Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#331
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:55

"datul in ucenicie" este cu totul altceva.



#332
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:57

Dianama, molestari pot avea loc si in plasamant si acasa. Sad but true. 

noi discutam, din pacate va mai lua timp si mai crestem o generatie de ciuntiti sufleteste, mental....



#333
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:59

 Daca statul le- ar sufla in ceafa, unii s- ar gandi de doua ori inainte sa isi lase copiii prin vecini, si ar lasa mai jos ambitia de a veni acasa cu ultimul model de nu stiu ce brand de masina cu care sa ii dea peste nas vecinului. 

 

Legea trebuie sa se aplice ca sa poata avea efect e adevarat. Problema pe care o am este tocmai ca legea se va aplica si aluia care pleaca pentru ca pipota lu vrea Mertzan' si aluia care pleaca pentru ca a crezut sincer ca asta va oferii o sansa mai buna familiei sale. Si daca copilul aluia cu Mertzanul nu-i va duce dorul parintelui lui din plasamentul statului (poate cel mult sa-i duca doru ca acasa macar nu-l abuza nimeni), celalalt copil si parintele vor fii despartiti degeaba sau vor fi condamnati la o viata de mizerie fara posibilitatea de imbunatatire. Prin limitarea optiunilor legea si statul fac viata mai grea tocmai celor pe care ar trebui sa-i protejeze. Mai bine ar fii sa le oferi mai multe optiuni la o viata mai buna ca sa diminuezi riscul unei alegeri incorecte.



#334
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:10

mamica11, ce anume e diferit la "datul in ucenicie"? Nu se mai poarta? Are legatura cu "traditiile " in educatie care evident trebuie updatate la societatea moderna.

Nu mai vorbim ca inca se mai poarta, sunt destui copii angajati la negru prin diverse bussines-uri ca sa castige bani pentru familie.

Ce nu intelegi este ca un parinte care isi lasa copii acasa si se pierde in lume, care uita ca mai are copii si nici bani nu trimite, care nu stie cine ii are in grija si nici nu-i pasa NU ESTE la fel cu un parinte care pleaca in incercarea de a aduce o imbunatatire a traiului familiei sale. Poti sa zici ca greseste (e dreptul tau, ai argumentele tale), dar nu poti sa spui ca abandoneaza, abuzeaza si trebuie pedepsit neaparat. De ce? Pentru ca exista cazuri in care tu gresesti,  in care oamenii aia fac un sacrificiu enorm si e injust sa ii lovesti mai mult decat sunt deja. Legea nu lucreaza de la caz la caz si nu e perfecta.



#335
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:11

Erori se vor face oricand si oriunde. Conteaza insa cand faci inventarul si tragi linia sa vezi ce iti da? 

Ideea e ca nu trebuie sa ne simtim nu stiu cum daca aparem in presa. Sa privim partea plina a paharului,in lipsa de altceva avem nevoie macar de asta. De fapt acei copii au nevoie de asta.

Suntem dezastruosi ca societate, reactie civica...lipsiti de ea, egoisti, ca stat...:(((

ecce generatia cu cheia la gat!


Editat de lucialu, 09 ianuarie 2014 - 00:13 .


#336
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:16

De acord cu inventarul, insa scopul este sa imbunatatesti traiul copiilor nu sa-i pedepsesti pe parinti. Si legea aplicata acum, fara nimic altceva nu va imbunatatii nimic.



#337
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:25

Madanic, poti sa nu imi pui cuvinte in gura?

E f greu sa cititi exact ce scriu?

 

Nu am spus ca "abandoneaza, abuzeaza si trebuie pedepsit neaparat" . cauta in urma si reciteste.

 

Am spus asa : abandon este atunci cand parintii pleaca din tara si lasa copilul pe perioada mai mare de un an.

Statul in aceste cazuri ar trebui sa ia masuri,.

 

Astea sunt cuvintele pe care le rescriu periodic vad si totusi cititi altceva.



#338
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:40

Imi pare rau ca ti-am pus cuvinte in gura. Eu citesc ce scrii si asta este ce inteleg ii bagi pe toti la gramada din categoria abandon "abandon este atunci cand parintii pleaca din tara si lasa copilul pe perioada mai mare de un an", desi ti s-au oferit destule argumente cum ca imaginea nu e doar in negru si alb, si zici "Statul in aceste cazuri ar trebui sa ia masuri". Adica vrei o lege si ca ea sa fie aplicata.

Am inteles gresit?



#339
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 00:47

Deci, nu amjignit, nu am afirmat ceea ce ai scris tu.

 

Este in continuare problema faptului ca am o alta parere decat majoritatea.

 

La mine da, in acest caz este alb si negru. Da, din punctul de vedere al copilului toti cei ce pleaca cu anii si lasa copii in urma sunt in acelasi sac indiferent daca pleaca pentru mertan sau pentru a trai mai bine financiar  copilul singur in tara.

 

Da, statul trebuie sa ia masuri. Nu, nu vreau o lege. Legi exista dar nu sunt aplicate.

 

Nu vreau sa mai dau explicatii pentru ca stiu urmarea: axiome, troll, etc dar nu imi mai puneti vorbe in gura .



#340
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 01:02

Ok, nu sunt foarte sigura cand si unde te-am acuzat ca ai jignit. Insa citatele bolduite sunt din mesajul tau. 

Este problema ta daca tii neaparat sa vezi situatia in alb si negru dar te rog sa intelegi ca nu conteaza cum vezi tu situatia si rezolvarea daca viata copilului nu se imbunatateste. Copilul ala nu va avea de ce sa-ti multumeasca daca l-ai lipsit de legatura cu parintele lui numai pentru ca un studiu l-a bagat in aceeasi galeata cu copiii abandonati din dezinteres. 

Tu ceri sa iti fie respectat dreptul la propria parere, in acelasi mod ar trebui sa arati respect pentru altii macar incercand sa intelegi de la caz la caz ce i-a determinat sa isi faca bagajele si sa plece, s-ar putea sa realizezi ca cei care au avut cu adevarat intentia sa abandoneze nu sunt majoritari. 

 

Si pace  [flo2] eu nu incerc sa te atac.





Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -