Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

„Ia-mă acasă de Crăciun” - proiect TVR

proiect umanitar orfelinat copii dgaspc

47 raspunsuri la acest subiect

#31
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 19:47

Eu sunt de acord cu carmen, a lua acasa un copil, fie doar si cateva zile, e un lucru benefic pentru toata lumea.
Eu chiar as vrea sa fac asta, doar ca mi se pare mult prea greoi. Ii inteleg ca vor sa isi ia masuri de precautie, dar daca ar fi mai flexibili, limitandu-se la o vizita la familia doritoare si un set de acte pe care oricine le poate oferi pe loc (gen buletine), ar avea mai mult succes. In fond si la urma urmei, ei sunt functionari publici, ar trebui sa poata baga cnp-ul ala intr-un soft si sa afle instant si unde lucrezi, si cat castigi, si daca ai sau nu cazier. Da, niste referinte sa zicem ca ar putea cere daca vad ceva dubios la vizita, dar cam asa as vedea eu treaba.
Copiii luati in vizita sunt pregatiti inainte, stiu ca e doar o escapada, si sunt sigura ca marea majoritate ar dori-o, constienti fiind ca dupa revin la rutina zilnica din centru de plasament.

#32
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 20:19

si eu sunt de accord cu carmen .   copiii nu tin minte decat lucrurile frumoase, nu gandesc ca noi , nu fac comparatii  cum a fost ieri cum e astazi si cum va fi maine  , ei traiesc clipa prezenta si daca poti face un copil fericit pentru cateva clipe  sau zile ai facut ceva ce nu se poate compara cu nimic!



#33
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 21:25

ni-na , eu nu am fost la nici un orfelinat , tu ai fost de zici ca in mediul lor au o idee de familie? cum ar putea sa aiba o astfel de idee intr-un orfelinat?  tocmai ca eu cred ca ideea lor de familie este ca  ea nu exista.

si mai cred ca un  copil normal poate trai si fara antrenamente la fotbal sau cursuri de chitara.  se fac oameni frumosi si buni  si doar cu scoala normala daca sunt  iubiti, pentru ca exact asta le lipseste lor. iubirea cuiva!


Editat de a_alinta, 11 decembrie 2013 - 21:28 .


#34
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 21:33

Cred ca este o idee buna atata timp cat acei oameni isi doresc sa adopte copilul si nu doar sa fie o jucarie de sarbatori. Trebuie sa se gandeasca si la bietele sufletele,care or sa sufere cumplit, cand dupa consumarea evenimentului se vor intoarce in acelasi loc cumplit,dupa ce au avut parte de o farama de fericire.

#35
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 21:48

M-a pus naiba sa ma apuc de o scoala care are loc in curtea unei institutii care se ocupa si de copii cu probleme,asa ca in ultimele 4 luni m-am cam invartit pe acolo.Nu o vor lua ca o vacanta ci ca o promisiune.Se vor atasa de tine din nevoia de a revarsa iubirea din sufletelele preapline.Vor trai cu speranta ca in urmatorul week-end sau vacanta minunea se va repeta,iar daca cumva nu vor mai fi alesii,vor crede ca e din cauza ca nu au fost destul de buni,cuminti sau ordonati.In plus ca nu vor vedea cum e cu adevarat o familie,stand acolo doar in trei zile de sarbatoare,zile in care parintii nu lucreaza.Sunt pragmatica,pentru ca mi-e mila de mor de o fetita,Mariuca,pe care o ajut,dar acasa nu o iau.


Editat de ni-na, 11 decembrie 2013 - 21:49 .


#36
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 02:42

si eu vreau un copil la mine acasa. Bravo initiativei TVR -au atat de mult de castigat. Voi  cine va inchipuiti ca-i abandoneaza dupa 2 zile minunate? Suntem intr-un film cu salbatici? sau?...

 

Un copil care sa primeasca, atata tot vrem. Avem atata de oferit...si eu, si fii-mea, si tu, si copilul tau, si altii din jurul tau.



#37
angiuta

angiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 07:42

Mai, eu as lua si cinci. Cite un weekend pe luna si da, de sărbători. Dar aici nu prea exista orfelinate, am căutat Cind aveam o tona de haine si jucării de donat si nici măcar unul nu am găsit. Dacă as fi in România insa eu as face asta. Nu doar de Crăciun dar poate Craciunul sa fie doar un început pentru o relație îndelungata. In fond poate nu e o idee atit de proasta.

 Cristoiu exista si in Germania "case de copii" , Kinderheim (stationäre Jugendhilfe )se numesc. Cauta dupa Wohngruppen in regiunea ta si cu siguranta vei gasi. Eu fac acum practica intr-un asemenea centru. Copii din grupa mea au parinti dar au fost luati din diferite motive din familie. Nu sunt adoptabili dar nu au nici sanse sa se reintoarca la parinti. Pflegeeltern nu prea se gasesc...

De Craciun, Paste si 2 saptamani in vacanta de vara merg in Olanda. Sunt impartiti la familii dintr-o organizatie catolica. Este o experienta minunata pentru ei sa vada cum e sa ai o familie adevarata cu parinti responsabili. Nu sunt dezamagiti cand se intorc ci asteapta cu nerabdare urmatoarea ocazie.

Poate asa ar trebui sa se intample si in Ro, programul asta sa aiba continuitate.

 

P.S. centrele iau de obicei cu draga inima donatiile de haine si mobilier. 


Editat de angiuta, 12 decembrie 2013 - 07:51 .


#38
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 09:09

Cred ca este o idee buna atata timp cat acei oameni isi doresc sa adopte copilul si nu doar sa fie o jucarie de sarbatori. Trebuie sa se gandeasca si la bietele sufletele,care or sa sufere cumplit, cand dupa consumarea evenimentului se vor intoarce in acelasi loc cumplit,dupa ce au avut parte de o farama de fericire.

 

Nu toti copiii din centrele de plasament sunt adoptabili si nu din vina lor.

Ce-ar trebui sa se faca? Sa se dea voie numai copiilor adoptabili sa mearga de Craciun in aceste vacante? Cu ceilalti cum ramane? Ei ar vedea asta ca o pedeapsa. O data pedepsiti prin abandon, inca o data pedepsiti cu refuzul familiei naturale de a accepta sa fie dati spre adoptie, chiar daca nici acasa nu ii iau, inca o data pedepsiti sa traiasca in centre de plasament, nu la asistenti maternali, ca nu sunt adoptabili, plimbati dintr-un centru in altul fara sa isi mai puna nimeni problema de ruperi de legaturi de atasament sau de ce e in sufletul lor, sa ii mai pedepsim o data ca nu au voie nici in aceste minivacante pentru ca... nu sunt adoptabili?



#39
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 10:07

Nu toti copiii din centrele de plasament sunt adoptabili si nu din vina lor.
Ce-ar trebui sa se faca? Sa se dea voie numai copiilor adoptabili sa mearga de Craciun in aceste vacante? Cu ceilalti cum ramane? Ei ar vedea asta ca o pedeapsa. O data pedepsiti prin abandon, inca o data pedepsiti cu refuzul familiei naturale de a accepta sa fie dati spre adoptie, chiar daca nici acasa nu ii iau, inca o data pedepsiti sa traiasca in centre de plasament, nu la asistenti maternali, ca nu sunt adoptabili, plimbati dintr-un centru in altul fara sa isi mai puna nimeni problema de ruperi de legaturi de atasament sau de ce e in sufletul lor, sa ii mai pedepsim o data ca nu au voie nici in aceste minivacante pentru ca... nu sunt adoptabili?

Se pare ca nu ai inteles la ceea ce m-am referit,tocmai ca sustin continuitatea relatiei cu un copil abandonat si nu traumatizarea acestuia, luandu-l acasa si aratandu-i caldura familiei si conditiile vadit mai bune pentru cateva zile, iar apoi hai sa-l abandonam ca doar,a mai trecut prin asa ceva! Consider ca pentru toti se poate face ceva,chiar si pentru cei ce nu pot fi adoptati, dar nu sustin sa ne batem joc de niste sufletele nevinovate.
Consider ca cei mai in masura sa vorbeasca despre acest subject si despre ceea ce este bine din punctul lor de vedere,ceea ce isi doresc si ce anume le face bine,sunt cei care au crescut si trait ca si copii abandonati in crese sau case de copii. Zic sa-i lasam pe ei sa decida!

Editat de RalexHD, 12 decembrie 2013 - 10:08 .


#40
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 11:00

Eu am sunat ieri la DPC Constanta si am trimis cerere de inscriere in program. Nu e chiar asa complicat, cererea am trimis-o pe mail si am cerut precizari si la punctele celelalte. Vi le scriu si voua, poate prindeti curaj [;)].

1. Copii dupa acte (aici e simplu).
2. Cazier - se da pe loc la politie, nu stiu insa cat costa, daca o costa ceva, probabil ca da.
3. Adeverinta medicala - de la medicul de fam, e ca cea pt. gradinita cum ca nu esti in evidenta cu boli cronice contagioase...
4. adeverinta de venit, la fel, ca pt gradinita, dar accepta si copie dupa un fluturas de salariu. Scopul e sa vada ca realizezi niste venituri si ca ai stabilitate financiara, nu cuantumul e important.
5. recomandari (astea se obtin de la un coleg/vecin, e ca o scrisorica in care ei spun ca esti ok)
6. Angajament (se face cand iei copilul, si acolo te angajezi sa ai grija de el si sa-l tratezi cu respect etc.)
7. Declaratie de confidentialitate, la fel se face cand iei copilul si te angajezi sa nu divulgi date despre copil.

In cerere au mai vrut sa se asigure ca exista spatiu suficient in casa ca nr de camere si ca nu vor dormi copiii cu adultii in acelasi pat de ex.

Nu conteaza nici statutul marital, io i-am zis doamnei ca posed si 3 pisici ca auzisem eu ca asta ar putea fi motiv de refuz si am amuzat-o maxim, mi-a zis ca-i ok.

Doamna mi-a confirmat ca se doreste foarte mult ca relatiile incepute in cadrul acestei campanii intre familiile care ii iau de sarbatori sa continue si in cursul anului, prin formarea unei legaturi de tip mentorat cu acesti copii.

Acum astept raspunsul lor. Termenul pt inscriere a fost prelungit pana pe 17 decembrie. Succes celor care vor lua acasa copilasi.

Recunosc ca am emotii. I-am spus aseara copilului si a fost mega-ultra incantata ca ar putea avea pe cineva alaturi de ea de sarbatori (a mea sufera ca n-are frate/sora), m-a intrebat "mami, o sa fie ca o sora?". Draga de ea, i-am zis ca o sa fie ca o buna prietena (daca nu se paruiesc, ofcorz [:)])

Editat de boticelina, 12 decembrie 2013 - 11:00 .




Etichetat si cu proiect umanitar, orfelinat, copii, dgaspc

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -