Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

„Ia-mă acasă de Crăciun” - proiect TVR

proiect umanitar orfelinat copii dgaspc

47 raspunsuri la acest subiect

#21
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:32

daca statul ar aloca mai multi bani pentru ingrijirea acestor copii, ar exista posibilitatea sa aiba conditii foarte bune si in centrele de plasament, ar exista suficient personal pentru a-i ingriji si creste.

iarasi, daca statul ar aloca mai multe fonduri pentru educatia sexuala a copiilor de la varste mici, educatie sexuala si metode contraceptive in comunitatile cu nivel scazut de educatie, s-ar reduce considerabil numarul copiilor nedoriti si abandonati in centre.

chiar de dimineata urmaream o stire la tv in legatura cu numarul minorelor care raman insarcinate si/sau aduc pe lume copii, multi dintre ei fiind abandonati ulterior in maternitati sau centre de plasament. anul acesta s-au inregistrat peste o mie de cazuri doar in judetul iasi, care detine astfel un nedorit record national.

Ai dreptate, statul ar trebui sa faca multe, dar nu face. Noi toti traim in aceasta realitate.

Aici e vorba daca e bine sau nu ca diverse familii sa ia acasa un copil sau mai multi din centre de plasament in perioada Craciunului.

Eu spun ca da, e bine, din mai multe puncte de vedere si tocmai avand in vedere lipsurile de care au parte.B

Bineinteles, situatia nu e perfecta, dar noi nu traim intr-o lume perfecta. Intr-o lume perfecta parintii nu si-ar abandona copiii si nu s-ar pune din start aceasta problema.



#22
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:38

   Compari o vacanta in Tenerife... cu o familie , un drept cu care se naste fiecare om ?  Fara cuvinte!

 

Ce este fara cuvinte? Faptul ca unii parinti isi abandoneaza copiii? Da, ai dreptate, e fara cuvinte.

Faptul ca exista familii dispuse sa le ofere macar cateva zile de vacanta acestor copii? Eu zic ca asta e un lucru bun.

Nu compar nimic.

Intreb doar, ce ai alege o stare de rau nelimitata, fara sa o intrerupi si cu ceva bine, numai ca sa... ce, sa nu ti se para raul si mai rau apoi, sau sa alegi binele, ca nu se stie niciodata cum poate schimba asta in si mai bine viata ta.

 

In ceea ce priveste dreptul cu care se naste fiecare om, acela de a avea o familie, iata ca pentru unii e numai la nivel teoretic. Cel putin pana la un punct. Noi, ceilalti, putem repune in drepturi acesti copii oferindu-le o familie adoptiva.



#23
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:48

Nu stiu despre campania TVR, dar eu am colegi (unul a fost psiholog la Concordia-orfeliantul de langa Ploiesti) care iau copii acasa in cate un week-end.

 

Eu am simtit ca si unele dintre voi, cum ca ar fi mai mult rau decat bine, ca se vor simti abandonati dupa etc.

 

Colegii mei, insa, spun ca e fix cum zice Carmen, ei stiu de la inceput ca e doar o vacanta, ca se intorc acasa la ei dupa, adica la orfelinat, sunt bucurosi ca schimba peisajul.

 

Adevarul o fi probabil la mijloc, dar din cazurile pe care le stiu eu, balanata inclina catre "pro".



#24
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 12:05

Eu as lua acasa un copil. Si de Craciun, si de Paste si in vacanta daca s-ar putea. Nu cred ca dragostea oferita de mine i-ar face rau unui copil lipsit de dragostea parintilor. Nici nu ar putea-o inlocui in conditiile astea, dar nici rau nu cred ca i-ar face.



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 12:16

[offt] Aici familiile sint incurajate si platite de stat sa ia copii orfani in grija, pina acesti copiii implinesc 18 ani. Se numeste foster care. De ceva vreme ma gindesc daca nu as putea sa iau si eu un copil in grija. E o decizie grea.



#26
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 12:44

Si la noi sunt copii dati in plasament, numai ca asistentii maternali sunt obligati sa ia cel putin doi copii si indemnizatiile nu se platesc cu lunile. In conditiile astea multi renunta.

 

Campania TVR e probabil nici asa nici asa. Poate se potriveste unora dar altora cred ca le face mai mult rau decat bine. E cu doua taisuri.



#27
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 13:54

Androix, plasamentul e una, asistenta maternala e altceva...Nu le confunda.Pentru copiii luati in plasament primesti doar o alocatie de 100 lei/luna, si te priveste personal cu ce ii intretii.Ca asistent maternal ai si salariu, si alocatie de hrana, haine, medicamente, etc, dar nu ai voie sa mai ai si alt servici.Si nu, nu sunt obligati sa ia decat fix atatia copii cat pot.Sunt o gramada de AM care au un singur copil.


Editat de caress, 11 decembrie 2013 - 13:55 .


#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 14:22

MI se pare o prostie sa nu mai poti avea alt servici, mai ales daca iei un copil/copii mai mari. Legislatia ar trebui relaxata, daca vor ca lumea sa reactioneze pozitiv la aceste chestii.,



#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 14:56

Eu nu cunosc asistenti maternali, am vazut la televizor de curand cum se plangeau ca n-au mai primit bani de 6 luni si ca sunt deseori fortati sa ia cate doi copii.



#30
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 17:51

Tocmai de aceea se realizează o astfel de campanie,pentru ca nu au suficiente fonduri pentru a angaja Asistenți maternali,iar una dintre soluții este sensibilizarea populației.

E adevărat ca Asistentii maternali nu si primesc in întregime sau cu intârziere salariile sau alimentele,si multi renunța la acest job,care de cele mai multe ori sunt pensionari,care pe lângă pensie,sa mai facă rost de bani,fac si cursul de Asistenți Maternali.





Etichetat si cu proiect umanitar, orfelinat, copii, dgaspc

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -