Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 12

gravidute ciresele mai sarcina

315 raspunsuri la acest subiect

#31
mariana28

mariana28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 462 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 11:19

Buna, mamici!Nu am mai reusit sa intru de mult, am citit putin asa, pe diagonala.

Fetelor, nu stiu cum am reusit dar am racit ingrozitor, imi curg ochii si nasul ca la robinet, inca n-am luat nimic, azi sa sun dr..

Ieri am avut parte si de o intamplare urata, m-a luat cu rau stari de voma, ameteli, nu mai vedeam nimic si pana la baie am lesinat, am cazut jos langa usa de la baie, totul a durat cateva secunde, dupa aceea mi-a dat seama ca eu chiar am lesinat, stateam pe ochelari care aveau un brat stramb si ma doare mai jos putin de coltul ochiului. A venit sotul la mine imi zicea ca sunt f alba dar mie imi era ffff cald, apoi mi-am revenit rapid, n-am mai avut ameteli, dureri de cap, doar episodul asta.

I s-a mai intamplat cuiva asa ceva?

Am mai avut o intamplare similara dupa prima operatie de hernie, eram in spital, la baie, asteptam sa iasa cineva de la baie care nu mai iesea si poc , am cazut in fata usii, respectiva a iesit , a trecut pe langa mine, etc. , mi-am revenit singura, dar nu am spus la dr ca imi era teama ca nu-mi da drumul acasa. am pus-o pe seama tensiunii foarte mici. Si dupa cezariana cu Matei ma incercau stari din astea, dar ma asezau rapid asistentele culcata, imi revin greu dupa operatie, din cauza starilor astea de lesin, suport durerea, dar nu ma pot ridica, ametesc si lesin,  nici nu vreau sa ma gandesc.

Sper sa fie bine!

Sanatate multa!



#32
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 11:30

Buna, mamici!Nu am mai reusit sa intru de mult, am citit putin asa, pe diagonala.

Fetelor, nu stiu cum am reusit dar am racit ingrozitor, imi curg ochii si nasul ca la robinet, inca n-am luat nimic, azi sa sun dr..

Ieri am avut parte si de o intamplare urata, m-a luat cu rau stari de voma, ameteli, nu mai vedeam nimic si pana la baie am lesinat, am cazut jos langa usa de la baie, totul a durat cateva secunde, dupa aceea mi-a dat seama ca eu chiar am lesinat, stateam pe ochelari care aveau un brat stramb si ma doare mai jos putin de coltul ochiului. A venit sotul la mine imi zicea ca sunt f alba dar mie imi era ffff cald, apoi mi-am revenit rapid, n-am mai avut ameteli, dureri de cap, doar episodul asta.

I s-a mai intamplat cuiva asa ceva?

Am mai avut o intamplare similara dupa prima operatie de hernie, eram in spital, la baie, asteptam sa iasa cineva de la baie care nu mai iesea si poc , am cazut in fata usii, respectiva a iesit , a trecut pe langa mine, etc. , mi-am revenit singura, dar nu am spus la dr ca imi era teama ca nu-mi da drumul acasa. am pus-o pe seama tensiunii foarte mici. Si dupa cezariana cu Matei ma incercau stari din astea, dar ma asezau rapid asistentele culcata, imi revin greu dupa operatie, din cauza starilor astea de lesin, suport durerea, dar nu ma pot ridica, ametesc si lesin,  nici nu vreau sa ma gandesc.

Sper sa fie bine!

Sanatate multa!

 

 

Ai grija...eu zic sa suni la doctor si sa ii spui , si eu mai am ameteli din cauza tensiunii scazute dar nu asa rau, saptamana trecuta am avut de cateva ori 9 cu 5 si din cate stiu eu e cam mica. Sanatate multa!



#33
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 11:31

Bun venit fetelor noi si fetelor vorbarete, a fost placut sa mai citesc si alte fete decat cele care scriu zilnic.
Eu am avut cred cel mai frumos Craciun de pana acum, nu am facut nimic altfel fata de alti ani, casa plina a fost mereu, dar bebelusul din burtica schimba tot.
Ca vorbiti de haine, de la H & M am si eu o singura bluzuta, dar cum sunt mica onport linistita ca rochie. Am fost a treia zi de Craciun in C & A si cum totul era la reducere mi.am luat bluziteptvtantele grasute, bluzite rochite adica. Eu nu mai suport blugii, mai ales daca trebuie sa stau jos pe undeva. Si apoi am gasut si o rochita pe care o iubesc in .tkmaxx, numai buna de revelion, nu e de gravida, dar incape burta frumos in ea. cand am ramas gravida am zis ca ma abtin de cumparat multe haine, ca nu are rost, si acum nu ma mai pot oprii.
Adriana, nu poi cumpara online hainute si trimite inapoi daca nu iti sunt bune?

Din punct de vedere al hainelor de gravidute,nu se stie niciodata cand il faci pe al doilea si o sa mai ai nevoie.:) Blugii ii am de la sarcina trecuta si tare bine mi-au prins.
La noi este o problema cu cumparatul de pe net,sunt asa de smecheri. Multe magazine sunt strict online si nu te lasa sa returnezi produsul personal,plus nu-ti dau un nr.de telefon la care sa-i suni.Se bazeaza pe faptul ca transportul pentru a returna produsul te costa,deci creste valoarea produsului,astfel poate te rezgandesti. Sa nu intram in capitolul masuri si marimi,care iarsi este o adevarata "jungla". Oricum,sunt extrem de putine magazine pe net cu hainute de gravide care sa multumeasca din punct de vedere calitate-pret.

#34
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:03

Delyn, spune-mi 'due date' pentru bebe si te trec.

 

Mariana, eu mai am ameteli foarte mici, abia sesizabile si dr mi-a spus sa beau minim 2l de apa pe zi. Adevarul este ca ametesc doar cand nu beau suficienta apa. La tine e grav daca lesini, sa nu-l afecteze pe bebe, mai bine spune-i doctorului sa vedeti de la ce este.

 

Eu de pe net nu mi-am cumparat pana acum haine, nu pot sa cumpar fara sa probez. Abia gasesc in magazin ceva care sa-mi vina bine.



#35
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:10

Irva data nasterii este 18 mai. Merci!:)



#36
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:29

Gata, esti pe lista!

 

Spune-ne cate ceva despre tine si bebe! Ce este, baiat sau fetita?



#37
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:36

Ce activitate pe aici :) ma bucur ca suntem asa vorbarete.

 

Adriana si pe mine ma mai ajuta fostele rochite si tricouri insa vroiam ceva mai dragut pentru Revelion. Au cam inceput sa ma scoata din sarite si blugii pentru mamici :)) mai ales cand stau jos, mis e pare ca ma strang la burtica si astia. Poate pentru ca bebe sta foarte jos. Abia astept morfo II sa imi spuna ca s-a mai ridicat putin si ca e totul bine.

 

Mariana despre ameteli pot spune ca nu am, dar asa cum a spus si Irva daca uit sa beau destula apa ametesc putin si imi aduc aminte repede si beau.

 

Stil bafta la morfologie si bafta multa si celorlalte mamici care urmeaza sa mearga.

 

Irva si eu am due date pe 10 Mai ( inca nu vrea sa ne spuna bebe daca e fetosa sau baietel )



#38
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:46

Lorelaiii, te-am trecut!



#39
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 13:54

Gata, esti pe lista!

 

Spune-ne cate ceva despre tine si bebe! Ce este, baiat sau fetita?

 

Merci mult! Este baietel, la noi s-a vazut inca de la 11 sapt de la morfologia de trim I, apoi ne-a confirmat sigur la 16 saptamani.



#40
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 14:00

Delyn, felicitari si sarcina usoara pana la termen!

 

Si la mine s-a vazut la morfologie I, confirmat la 17s dar pana la morfo II nu am fost convinsa. Am avut dubii pentru ca la 12s la dublu test mi-a spus ca pare baietel si dupa o saptamana la morfo I mi-a spus alt dr ca pare fetita.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -