Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August (Pepenasi de August 2014)

mamici gravidute bebelus sarcina

336 raspunsuri la acest subiect

#291
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:23

Buna mamici si burtici !!!!! [flo2]  Vrem si noi in lista de bebeti DPN 25 august. Am fost saptamana trecuta , pe 21, mai exact la prima noastra ecografie. Strumful meu are 2.38 cm , iar azi a implinit 9 saptamani si 6 zile. Ma lupt in continuare cu stari de greata, ameteli si muuuuuult somn. Dorm ca valiza in gara, ma culc pe la 12:30 - 1 noaptea si pana a doua zi pe la 10 nu ma dau jos din pat. Uneori ma trezesc mai obosita decat m-am culcat, dar daca dorm mai putin sunt somnambula toata ziua.

 Cred ca ma incearca si pe mine o raceala, desi aici nu e la fel de frig ca in Romania. Ma cam feresc de medicamente sau ceaiuri pentru ca am avut acum vreo 2 saptamani un eveniment mai neplacut. Am citit comentariile voastre si am vazut ca voi va tratati cu ceai de musetel.

Cum sunt la prima sarcina si novice in toate treburile astea, am citit pe net ca ceaiul de musetel este bun pentru indigestii si stari de greata din timpul sarcinii   (tin sa precizez ca sunt o mare consumatoare de ceaiuri) Asa ca mi-am facut un ceai de musetel si am baut 2 cani ( un pliculet /250 ml apa ) si la vreo 2 -3 ore, am simtit ca in burta mea are loc un razboi civil. Seara am observat pete rosiatice pe chilot si nu ma lasau crampele, aveam senzatia ca imi infinge cineva ceva in burta. M-am speriat sa nu cumva sa fi facut rau lu bebe, asa ca am refacut un test care a iesit pozitiv. Asa ca am renuntat la toate ceaiurile si in 9 saptamani de cand sunt mami am luat 1/2 paracetamol . Voi ati avut astfel de evenimente de la ceaiuri/pastile?

Va pupacim pe toate si sarcina usoara in continuare ! [pup]



#292
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:27

 Felicitari Mariana 

:) 



#293
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:41

buna burtici, bun venit noilor burtici sarcina si nastere usoara..

azi am fost sa imi recoltez sange pt dublu test kriptor(265 lei) [batcap]  ,sper sa fie totul bine iar pe 3 feb la eco sa ne mai vedem puiutul

in rest weekendul a trecut repede si cu tb prin casa putin iesit prin mall la plimbare....si cum e vremea rea stam la socrela ,k imi las fetita acolo cat suntem noi la munca....si nu are rost sa o chinui dimineata cu trezitul

 

o zi usoara



#294
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:52

Bun venit fetele noi.
Referitor la ceaiuri...personal mi se pare cam mult tam tam.eu mi-as dori sa pot asimila un pic de lichid...de doi litrii nici nu se pune vb.poate in cinci sapt am reusit sa nu vomit atat.e bine sa te informezi dar sa nu iei toate in seama.si pe zi ai voie doua cafele.poate tigarile fac mai mult Rau decat ceaiul dar nici asta nu e clar...ceai de musetel ii dadem copilului in caz de constipatie.poti bea alternativ cu menta sau altele.si daca ai scurgeri rosii sau dureri cauta un spital bun si du-te rapid.e dteptul gravidei sa aibe siguranta medicala non stop.

#295
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:52

Bun venit fetele noi.
Referitor la ceaiuri...personal mi se pare cam mult tam tam.eu mi-as dori sa pot asimila un pic de lichid...de doi litrii nici nu se pune vb.poate in cinci sapt am reusit sa nu vomit atat.e bine sa te informezi dar sa nu iei toate in seama.si pe zi ai voie doua cafele.poate tigarile fac mai mult Rau decat ceaiul dar nici asta nu e clar...ceai de musetel ii dadem copilului in caz de constipatie.poti bea alternativ cu menta sau altele.si daca ai scurgeri rosii sau dureri cauta un spital bun si du-te rapid.e dteptul gravidei sa aibe siguranta medicala non stop.

#296
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 17:01

cocojambo eu n-am absolut nimic cu ceaiurile, Doamne fereste. Beau ceaiuri de cand ma stiu si sunt adepta lor in general. Numai ca nu stiu de ce am avut acele simptome de la ceaiul de musetel. Am pus asta pe seama schimbarilor pe care le "sufera" organismul meu. Cert este ca a doua zi nu am mai avut nimic, bebe e bine. Daca ar fi dupa mine, as prefera mai mult sa beau ceai decat apa dar stii tu, cand te frigi cu supa sufli si-n iaurt. La inceputul sarcinii abia puteam bea una- maxim doua cani de apa pe zi, acum imi pun in cana o felie de lamaie si una de portocala si ma ridic la 2 l.Eu nu consum cafea (mai bine beau un ceai verde )  si sunt nefumatoare , asa ca nu mi-a fost greu sa renunt la vreun viciu. Multe salutari !



#297
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 17:21

Mariza ,te-ai mai usurat un pic.
Mariana,in ce tara esti?
Eu am reusit sa beau un pahar de suc de portocale in doua transe,un pic de paine cu Ceva,nu stiu ce efect vor avea portocalele...

#298
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 17:25

Am auzit ca lamaile si portocalele se spala fr bine inainte,chiar se freaca cu Ceva abraziv,pt ca sunt tratate si la final le da cu ceara..voi ce stiro?

#299
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 17:26

Stiti!?

#300
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 21:15

Aaaaahhh ce somn ammmmm si m-am trezit la 8.30. Plec 

la nani va pup si noapte buna!





Etichetat si cu mamici, gravidute, bebelus, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -