Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ziua de nastere la Mc Donalds

zi de nastere mcdonalds

64 raspunsuri la acest subiect

#41
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 22:02

lavi, eu am trait in ro da' de-asa obicei in veci n-am auzit... 

 

parintii is oameni mari, pot sa-si poarte de grija, grija mea e de copiii invitati.

 

edit: cum nu stiu niciodata cati copii aterizeaza in final, comand multa pizza de obicei. si intotdeauna dupa ce mananca copiii, invit parintii sa se serveasca cu ce ramane, ca doar nu le duc acasa, da' nu m-am gandit in vecii vecilor ca as avea vreo obligatie...


Editat de Aqai, 19 noiembrie 2013 - 22:04 .


#42
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 23:27

Am inteles ca in alte tari e altfel, dar experienta mea la petrecerile la care am fost in Ro (invitat sau organizator) este ca se da de mancare si parintilor. La MacDo, intr-adevar, comanda fiecare ce doreste si se seteaza cumva un trend: ori isi comanda toata lumea si mancare, ori doar o cafea/suc/apa/samd. La petrecerile de la un loc de joaca intotdeauna a fost mancare si pentru parinti, platouri, iar bautura la comanda.

#43
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 23:27

Buna,

 

Si noi am organizat pana acum 2 petreceri fetelor la Mc D, iar la alte cateva am fost invitati.

Conditiile sunt urmatoarele: nu ai voie cu nimic adus din afara, costa 22 de lei de copil (10 lei happy-mealul si 12 lei prezenta) + 36 de lei tortul. Petrecerea se tine in vaporas/vagon/tramvai/masina sau ce accesoriu au acolo, la inceput, pana se aduna toti, le mai da sa coloreze, apoi mananca. Dupa aceea animatoarea ii atrage in diferite jocuri pe muzica (karaoke, "statuile", dans, ce mai inventeaza ele). Apoi tortul, canta La multi ani, mai stau putin si gata. Timpul este de 90 min. Parintii au mese rezervate inauntru (nu trebuie sa stea langa copii, dar normal, pot trece cand vor, fac poze etc). La sfarsit, sarbatoritul primeste un mic cadou din partea McD.

Nu te conditioneaza cu un anumit nr de copii, insa dupa parerea mea, un maxim de 10 copii e suficient (mai multi ari fi prea inghesuiti)

Cam asta in mare.

 

Pe la locuri de joaca, e mai scump, si te conditioneaza la minim 10 copii. Avantajul este ca timpul este mai mare (3 ore) si spatiul este mai generos.

Costa 40-45 lei/ copil (mancarea si prezenta acolo). Te lasa sa aduci tortul. Bauturile le cumperi de la ei.

Ultima petrecere, am organizat-o sambata la un astfel de loc de joaca... aveam 11 pe lista, din care pana la urma au venit 7 (ma rog, din numarul asta, 2 copii erau ai nostri). Oamenii au zis ca vin, sau isi verifica agenda, dar nu au mai sunat inapoi sa confirme/ infirme. Sau m-au sunat pe la ora inceperii sa spuna ca nu ajung.

In fine, am comandat 11 portii, practic imi ramasesera 4 de achitat aiurea... mi le taxau la 20 de lei (deci doar mancarea, fara prezenta copilului). Am zis asta e, nu am stiut ca nu vin (mie mi-a fost jena sa-i sun cu 1-2 zile inainte sa-i mai intreb - era treaba lor sa anunte), doar ca au incurcat si ei comenzile si in locde piure (cum zisesem eu) au adus cu cartofi prajiti. Alte portii nu mai puteam comanda, ca dura mai mult de 1 ora, asa ca concesia lor a fost ca platesc pt fix cati copii ai venit.

 

Am facut si acasa, dezavantajul este spatiul, daca ai mai multi invitati, copii si parintii aferenti, se aduna cam multi.

Cheltui si acasa, ca iei diverse pateuri, sucuri + multa energie (facut in mod special mancare, curatenenie luna, decorat etc). Plus deranjul de dupa. Mai obositor pt tine, ca gazda.

Totul tine de spatiul disponibil vs nr de invitati.

 

In cazul copiilor mai mari, de multe ori nu mai raman si parintii, lasa copilul si vine sa-l ia la ora stabilita (fie ca petrecerea se desfasoara acasa, fie la vreun loc de joaca). Doar trebuie sa ai grija de ai numerele de telefon ale tuturor, in caz ca apare vreo problema.

 

Cam asta din experienta mea.

La multi ani si petrecere frumoasa, oriunde ati face! [flo2]



#44
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 00:54

Am inteles ca in alte tari e altfel, dar experienta mea la petrecerile la care am fost in Ro (invitat sau organizator) este ca se da de mancare si parintilor. La MacDo, intr-adevar, comanda fiecare ce doreste si se seteaza cumva un trend: ori isi comanda toata lumea si mancare, ori doar o cafea/suc/apa/samd. La petrecerile de la un loc de joaca intotdeauna a fost mancare si pentru parinti, platouri, iar bautura la comanda.

Si in cazul parintilor, se cam merge si pe regula bunului simt:  nu te apuci sa comanzi ca disperatul, sa te imbuibi, pentru ca stii ca nu platesti tu consumatia.

Se comanda de obicei sume mici, ceva la genul 5-10 lei/persoana. O apa



#45
_Ralu_

_Ralu_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 762 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 09:38

Si eu i-am facut fiica-mii la Mc de la 3 ani incepand. Tot din considerente financiare. (adica altminteri i-as fi facut si eu la loc de joaca, dar chiar nu mi se pare ca se justifica pretul). Acasa nu avem spatiu, m-ar costa mai mult, plus deranjul...si clar nu ar fi la fel de incantata. Copii invitati acasa are si cu alte ocazii deci nu e ceva deosebit.

 

Noi am facut in Bucuresti. De doua ori in vaporas la Trafic Greu, si de doua ori la Bucur Obor, unde au camera speciala. In vaporas e locul mic, intr-adevar, iar noi avem in jur de 10 copii mereu. La Obor e altceva, iar personalul e chiar de nota 10. Cel putin anul asta a fost o petrecere pe cinste. A fost ultima petrecere din zi, si ne-au lasat mai mult (normal e 1,5 ore)...vreo 2 ore si jumatate. I-au si pictat (chiar frumos, nu mazgaleala), au dansat, au facut o multime de joculete, au colorat, au mancat...au si un mic loc de joaca, de care copiii chiar se bucura, atat cat au timp (pt ca sunt implicati in activitati). Pret total pt 10 copii si aprox 10 parinti care au mancat/baut plus 2 torturi...500 lei. Asa a fost in fiecare an. Mi se pare mai mult decat rezonabil pt ce ofera. Adica, la un loc de joaca ce ai in plus? Ca poti aduce animatori costumati, pe care ii platesti extra oricum.

 

Concluzie: Depinde f f mult de personalul de la fiecare restaurant in parte.Ei fac petrcerea practic. Noi am avut noroc de fiecare data. Altfel, nu are de ce sa nu fie o petrcere reusita.



#46
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 09:51

Ramonika, am fost invitati recent la Moak, undeva pe langa Filarmonica, spre Liceul de Arta. Mi s-a parut foarte potrivit pentru copii mici. Oare o fi la fel de scump ca in alte parti? Chiar nu stiu, poate nu ar strica sa intrebi. Este mai intim, asa, fara prea mari fite gen mall.

 

Ioana

 

 



#47
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 10:09

Si eu am serbat ziua fetitei mele (tot 4 ani)la Mc Donalds. Din punctul meu de vedere a fost OK. Tot asa ca si tine nu aveam decat 4 copii in afara de a mea. A sarbatorit intr-un  vagon (a fost ok pt ca nu erau multi) s-au zbenguit, s-au jucat, I-a pictat pe fata. meniul afost un happy meal cu o jucarie pt fiecare, tort si sampanie de copil. in permanenta au fost 2 fete cu ei. Cat despre parinti fiecare a comandat un un suc, o cafea (era in iulie). In total Ne-a costat aprox 230 lei. Daca ma intrebi si la anul as repeat aceeasi experienta. La varsta lor nu cred ca e nevoie de mai mult. Dupa ce se termina daca vreti puteti continua joaca intr-un parc. Bine, pe noi ne avantajeaza ca este si vara.



#48
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 10:10

La Mc iesi mai ieftin ca in orice locatie. E adevarat ca dureaza 90 min dar cand sunt mici e suficient. Cred ca am fost la peste 100 de petreceri la Mc (la doi copii propri si multe invitatii). Functie de spatiu poti invita 10, 15 sau 20 de copii. Spre exemplu intr-un Mc mic (Elecroaparataj, la vaporas, la vagon) e bine sa fie in jur de 10 copii. La Obor merg 15, la Unirii poti merge si pe 20. Unele Mc-uri te evacueaza de la locul de joaca la sfarsit ca sa inceapa petrecerea urmatoare (ex: Obor), la altele elibereza doar copiii sala de masa dar pot ramane in continuare la joaca si parintii la mesele adultilor (ex: Unirii) si atunci puteti sta cat vreti. Cred ca ar trebui sa verifici putin cum e la voi si functie de asta faci planurile.

    Din punct de vedere mancare e decent. Copiii pot lua nugget-i (snitele) cu cartofi prajiti. Ce nu mananca pot lua la pachet sau duce parintilor. In plus, fiecare copil primeste jucaria saptamanii. Pentru ei e distractiv.  Sarbatoritul primeste in plus un cadou special. Parintii comanda in general o cafea, un suc, o inghetata... acum depinde si de stilul vostru, dar pe la noi asa a fost.

   Eu nu le-as face veci petrecere acasa. Curatenie inainte, curatenie dupa, gatit, scandal pe jucarii, evident jucarii stricate si precis ceva scapat/distrus/murdarit...Nu se merita. Eu zic sa va bucurati cat timp copiii mai vor la Mc. Petrecerile la piscine, cluburi, lasertag, bowling sau film costa mult mai mult.



#49
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 10:24

La locurile de joca ce nu au si bucatarie proprie, mancarea e in sistem catering si platesti cat comanzi, indiferent cati copii vin.



#50
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:19

la Mac e bine ca nu te conditioneaza cu numarul de copii. chiar mai putini e mai bine, ca nu e spatiu mare, la Iasi e un vaporas (n-am fost niciodata inauntru, doar de afara l-am vazut). mai mult pt. chestia asta ne-a atras.

preturile sunt happy meal 10,5 lei / copil, taxa de participare 12 lei/copil, tort 800 grame 36 lei, sampanie pt. copii 15 lei sticla. nenea cu care am vb la tel. zicea ca pt. 10 copii pretul e cam 300 lei. deci la 5-6 cati vom avea noi, ajunge cam 170 lei, maxim 200.

pt. parinti trebuie sa luam ceva, depinde si de bunul simt la fiecaruia sa nu-si comande cine stie ce meniuri. dar nici nu pot sa-i trimit la plimbare pt. o ora jumate, sau sa-i tin la masa goala. deci si acolo va fi ceva cheltuiala, dar speram ca nu prea mare.

 

la salina ar fi ok, insa tot trebuie sa comanzi mancare sau sa aduci de acasa, ceea ce e cam bataie de cap.

 

deci tre sa ne hotaram rapid (ziua ei e pe 30 nov) daca alegem Mac sau acasa.

varianta "acasa" ar fi impartita in 2 zile. ziua ei cu copiii (4-5 copii si vreo 6-7 adulti - unii vin mereu cate doi si nu pot sa le zic sa vina doar unul) acasa, desi nu cred ca va fi multumita fiica-mea.

iar a doua zi am putea face cu nasii (sunt 4 nasi) plus 2 bunici, 3 rude apropiate, noi 2, eventual la tara la socrii mei, desi e cam peste mana, dar nu imposibil.

la gradinita oricum vom face ceva pe 29 noiembrie (ca 30 pica sambata), insa nu cred ca putem face ceva mai de amploare decat servit copiii cu ceva, cantat LMA si cam atat.





Etichetat si cu zi de nastere, mcdonalds

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -