, insa nu stiu daca acestea pot sa se pastreze exclusiv private, adica sa nu aiba nicio tangenta cu institutiile statului. Banuiesc ca tot au nevoie de ceva aprobari, ceva hartogaraie, si atunci sa te tii.

 

Am mai prins la Antena 3 ceva mobilizari in acest sens, dar nu de anvergura, ci strict pentru anumite cazuri descoperite de ei. Fiind in perioada Sarbatorilor, ma pot gandi ca a fost si putina manipulare acolo.



#358
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 18:30

andacos, doar ce s-a incheiat (?) scandalul cu imprumutul de 1.000.000 de EUR de la CEC facut de Basescu prin intermediul fiicei sale, ca a izbucnit un alt scandal, legat de ceva invarteli ale unui alt nume (nu l-am retinut) prin intermediul sorei si cumnatului. Sunt doar doua cazuri. Pe urma au mai zis de nu stiu cine care a cumparat utilaje voit la suprapret, fiind declarat nevinovat pentru manareala asta.

 

Mai exact, se procedeaza asa: Primaria X liciteaza pentru un contract de renovare a cladirilor istorice, sa zicem. Urgent apare o firma de auditori, de exemplu, care se baga in seama si devine partener. Cui apartine firma? Pai nepotului varului primarului.



#359
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 18:53

Xio nu te opresti .

Am spus eu undeva "sa-i decada din drepturi"?

Acest subiect nu este despre mine ci despre copiii abandonati.

 

Madanic," legea " (ce sunt de fapt" legile") nu poate fi aplicata diferential de la un venit strans incolo consideram ca nu mai are rost. Asta este o gandire foarte simplista. Deci, si cel cu mertan si cel fara sunt in aceeasi oala  in momentul in care au plecat si au lasat pe timp lung copiii in tara.

 

Nimeni nu se repede sa ia copiii nimanui . Dar,  pot fi obligati in prima faza sa-si declare domiciliu stabil acolo unde au plecat. (da, desi sin America nu se poate aici in Europa multi dispar din tara si totusi raman inscrisi la primaria din Romania bine merci si pastreaza si buletinul anterior mutarii) asta este un prim pas astfel incat statul sa depisteze copiii ramasi singuri la timp.

Automat acesti oameni vor face o hartie de incredintare in fata unui notar pentru copiii lasati .De asemeni o hartie face si cel ce ii ia in grija. (Stiu ce vorbesc pentru ca noi am facut asta pentru un copil si este foarte serioasa procedura, te gandesti bine cand semnezi chiar daca inainte ti s-a parut o gluma) )

Apoi, toate drepturile banesti sau nu  (alocatie de ex.) intra pe numele tutorelui .

Si mai sunt si altele , mesajul ar fi prea lung daca s-ar scrie cate cu adevarat se pot face in aceste cazuri in afara de a fi de acord cu situatia.

 

 

De acord cu declararea domiciliului stabil, desi va fi complicat pentru un necalificat care se duce sa munceasca sezonier, azi aici maine acolo, dar sa zicem omului daca ii pasa face si asta. Sunt curioasa totusi de chestia asta cu semnarea incredintarii, catre cine? Catre stat? Ca o paranteza am deschis mai demult un subiect la juridice in care ceream o parere despre numirea unui tutore pentru copii mei in cazul in care mor. Si din cate imi aduc aminte mi s-a spus ca nu am dreptul sa aleg eu pe cine vreau. 

Deci statul va decide cine ia copii omului? Si tu crezi ca oamenii aia vor fii deschisi sa-si incredinteze copii legal si cu hartie cui spune statul? Sa aiba incredere tocmai in aia care n-au dat doi bani pe viata lui?

 

Exista acum cadrul legal prin care sa declari la asistenta sociala ca pleci din tara si sa le spui ca lasi copii cu X (care are sau nu grad de rudenie cu tine)? Sau discutam deja schimbari necesare in lege?



#360
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 19:01

Pentru ca ar exista un control. Ai dreptate, pentru unii hartagoraia ar fi inutila insa daca nu o ceri pentru nimeni de unde poti afla care copil este la bunici, care la vecini, care singur cu fratii timp de doi ani?

In Anglia pot pleca ambii parinti pur si simplu fara a incredinta copiii nimanui? Ii poate lasa singuri in casa ? Nu cred. Ne place ca exista protectie sociala functionala, chiar la acest subiect nu mai stiu pe ce pagina s-au insirat avantajele pe care le are o familie saraca acolo insa cand e vorba si de restrictii nu prea mai pica bine.

 Pai tocmai asta nu vrei sa intelegi tu, controlul ala fara o alternativa mai buna nu face doi bani. Numai gandeste-te ce se intampla daca parintii sa zicem din nestiinta sau cu intentie eludeaza controlul ala. Legea e incalcata, sa zicem ca statul este foarte bun la aplicarea ei si ii prinde care e rezultatul? Copii sunt luati de la parinti, care sunt unfit, si statul trebuie sa le hotarasca soarta si sa le ofere un trai. Poate statul sa le ofere un trai decent? In plasament, unde plateste o nimica toata pentru ingrijirea lor? In adoptie, unde sansele lor sunt limitate ca legea e proasta?

Ok aplici legea, dar vezi tu copii aia tot sufera. Viata nu e in alb si negru orict te-ai stradui tu sa o faci asa. Statul trebuie sa ridice nivelul de trai si sa ofere o alternativa decenta de viata pentru copiii pe care ii ia de la familie. Asistenta sociala sa fie serioasa nu doar asa de ochii lumii.





Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -