Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August (Pepenasi de August 2014)

mamici gravidute bebelus sarcina

336 raspunsuri la acest subiect

#301
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:48

Am auzit ca lamaile si portocalele se spala fr bine inainte,chiar se freaca cu Ceva abraziv,pt ca sunt tratate si la final le da cu ceara..voi ce stiro?

Nu am auzit nimic de treaba asta.

 

Salutari si de la mine. Am recoltat si noi pentru dublu test...asteptam o saptamana pentru rezultate. Doamne ajuta sa fim bine!



#302
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 12:27

Buna dimineata burtici !!!!! [flo2]

Cocojambo locuiesc in Belgia de vreo 3 luni si jumatate.

Din cate am citit si eu pe ici pe colo, coaja fructelor si nu doar a citricelor ar contine toxine care le ajuta sa stea atat de frumoase pentru mult timp. Saptamana trecuta m-am hotarat sa fac o placinta romaneasca de mere, Eu acasa foloseam de obicei merele cu tot cu coaja ( tin sa specific, mere din  gradina bunicii mele- direct de le sursa ) si asa am facut si cat am muncit ca bucatar intr-o cafenea. Dupa ce am taiat placinta si am gustat-o, stateam ca proasta si ma uitam cu ce am gresit reteta, placinta mea a iesit amara. Merele intr-adevar aveau strat unsuros pe ele, le-am clatit usor cu apa, le-am sters si atat.Nu am dat mare importanta acestui lucru. Placinta mea a fost un esec total ca sa aflu apoi ca de fapt principalul vinovat fusese coaja merelor. Am fiert un mar si miezul il puteai manca dar coaja era foarte amara. De atunci m-am invatat minte sa nu mai iau fructe din supermarket sau unde vad gramezi intregi de fructe si iau din magazinele mai mici unde vad 2-3 lazi de fructe. Chiar saptamana asta am luat 1 kg de gutui dintr-un magazinel bulgaresc si pot spune ca au fost foarte bune. Chiar domnul proprietar ne-a zis ca a dus o ladita de proba, sa vada daca se vand. La citrice e mai usor, sunt zeamoase, carnoase iar coaja ajunge la gunoi sau intr-un bol sa miroase cateva zile frumos in casa. O zi frumoasa va dorim- mami &  bebe ! [floare3]



#303
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:14

Ce faceti burtici?
In sfarsit am reusit si eu sa plec spre casa, din pacate nu pe autoatrada ci pe drumul vechi si ma termina gropile.
Cocojambo, din cate stiu eu citricele secreta in mod natural substanta care le acopera si pare ca o ceara, eu am avut lamai si mandarini si le-am crescut fara nici un fel de substante care sa le infrumuseteze. Daca le stergi cu o carpa uscata veo observa ca lucesc mai tare. Bine asta nu exclude producatorii care folosesc pesticide puternice si ingrasaminte, toate fructele produse in masa sunt acoperite de pesticide.

Eu pentru raceala am descoperit la un plafar niste pliculete solubile, din plante produse de fares, "hapciu" se numesc si propolis c (nu mai stiu producatorul dar au un fagure mic si o albinuta pe ele) m-au tinut departe de raceala cu toate ca mi-am zbenguit burtica pe partie toata ziua si la bulgareala.
Joi ma duc la eco. Abia astept sa-mi revad buburuza.
Ma mai primiti aici la voi daca nasc in iulie?
O zi linistita la caldurica va doresc, fara greturi si frisoane! Va pup

#304
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:40

Baby,sigur ca poti ramane.inainte se faceau odisei pe doua luni si era mai bine.
Ieri am mancat Cirese, 750 grame 15 euro...a meritat!eu nu suport painea,mi se acreste in stomac.sanii ma mananca semn ca ,voi avea alte dungi albe pe ei...

#305
cocojambo

cocojambo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:42

Bravo claudela!

#306
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 16:56

Ahh ce bune ar fi niste cirese.
Am ajuns acasaaa, ma duc la dezapezit curtea :(

#307
ona_elaa

ona_elaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 701 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 08:37

Buna dimineata burtici.
Baby00 bine ai ajuns acasa. Tu chiar dai la lopata zapafa din curte???! Stai cumnite burtica!
Mariana bun venit printre noi.
Maritza, avem eco in aceesi zi , 3 feb si daca nu ma insel, la acelasi fdr, C.F???
Noi....nu suntem asa bine. Am fost internata, am inceput sa sangerez si inca mai dureaza... Acum sunt acasa lipita de pat. Mi s-a spus ca e posibil sa avem......Fetitaaaaa!!!!
Va pup burtici, aveti grija de voi.

#308
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 08:57

Buna dimineata burtici.
Baby00 bine ai ajuns acasa. Tu chiar dai la lopata zapafa din curte???! Stai cumnite burtica!
Mariana bun venit printre noi.
Maritza, avem eco in aceesi zi , 3 feb si daca nu ma insel, la acelasi fdr, C.F???
Noi....nu suntem asa bine. Am fost internata, am inceput sa sangerez si inca mai dureaza... Acum sunt acasa lipita de pat. Mi s-a spus ca e posibil sa avem......Fetitaaaaa!!!!
Va pup burtici, aveti grija de voi.

ona_ela..eu ma duc la dr stanca...am la 18:20 prog,si sper sa ajung,dar tb sa iasa si rez.la analiza de sange pt dublu test... dak nu ma reprogramez

tot la dr stanca?



#309
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 10:24

De sub zapada indraznesc si eu sa scot nasul sa ma alatur grupului de pepenasi.

 

Am 11 saptamani, eco pentru morfologia fatala de trimestrul 1 va fi pe 4 februarie. Am ceva emotii mai ales ca au fost niste sangerari la sfarsitul lui decembrie (dupa, pe 13 ianuarie bebe era bine, 172 batai pe minut - deci e posibil sa fie fetita (babele spun sub 140-150 batai/minut baiart, peste 140-150 fetita).

 

Greata inceputa de la 5 saptamani este din ce in ce mai rara (asta ma streseaza) - eram fericita cu ea ( in capul meu greata = bebe bine). 

 

DPN 21 august - aceiasi ca data de nastere a fetitei mele de 3 ani si jumatate. Dar ea s-a nascut la 37 de saptamani asa ca nu ma gandesc la aceiasi zi de nastere.

 

Am vazut ca avem mamici la prima sarcina, poate le pot ajuta cu cate un sfat.

 

O zi frumoasa si putin geroasa!

 

Dana

 

Am uitat. Cum fac automat semnatura? Hm... ma apuc sa caut.

 

[gravi]  + 11 saptamani 


Editat de Dana_bebe, 29 ianuarie 2014 - 13:08 .


#310
georgi07

georgi07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 12:45

Buna Dana!! Felicitari pt minune!! eu am pe 5 morfologia de trim I, am si eu niste emotii maxime, mai ales ca mai astept si rezultatul la dublu test si la trombofilie. Sunt curioasa daca noua o sa ne spuna sexul lui bebe,am vzt pe la fete ca la 12 sapt cam stiau. La ce dr mergi?

 

Pt semnatura da click pe a mea,o sa te duca la un siteul lilypie.com-maternity and pregnancy,alegi develop stages-mini ticker-alegi semnatura pe care o doresti si la sf -la forum signatures -Pseudo HTML,UBB Code and bbcode. Copiezi codul si il lipesti la semnatura ta pe forum. Bafta!!





Etichetat si cu mamici, gravidute, bebelus, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -