Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August (Pepenasi de August 2014)

mamici gravidute bebelus sarcina

336 raspunsuri la acest subiect

#311
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 13:07

Buna Georgi,

Eu ma duc la dr Steriu, Medlife Grivita. Imi place f mult ca este zilnic acolo cam de la 7 la 19 + garzi, nu alerg dupa ea la cabinete private, diferite clinici, spitale de stat... Si prima sarcina tot ea a monitorizat-o si am fost f multumita. La 12 saptamani ne-a zis 80% sanse sa fie fetita si asa a fost. Ce ma roaga ea este sa nu imi dau cu creme, uleiuri pe burta 4 saptamani inainte de morfologii (imi dau in restul corpului dar nu pe burtica). Cica s-ar vedea mai bine. Nu stiu daca e zapaceala ei sau daca e adevarat dar fac ce imi spune  [:-@] .

 

Sfaturi testate pentru raceli (fetita me e la gradi si vine cu diverse surprize).

Oscillo - 1 dimineata, 1 seara de la primele semne.

Ceai Hapciu (Fares) - cat de mult, cu cel putin 1 lamaie/zi (daca nu e lamaie bio curatati coaja inainte sa puneti in ceai) si miere cata vreti.

Ulei de catina - 1-2 picaturi in fiecare nara seara (e scarbos dar f eficient eu adaug si o picatura ulei pin ca sa fie mai parfumat - nu va speriati mucii vor avea culoare ciudatica dar dispar f repede).

Sucuri de fructe si legume - portocale, mere, morcovi. Tot ce vreti voi crud.

 

Durere gat - 1 strepsils intensiv/zi seara inainte de culcare. Atentie nu se ia decat in T1 si T2 cica in T3 nu e recomandat. 

 

3fxGp2.png

 

kDw8p2.png


Editat de Dana_bebe, 29 ianuarie 2014 - 13:22 .


#312
georgi07

georgi07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 13:33

4 saptamani sau 4 zile? si eu merg tot la Medlife Grivitei dar la dr Albu.



#313
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 13:45

Cu sangerarile nu e de gluma ai grija de tine mamico !
Welcome Dana!
Eu am sa fac sangele sapt asta.si un eco la 15 sapt pt a vedea si sexul mai bine.apoi morfo la 20 .
Azi sunt binisor.
Cine se pricepe sa schimbe capitolul sa ii scrie andei...

#314
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 14:31

Salutari burtici
Ona nu dadeam la lopata doar am dat putin cu matura sa nu intre umezeala pe la geamuri si usa la de la terasa in rest nu am pus manuta. Ai grija cu sangerarile, suntem amandoua din ct la euromaterna daca vrei ne putem sustine.
Vad ca majoritatea ati facut sau faceti dublu test sau morfologie eu maine merg la dr stanca la eco normal si citirea rezultatelor sa vad ce imi va spune. Din fericire cu toate problemele mele cu ovare poliachistice cu 22 chisturi e totul bine si nu am avut nici urma de sangerare.
Felicitari dana pentru ochisori!
Sistemul din romania loveste din nou. .. aflu in ianuarie ca nu mai sunt asigurata medical, medicul de familie ma trimite la fisc sa platesc asigurarea benevol ca sa pot beneficia de analize, ma duc platesc, ma duc la cass pentru inregistrarea chitantei, acolo aflu ca trebuie sa platesc retroactiv inca 6 luni din iulie pana in dec... ca ulterior sa imi spuna ca, gravida fiind am platit absolut degeaba 150lei asigurare pe 3 luni.. imi trebuia doar adeverinta care sa demonstreze varsta sarcinii si eram asigurata gratuit pe perioada sarcinii si 2 luni dupa.. iar fiscul nu returneaza banii platiti absolut aiurea... (acolo unde am depus cererea pentr asigurarea benevol am mentionat ca sunt gravida dar doamna nu s-a sinchist sa imi zica ca platesc degeaba)

#315
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 15:09

Salutari burtici
Ona nu dadeam la lopata doar am dat putin cu matura sa nu intre umezeala pe la geamuri si usa la de la terasa in rest nu am pus manuta. Ai grija cu sangerarile, suntem amandoua din ct la euromaterna daca vrei ne putem sustine.
Vad ca majoritatea ati facut sau faceti dublu test sau morfologie eu maine merg la dr stanca la eco normal si citirea rezultatelor sa vad ce imi va spune. Din fericire cu toate problemele mele cu ovare poliachistice cu 22 chisturi e totul bine si nu am avut nici urma de sangerare.
Felicitari dana pentru ochisori!
Sistemul din romania loveste din nou. .. aflu in ianuarie ca nu mai sunt asigurata medical, medicul de familie ma trimite la fisc sa platesc asigurarea benevol ca sa pot beneficia de analize, ma duc platesc, ma duc la cass pentru inregistrarea chitantei, acolo aflu ca trebuie sa platesc retroactiv inca 6 luni din iulie pana in dec... ca ulterior sa imi spuna ca, gravida fiind am platit absolut degeaba 150lei asigurare pe 3 luni.. imi trebuia doar adeverinta care sa demonstreze varsta sarcinii si eram asigurata gratuit pe perioada sarcinii si 2 luni dupa.. iar fiscul nu returneaza banii platiti absolut aiurea... (acolo unde am depus cererea pentr asigurarea benevol am mentionat ca sunt gravida dar doamna nu s-a sinchist sa imi zica ca platesc degeaba)

ce oameni....bani dati degeaba...dc nu vorbesc?le e greu...la noi k la nimeni

si eu tot la dr stanca ma duc....succes maine sa fiti bine amandoi



#316
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:19

Georgi - 4 saptamani



#317
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:11

Salutare fetelor sunt foarte necăjita. Băiatul meu cred ca are varicelă. Deja 5 colegi de la grădina au facut. Ce ma fac eu pt ca nu știu dacă am facut-o când eram mica? M-am interesat la dr si mi-a zis ca dacă fac  acum varicelă se recomanda avort terapeutic.  Mâine merg la dr sa ma consulte un generalist si sa-mi spună ce analize sa fac . Deja numai când ma gândesc ma mănâncă pielea. Mi-e așa frica... 



#318
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:27

Uau,varicela...in al doilea trim nu cred...pana una alta,trimite copilul la bunici rapid.poate inca tu nu ai luat.tinem pumnii.citeste pe net cazuri.stii ca bolile copilariei nu prea se fac la adulti,eu asa am auzit cand m-am interesat ..

#319
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:49

Loredana cred ca poti face ceva. Sigur la prima sarcina dr ti-a dat sa faci Anticorpi IgA, IgG, IgM Virus varicelo-zosterian. Verifica valorile de atunci. 

Ai aici un link care interpreteaza rezultatul.

http://www.synevo.ro...pi-iga-igg-igm/

IgG mare inseamna ca ai avut. 

Sper sa te ajute la ceva sfatul meu. 

 



#320
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 23:10

Mersi mult fetelor dar nu pot trimite copilu la bunici ca mama lucrează si la prima sarcina dr nu mi-a dat nici o analiza de genul asta bă mai mult nicimacar nu aveam imunitate la CMV cum n-am nici acum si mi-a dat sa fac analiza de CMV o singura data si pana la sfârșit n-am mai facut-o deci a fost copilul sănătos ca n-am contactat CMV, a fost ca la loterie





Etichetat si cu mamici, gravidute, bebelus, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -